سلامت دهان و بیماری قلبی

teeth

براساس مراکز کنترل و پیشگیری از مریضی ها، مریضی های قلبی هر ساله جون تعداد زیادی رو می گیرد و می تونه یکی از مهمترین علل مرگ در سراسر جهان شناخته شه.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ می دونستید که بیماریهای قلبی و سلامت دهن با هم در رابطه هستن؟ این دو، به دو روش متفاوت با هم در ارتباطند:

 1. تحقیقات نشون داده که افراد گرفتار به مریضی های لثه متوسط تا شدید به احتمال بیشتری به مشکلات و مریضی های قلبی گرفتار می شن.
 2. سلامت دهن با سلامت عمومی بدن در ارتباطه. تحقیقات نشون داده که سلامت دهن می تونه علامت هشداری واسه بقیه مریضی ها و مشکلات جسمی، ازجمله مریضی های قلبی باشه.

رابطه ۱: چیجوری مریضی لثه احتمال حمله قلبی رو بالا می برد

براساس آکادمی دندون پزشکی عمومی، به خاطر اینکه دهن گذرگاه بدنه، افرادیکه دچار مریضی طولانی لثه هستن بیشتر در برابر دچار شدن به حمله قلبی قرار دارن. مریضی لثه به دلیل به وجود اومدن پلاک ایجاد می شه.

بعضی محققان پیشنهاد کرده ان که مریضی لثه به خاطر این که باکتری های لثه خراب می تونن از اونجا بیرون اومده، وارد جریان خون شه، به رگ های خونی بچسبد و ایجاد لخته رو زیاد کنه، می تونن با مریضی های قلبی در رابطه باشه.

هم اینکه گفته می شه که التهاب به وجود اومده بوسیله مریضی لثه هم می تونه ساخت لخته خون رو تحریک کنه. لخته جریان خون به قلب رو کاهش می دهد و درنتیجه موجب بالا رفتن فشارخون و افزایش خطر حمله قلبی می شه.

عوامل خطرزا

تحقیقات مشخص نکرده ان که مریضی قلبی یا مریضی لثه کدوم یکی درواقع موجب دیگری می شه. این کار بسیار سخته چون خیلی از عوامل خطرزای مریضی لثه با مریضی های قلبی برابر هستن:

 1. کشیدن سیگار
 2. تغذیه ضعیف
 3. دیابت
 4. جنسیت مرد

رابطه ۲: چیجوری سلامت دهن درمورد مریضی قلبی اخطار می دهد

تحقیقات نشون می دهد که بیشتر از ۹۰ درصد از همه مریضی های سیستمیک–ازجمله مریضی های قلبی–نشونه های دهانی دارن. علاوه براین، دندون پزشکان می تونن با معاینه اونا واسه نشونه های درد دهانی، عفونت یا التهاب، به مریضایی که سابقه مریضی قلبی دارن کمک کنن.

براساس آکادمی دندون پزشکی عمومی، تشخیص و درمان درست عفونت های دندون و لثه در بعضی از این بیماران موجب کاهش داروهای مصرفی فشارخون و ارتقای سلامت عمومی شده.

علائم اخطار مریضی لثه

براساس آکادمی دندون پزشکی عمومی، مریضی لثه تعداد خیلی از افراد رو درگیر می کنه. علائم اخطار اون عبارتند از:

 • قرمز، حساس و متورم شدن لثه ها
 • خونریزی لثه موقع مسواک زدن یا به کار گیری نخ دندون
 • لثه هایی که به ظاهر از دندون جدا شده ان
 • بدبو شدن طولانی دهن یا بدمزه شدن اون
 • شل شدن دندون ها یا جدا شدن اونا از هم

پیشگیری بهترین درمانه

بااینکه به نظر می رسد مریضی لثه با مریضی های قلبی در ارتباطه اما قبل اینکه بتونیم با قطعیت بگیم این رابطه چیه، نیاز به تحقیقات خیلی بیشتری داریم.

تحقیقات نشون نداده که درمان واسه یکی از این مریضی ها به کنترل دیگری کمک می کنه اما می دانیم که چکاپ های منظم، نظافت کامل و بهداشت خوب دهن می تونه به بالا بردن سلامت دهن کمک کنه و سلامت خوب دهن به ارتقای سلامت عمومی بدن کمک می کنه.

بااینکه واسه برداشتن باکتری، پلاک و رسوب ها و تشخیص علائم مریضی لثه نیاز به معاینات منظم پزشکی و بهداشت و نظافت مرتبه، اما خودتون نقش کلی ای در پیشگیری از مریضی های لثه دارین:

 • مسواک زدنتون دو تا سه دقیقه طول بکشه و اینکار رو به یه خمیر دندون شامل فلوراید دو بار در روز انجام بدین. دقت کنین که در امتداد خط لثه مسواک بزنین.
 • واسه برداشتن پلاک از محل هایی که مسواک به اون دسترسی نداره، هر روز از نخ دندون استفاده کنین.
 • واسه کاهش پلاک تا ۲۰ درصد از دهن می تونید از شوینده های دهن استفاده کنین.
 • واسه جفت و جور کردن موادمغذی لازم ( مخصوصا ویتامین A، C) یه رژیم غذایی سالم رو دنبال کنین.
 • از کشیدن سیگار و ساید دخانیات دوری کنین.

اگه مریضی قلبی دارین…

 • تلاش کنین وضعیت سلامت دهنتون رو در حالت مطلوب نگه دارین. این یعنی مرتب و روزانه مسواک بزنین و نخ دندون بکشین و به طور منظم واسه چکاپ پیش دندون دکتر برید.
 • اطمینان یابید که دندون پزشکتون در جریان مریضی قلبی شماس و سابقه پزشکی کامل خود ازجمله داروهایی که الان مصرف می کنین، در اختیار اون بذارین.
 • به دقت دستورالعمل های دکتر و دندون پزشکتون رو درمورد مراقبت های سلامتی و بهداشتی ازجمله به کار گیری داروهای تجویزی مثل آنتی یوتیک ها، دنبال کنین.

عادات و کارای مضر واسه قلب

پاکسازی رگای خونی بدن

سلامت قلب مردمون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *