با ویندوز ۱۰، مایکروسافت دیگر یک «مقلد» نیست

در وقتی نه خیلی دور، بالمر، مدیرعامل قبلی مایکروسافت اینجور در تلاش واسه ایجاد انگیزه و هیجان در میان پیشرفت دهندگان بود؛ مایکروسافت همیشه به پیشرفت دهندگان وابسته بوده و میشه اما در روزای جاری، اینجور تکراری رنگ تازه ای به خود گرفته.

در ماراتون ِدویدن به طرف ویندوز ۱۰، مایکروسافت به پیشرفت دهندگان نیاز داره و حاضره دست به هر کاری واسه رسیدن به هدف خود و جذب همکاری اونا بزنه؛ حتی اگه لازم باشه، ابزاری جفت و جور می بینه تا اونا خیلی راحت و بدون دردسر کشیدن بسیار، بتونن اپای خود رو از اندروید و iOS به ویندوز آورده و پورت کنن.

چند سال پیش هیچکدام از این اقدامات از طرف مایکروسافت سر نمی زد؛ وقتی که فقط در اختیار داشتن یه پلتفرم دسکتاپ، پاسخگوی نیاز بلندپروازیای مدیران این شرکت بود و پول هم، خوب چاپ می شد. حال اما با وجود به میان اومدن «موبایل» و «کلاود»، مایکروسافت نیاز به فراگیرتر شدن داره و تلاش می کنه – امیدواره تا ویندوز ۱۰ خود رو بسیار موفق تر از نسخه ۸ ویندوز ببینه.

مایکروسافت از سپتامبر گذشته و ارائه بعضی برنامه هاش در مورد «ویندوز ۱۰ به عنوان یه پلتفرم کامل»، همیشه تلاش می کرد تا این نسخه رو، نسخه ای متفاوت واسه کاربران جلوه دهد. اما در ژانویه و در اتفاق خود، وقتی که اعلام کرد ویندوز ۱۰ واسه سال اول مجانی در اختیار کاربران قدیمی ویندوز قرار می گیره، می شد به این نتیجه رسید که واقعا با نسخه ای متفاوت [و البته مدیریتی متفاوت] رو به رو شده ایم؛ اولویت غول نرم افزاری حالا فروش بسیار بالا و چاپ پول نیس، بلکه می خواد تا حدی که می تونه، پلتفرم ویندوز ۱۰ رو روی وسایل جور واجور در دستان کاربران گسترش بده.

موقع برگزاری کنفرانس بیلد، یه نکته مشخص شد؛ مایکروسافت حال دیگه فقط به رقابت مستقیم با گوگل و اپل نپرداخته و به اینجور رقابتی هم عکس العمل نشون نمی ده. این شرکت با ارائه ویندوز ۸ نشون داد که هر چند در مقایسی بسیار کوچیک، اما می تونه کامپیوتر و موبایلای ویندوزی رو تا حدی به همدیگه وصل سازه. این بار اما با انداختن قلابی بر فراز آسمون و با به کار گیری سرویس ابری Azure Cloud، می خواد با قدرت بیشتری در این میدون حضور خود رو فریاد کشد. ویندوز جدید با به کار گیری سرویس ابری مایکروسافت، وحدتی در میان پشتیبانی و اتحاد همه اجناس ویندوزی ارائه می کنه و از طرف دیگه حضور یه محصول بروز مثل هولولنز با تکنولوژی بی نظیرش، می تونه مایکروسافت رو دوباره بر صندلی قدرت و راهبری بنشاند. با سایت ما همراه باشین.

همه اپلیکیشنا

 

چند سال پس از عرضه ویندوز ۸، چند اپلیکیشن و نرم افزار پرقدرت که واسه اون پیشرفت پیدا کردن رو میشه نام برد؟ تعداد خیلی از پیشرفت دهندگان فقط دلیلی نمی دیدن تا وقت خود رو واسه ساخت اپلیکیشن در محیط ویندوز – ویندوز فون تلف کنن؛ گذاشتن همین انرژی در اندروید یا iOS بازخورد بسیار بهتری داره. در زمان ارائه ویندوز ۸ هم مایکروسافت قولی مبهم به پیشرفت دهندگان داد که می تونن اپای خود در بقیه پلتفرما رو خیلی راحت به ویندوز فون بکشونن، اتفاقی که هیچ وقت «به اون سادگی» روی نداد.

واسه ویندوز برنامه بنویسم؟ چون که نه.

داستان ویندوز ۱۰ اما فرق داره. حالا مایکروسافت دروازه های قصر اپلیکیشنا رو به روی پیشرفت دهندگان گشوده. قبلا اپلیکیشن اندروید یا iOS نوشته اید؟ فقط اونو با ابزاری که غول نرم افزاری در اختیارتون میذاره به سرعت بازنویسی کرده و خیلی راحت در استور قرارش بدین. مایکروسافت می خواد به هر روشی که شده، استور خود رو غنی سازه؛ این وسط مهم هم نیس که اپلیکیشنا در اول به چه منظور و واسه چه پلتفرمی ساخته شده بودن.

این شرکت هم اینکه امکان برنامه نویسی واسه اپای ویندوز ۱۰ رو هم در OS X و لینوکس آماده کرده. مایکروسافت توانایی عالی دیگری رو هم در اختیار پیشرفت دهندگان قرار داده؛ اگه اونا اپلیکیشنی واسه ویندوز نوشتن، حال می تونن اونو خیلی راحت تبدیل به یه اپلیکیشن کامل و گسترده در تموم وسایل براساس ویندوز ۱۰ بکنن.

تقریبا هر چی در دو پاراگراف قبل خوندین، از مایکروسافت چند سال پیش بعید بود. کارایی که در ضمیر ناخودآگاه پیشرفت دهندگان، به پرسشی مثل «به چه دلیل باید واسه ویندوز برنامه بنویسم؟» پاسخی اینجور میده: «چون که نه؟».

پشتیبانی قوی از دستگاه ها

ویندوز ۱۰ از همون اتحاد کالاهایی میگه که ویندوز ۸ هم از اونا سخن می گفت؛ این بار اما همین قابلیتا به شکلی بسیار کارا و پویاتر در اختیار کاربران قرار گرفتن. توانایی Continuum، مثلا، نوع رابط کاربری رو با در نظر گرفتن نوع دستگاهی که ازش استفاده می کنین تغییر میده. اگه تبلتی ۱۰ اینچی در دست دارین، رابط کاربری تاچ بسیار خوبی در برابرتان می بینین و یا اگه از یه کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ سنتی بهره می گیرین، با ظاهری تقریبا مشابه با ویندوز ۷ البته با منوی استارتی متفاوت سر و کار دارین. اگه هم از دستگاهی هیبریدی مثل سرفس پرو ۳ استفاده می کنین که با در نظر گرفتن حالت کاربری، نوع رابط کاربری هم تغییر می کنه.

کلید اتحاد هر چی بهتر دستگاه های براساس ویندوز در دستان پیشرفت دهندگان اپلیکیشنای گسترده و کامله. پیشرفت دهندگان فقط با یه بار کد نویسی، می تونن اپ خود رو روی همه ابزارای بهره گیرنده از ویندوز ۱۰ بذارن.

مایکروسافت واسه ایجاد علاقه و هیجان در میان پیشرفت دهندگان دست به هر کاری می زنه، حتی پورت کردن اپلیکیشنا.

در کنفرانس بیلد، مایکروسافت حتی یکی از قابلیتای ویندوز ۱۰ واسه موبایلا رو به نمایش کشید که کاربر می تونست تجربه یه کامیپوتر دسکتاپ رو از راه به کار گیری یه موبایل ویندوزی به دست آورد. با اینکه این توانایی نیامده تا جانشین دسکتاپای امروزی شه اما در هر صورت واسه آدمایی که دائم در سفر هستن و یا کلا، قدرت خرید یه محصول بیشتر از موبایل رو ندارن، بسیار به درد بخور میشه؛ قابلیتی که می تونه به شکل ریشه ای چگونگی تعامل و پردازش کامپیوتری بعضی کاربران رو دچار عوض شه.

الکی نیس که مایکروسافت به شکل بلند پروازانه ای سخن از حضور ویندوز ۱۰ تو یه میلیارد دستگاه، در دو الی سه سال آینده می زنه؛ این شرکت حال تصمیم داره بزرگتر از پیش فکر کرده و پیشرفت دهندگان رو هم دست کم بیشتر از ویندوز ۸ به خود جذب کنه.

نرم افزاری قوی با امکانات فراوون

 

کورتانا در ویندوز ۱۰ حضور داشته و در بیلد و پیش نمایشای جدید ویندوز ۱۰ هم در حال پیشرفته. از کورتانا میشه به عنوان اولین دستیار صوتی واسه کامپیوترای دسکتاپ یاد کرد. با اینکه اپل اولین بار با سیری، دستیارهای صوتی رو به میان کاربران آورد اما سیری فقط در اجناس براساس iOS هست.

حال مرورگر Edge هم از راه رسیده تا روزای تاریک اینترنت اکسپلورر رو با نور خود روشنی بخشه؛ مرورگری سریع، مینیمال و البته با پشتیبانی از کورتانا. و بازم مایکروسافت در تلاشه تا پیشرفت دهندگان رو راضی کنه افزونه س ایی رو که واسه کروم و فایرفاکس نوشتن رو به اج بیارن. توانایی استریم بازی از راه اکس باکس به کامپیوترای براساس ویندوز ۱۰ رو هم نباید از یاد برد.

چگونگی ایجاد هیجان واسه آینده؟

 

هنوز نمی دونیم مایکروسافت چه وقتی تصمیم به عرضه هدست هولوگرافیک خود به نام هولولنز رو داره، اما حالا که در مراحل اولیه پیشرفت اون قرار گرفتیم هم میشه حس کرد که روزی محصولی خاص و کاربردی در اختیارمون قرار می گیره.

حالا هیجان، جانشین اضطراب گشته.

در سالای گذشته، گوگل گلس فقط ابزاری تفریحی و یا به درد بخور واسه تماشای نوتیفیکیشنا بوده تا یه هدست واقعیت اضافه کاربردی. هولولنز ولی طوری با دنیای فیزیکی دور و بر ما به تعامل می پردازه که نمونه اش رو نمیشه در هدستای واقعیت اضافه فعلی یافت. از طرف دیگه پروژه پیشرفت هولولنز، مثل پروژه های بلندپروازانه گوگل که مشخص نیس چه وقتی به واقعیت تبدیل می شن، نیس؛ این هدست بخشی از نقشه راه مایکروسافت واسه اتحاد دستگاه های براساس ویندوز ۱۰ه، پس میشه امیدوار بود که پیشرفت اش با سرعت هرچه بیشتر به پیش رانده می شه. با هولولنز، مایکروسافت محصولی رو در دست داره که می تونه تا چند سال آینده پیشرفت دهندگان رو هیجان زده نگه داره.

و اما در آخر باید به این نکته پرداخته شه که حس ِاین روزای پیشرفت دهندگان و کارمندان مایکروسافت رو نمیشه با زمان معرفی و عرضه ویندوز ۸ اصلا مقایسه کرد. در اون زمان فقط نگرانی از رابط کاربری جدید و نوع بازخورد کاربران بر همه سلطه پیدا کرده بود. این جوری حس می شد که مایکروسافت فقط در این ماراتون با تموم قدرت به پیش جلو میره تا بلکه بتونه به اپل و گوگل برسه؛ حالا اما هیجان، جانشین اضطراب اون روزا گشته، و واسه شرکتی مثل مایکروسافت، این بهترین نتیجه کار از کنفرانس مربوط پیشرفت دهندگان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *