چالش امنیت فضای مجازی؛ کاربران در حال مقاومت در برابر دستور قضایی هستند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه اقدام جدیدی در مورد انسداد فیلترشکن ها شروع نشده، گفت: بدیش اینه براساس دلایل کاربران شبکه های اجتماعی در حال مقاومت در برابر دستور قضایی هستن و این موضوع امنیت فضای مجازی رو با رقابت مواجه کرده.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره ادعای مدیرعامل نرم افزار سروش مبنی بر نبود پشتیبانی مجموعه وزارت ارتباطات از این پیام رسان داخلی، اعلام کرد: مدیران پیام رسان های داخلی در فروردین ماه امسال گزارشی به ما ارائه کردن و آزمایش ما از این گزارش این بود که در کل پیام رسان های داخلی ظرفیت حدود ۱۵ میلیون کاربر فعال رو دارن.

حتما بخونین: بهترین پیام رسانای جانشین تلگرام

ایشون گفت: امروز همه با هم ۱۰ میلیون کاربر فعال در پیام رسان های داخلی فعالیت می کنن و ما نگرانی خیلی از ظرفیت پیام رسان های داخلی نداریم. هم اینکه در مورد اظهارات مدیران پیام رسان سروش هم آمادگی داریم تا با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی کلیه مستندات و امکاناتی که به پیام رسان سروش واگذار شده رو منتشر کنیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: احساس می کنم که مدیران راه صلاحی رو در پیش نگرفتند. براساس مکتوباتی که اونا طی گزارش فروردین ماه ۹۷ به وزارت ارتباطات ارائه کردن، این نرم افزار می تونه از ۲۰ میلیون کاربر پشتیبانی کنه. اسناد این ادعا هم هست اما به نظر می رسد که الان باید دنبال علل دیگری در این مورد باشیم.

ایشون تاکید کرد: طرح این جوری مسائل تاثیری بر تلاش ما واسه اجرای قانون که کمک به پیام رسان های داخلیه نمی ذاره اما اعلام می کنم که در این مورد مسائل دیگری مطرحه.

آذری جهرمی در ادامه درباره موضوع استفاده کاربران ایرونی از فیلترشکن واسه دسترسی به بعضی نرم افزارها و سایت های فیلتر شده از طرف وزارت ارتباطات، گفت: روز گذشته براساس سوالی که خبرنگاری پرسید فیلمی منتشر شد، اما من اعلام می کنم که اقدام جدیدی در مورد انسداد فیلترشکن ها شروع نشده، بلکه اون چیزی که انجام می شه همون مجموعه کارائیه که از دی ماه سال قبل و طبق ایجاد شرایط جدید شروع شده بود.

حتما بخونین: فیلترشکن ها رو بسته می کنیم

: بدیش اینه اون چیزی که براساس دلایل مشاهده می کنیم کاربران شبکه های اجتماعی در حال مقاومت در برابر دستور قضایی هستن و این موضوع باعث شده که بدیش اینه گسترش بسیاری در فیلترشکن ها داشته باشیم.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه امنیت فضای مجازی امروز با رقابت مواجه شده، گفت: مقابله با فیلترشکن ها کار ساده ای نیس؛ چون که هم تنوع زیادی در این فیلترشکن ها هست و هم تعداد اونا بسیاره و ساختار هایی که به کار می برند هم شدیدا پیچیده س.

با این وجود ما رقابت های ایجاد شده در مورد امنیت فضای مجازی رو حدود یه ماه پیش به صورت نوشته شده به مسئولان مربوطه از جمله قوه قضاییه ارائه کردیم. هم اینکه به طور منظم گزارش وضعیت و شرایط رقابت های امنیتی به مرکز ملی فضای مجازی ارائه می شه.

ایشون در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مصوبه روز قبل شورای عالی فضای مجازی درباره اینترنت وسایل، گفت: یکی از وسیله ها و تکنولوژی های جدی در پیشرفت اقتصاد دیجیتال، موضوع اینترنت اشیاءه.

در این مورد این ضرورت احساس می شه که واسه شتاب دهی در به کار گیری این تکنولوژی و هم اینکه حاکم شدن راهکارهای اصولی به کار گیری اونا به یه سند بالادستی نیاز داشته باشه. در جلسه گذشته شورای عالی فضای مجازی پیش نویس مرکز ملی فضای مجازی در این مورد مطرح شد و کلیات اون مورد توافق قرار گرفت اما در مورد جزئیات قرار شد که این مرکز پس از بازنگری دوباره اون رو به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد.

حتما بخونین: فریب کاربران تلگرام با برنامه جعلی Telegram DR

آذری جهرمی هم اینکه با اشاره به اظهارات روز گذشته یکی از معاونان خود، گفت: دیروز صحبتی از قول معاون من در مورد اجبار دستگاه های دولتی به به کار گیری موتور جستجوی بومی منتشر شد که درخشش صحیحی نداشت. موضوعی که در این مورد مطرحه اینه که ما پیشنهاد کردیم در زیست بوم کودکان به دلیل کمتر بودن آفت های موتورهای جستجوی داخلی از این موتورهای جستجو استفاده شه.

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *