راهنمای خدمات الکترونیک؛ چگونه اطلاعات خود را در سامانه سرباز ماهر ثبت کنیم؟

هرساله ۴۰۰ هزار سرباز به دوره خدمت اعزام می شن و حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر هم مشمول معافیت می شن. اونطور که آخرین آمارها میگن ۱۵ تا ۲۰ درصد مشمولان اعزام به خدمت سربازی در بیشتر اعزاما غایب هستن.

سربازی واسه بسیاری مشمولان به معنی اتلاف وقت و عقب موندن از روند پیشرفت و درآمدزایی است بخاطر این اونا تموم تلاش خود رو می کنن تا معاف شن و یا در شهر محل سکونت خود خدمت کنن. اما چند سالیه که مسئولان راه و روش جدیدی در پیش گرفتن تا سربازی از دوره بله قربان گفتن و پا کوبیدن به زمونه ای مفیدتر تبدیل شه و به اصطلاح بهبود خدمت سربازی در دستور کار خود قرار دادن. به خاطر همین هم طرح «سرباز مهارت» با هدف استفاده بهینه از ظرفیت سربازان در حال اجرا شدنه تا جوانان بعد از گذروندن خدمت سربازی با توانمندی بیشتری وارد بازار کار شن.

در این طرح که با همکاری همه دستگاه های اجرایی کشور انجام می شه، افراد می تونن ۳ سال قبل از شروع سربازی شروع به مهارت آموزی و دریافت مدارک معتبر و مورد تائید سازمان نظام وظیفه کنن تا در زمان سربازی طبق مهارت هاشون واسه محل و چگونگی خدمت اونا اراده کردن شه. هم اینکه به سربازان مشاوره شغلی داده شده و واسه اونا دوره های مهارتی متناسب با منطقه جغرافیایی اونا برگزار می شه تا آمادگی لازم واسه ورود به بازار کار رو پیدا کرده و پس از خدمت هم زمینه سازی واسه کارآفرینی و اشتغال اونا ایجاد شه.

واسه آسون کردن اجرای این طرح سامانه «سرباز ماهر» راه اندازی شده. این سامانه شامل سه سطح قبل از خدمت، بین خدمت و پس از خدمته که موسسات آموزشی(خصوصی و دولتی) و مراکز آزمایش مهارتی رو به همدیگه وصل می کنه و زمینه استفاده آموزش مهارتی رو متناسب با نیاز بازار  واسه جوانان جفت و جور می کنه.

اگه شمام می خواید از طرح سرباز مهارت بهره ببرین می تونین در سامانه سرباز ماهر ثبت نام کنین و با ارائه مدارک و گواهینامه های معتبری که از راه همین سامانه و یا در گذشته گرفتین از امتیازات و تشویق کننده های بدو ورود به خدمت بهره مند شن.

ثبت نام و ورود در سامانه سرباز ماهر بسیار ساده س!. باید از پنل سمت راست گزینه ثبت نام رو انتخاب کنین و شماره موبایل خود رو به عنوان نام کاربری و پس از اون رمز عبور و کد امنیتی رو وارد کنین. دقت کنین که شماره موبایل خود رو باید بدون صفر اول وارد کنین.

بعد از اینکه گزینه ثبت نام رو انتخاب کردین وارد صفحه دیگری میشین که باید در اون کد امنیتی (که در تماس اپراتور به شما می گن) رو ثبت کنین و وارد سامانه شید.

در این قسمت باید وارد گزینه اطلاعات فردی درخواست کننده شده و اطلاعات خود رو وارد وارد کنین.

اینجا باید اطلاعات شخصی و عکس خود رو در فرمت JPEG و با حجم در آخرَ ۲۰۰ کیلوبایت وارد کنین.

پس از اون باید نشانی و لوکیشن نشانی خود رو مشخص و ثبت کنین.

در مرحله بعدی باید فایل عکس از پشت و روی کارت ملی و شناسنامه خود رو با فرمت JPEG و با حجم ۱۰۰۰ کیلوبایت وارد کنین، ضمن اینکه نام مدرک رو هم انتخاب کنین.

اطلاعات تحصیلی خود رو باید در این مرحله ثبت کنین. نام دانشگاه سال تحصیل و مدرک تحصیلی از جمله گزینه هایی هستن که باید کامل شن.

آخرین مرحله از اطلاعات فردی درخواست کننده، تعریف سوابق شغلی شماس که در اون کد بیمه و کد گارگاه هم خواسته شده.

دومین قسمتی که باید اطلاعات شما وارد شه مهارت های فراگرفته شده.

در گزینه مهارت چند انتخاب واسه شما هست که فعلا همه بخشای ان راه نیفتاده. می تونین گزین «بقیه مهارت ها» رو انتخاب کنین و در توضیحات، نام و توضیحات مهارت خود رو وارد و بعد ثبت کنین. پس از ثبت شدن نام مهارت، نام و کد ملی شما در جدول نشون داده می شه.

یادتون باشه این امکان واسه شما هست که اطلاعات بیشتری از مهارتای خود رو ثبت یا اونا رو حذف و ویرایش کنین چون واسه هر کدوم از این موارد گزینه ای هست. واسه وارد کردن اطلاعات بیشتر باید گزینه دوره های گذرونده شده و پس از اون اضافه کردن رو انتخاب کنین تا بتونین اطلاعات دقیق تری از دوره های مهارتی خود رو ثبت کنین.

اگه موسسه صادر کننده مدرک، در فهرست انتخابی وجود نداشته باشه، باید تیک مربوط به گزینه «موسسه صادر کننده مدرک در فهرست انتخابی پایین وجود نداره» رو بزنه و بعد نام موسسه، نام دوره، از تاریخ، تا تاریخ، طول دوره، توضیحات و تصویر مدرک رو وارد کنین.

اگه هم مسلط به چندین مهارت هستین می تونین همه اونا رو با جزئیات وارد کنین. واسه این کار باید عبارت اضافه کردن رو انتخاب کنین و دوباره همین مراحل رو طی کنین. توجه کنین که با کلیک روی لینک آبی «نام مهارت» در بالای صفحه، دوباره وارد صفحه مهارتای درخواست کننده میشین. این بخشای سایت چیزی مثل رزومه پر کردن سایتای کاریابیه و اگه قبلا با این سایتا آشنا باشین کارتون خیلی راحته.

پس از اینکه تموم مهارتای خود رو وارد کردین، می تونین به صفحه اول برگردین و درصورتیکه به حرفه و مهرات خاصی علاقه دارین وارد قسمت علاقمندیا شید و اونو اعلام کنین.

در این بخش می تونین علاقمندیای خود رو وارد کرده و با انتخاب حذف و ویرایش تغییرات لازم رو روی اونا انجام بدین. اما در اول واسه وارد کردن علاقمندی خود باید گزینه اضافه کردن که در سمت چپ صفحه هست رو انتخاب کرده و توضیحات مربوط به اونو وارد کنین.

اما اینطور انگار این بخش هنوز راه اندازی نشده و امکان ثبت اطلاعات وجود نداره چون بعد از ثبت علاقمندی، هشداری در کادری قرمز سمت راست صفحه ظاهر می شه که در اون نوشته شده امکان انتخاب مهارت مورد نظر وجود نداره. با امید به اینکه این باگا به مرور رفع شن.

در آخر پس از اینکه اطلاعات رو وارد کردین می تونین به صفحه اول برگردین و با انتخاب مشاهده اطلاعات، از درست وارد شدن اطلاعات خود مطمعن شید.

می تونین اطلاعات خود رو مشاهده در صورت نیاز دوباره به همون قسمتا مراجعه کرده و اطلاعات خود رو ویرایش کنین.

در قسمت دیگری از این سامانه بخشی به نام تشویق کننده ها هست که در اون تشویق کننده های قبل از خدمت، بین خدمت و پس از خدمت گفته شده. این قسمت بیشتر مثل یه راهنما هستش و شما کار زیادی با اون دارین.

تعجیل یا تعویق اعزام واسه بیشترین حد شش ماه، اولویت جهت دریافت کاریه دستگاه های نظامی، تأمین بخشی از هزینه های آموزش از طرف بانکا و منوط کردن دریافت کارت معافیت به طی دوره آموزش فنی و حرفه ای از جمله تشویق کننده هایی هستن که واسه قبل از خدمات گفته شده.

از تشویق کننده های پس از خدمت هم پیگیری جهت اولویت استخدام در سازمانای نیروهای مسلح و دستگاه های غیر نظامی، اولویت در دادن وام ازدواج، اشتغال زائی، مسکن و … با دست کم سود بانکی و اولویت ارسال پروانه کسب و اشتغال واسه افراد دارای مهارت و کارته، که در این سامانه گفته شده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *