در هر نصب وردپرس، دو پلاگین از پیش نصب شدن یکی از این دو افزونه Akismetه که در لیست پلاگینای لازم وردپرس هم قرار داره.

با اینکه Akismet از پیش نصب شده، اما به صورت پیش فرض فعال نیس وشما چاره ای ندارین چندین مرحله رو واسه فعال کردن اون طی کنین.

ما در این مقاله به شما توضیح میدیم که Akismet چیه و به چه دلیل از همین حالا باید شروع به به کار گیری اون کنین. ما هم اینکه به شما نشون میدیم که چیجوری پلاگین Akismet رو روی سایتتون راه اندازی کنین.

سرفصل محتوا

  • Akismet چیه؟
  • به چه دلیل باید از Akismet استفاده کنین؟
  • انتقاد به وسیله کاربران
  • چیجوری فهمیده که کامنت ما به عنوان اسپم شناسایی شده؟

 • چگونگی راه اندازی Akismet در وردپرس
 • چگونگی دریافت کلید API واسه Akismet
 • به کار گیری کلید API آکیسمت در وردپرس
 • نمایش آمار Akismet در بخش مدیریت و جلوی سایت

Akismet چیه؟

Akismet یه سرویس فیلترینگ کامنت اسپمه. نام Akismet از واژه های Automattic و سرنوشت (Kismet) سر گرفته.

Automattic نام شرکت سازنده Akismetه که به وسیله یکی از موسسان وردپرس به نام مت مالنوگ، تاسیس شده. Akismet با به کار گیری الگوریتمای خودشون، کامنت و اسپم pingback بلاگ رو میگیره.

این الگوریتما، از اشتباهات و اعمال انجام شده به وسیله وب سایتای شرکت کننده یاد گرفته می شن.

مثلا، وقتی تعدادی از وب سایتا شروع به گزارش مشاهده محتواهای مشابه به عنوان اسپم می کنن، اون وقت Akismet یاد میگیره که اون نوع محتوا رو در آینده به عنوان اسپم شناسایی کنه. از ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۳، Akismet بیشتر از ۸۳ میلیارد کامنت اسپم گرفته.

به چه دلیل باید از Akismet استفاده کنین؟

در وب سایتای محبوب، مقدار کامنتای اسپم می تونه به ۸۵ درصد برسه. این یعنی از هر ۱۰۰ کامنت فقط ۱۵ کامنت درسته. بازبینی کامنت، کاری زمانبره و Akismet می تونه ساعتا صرفه جویی در زمان رو براتون جفت و جور کنه.

Akismet کامنتای اسپم رو قبل اینکه به صورت معوق در لیست بازبینی شما راه پیدا کرده و جا خوش کنن، میگیره. این به شما اجازه میده تا انرژی خود رو روی کامنتای کاربران واقعی متمرکز کنین.

انتقاد به وسیله کاربران

کاربران در گذشته، از Akismet واسه دادن مثبتای اشتباه(false positive) انتقاد می کردن. مثبتای اشتباه، کامنتای درستی هستن که به وسیله Akismet به عنوان اسپم در نظر گرفته می شن.

این ممکنه به دلایل بسیاری اتفاق بیفته. یکی از عادی ترین دلایل اینه که اگه کامنت یه کاربر به وسیله تعدادی از بلاگا به عنوان اسپم علامت گذاری شده باشه، اون وقت Akismet یاد میگیره که همه کامنتای اون کاربر رو به عنوان اسپم بدونه.

Akismet مانند هر پلتفرم خودکار دیگری کامل نیس، اما بهترین مورد هست.

چیجوری فهمیده که کامنت ما به عنوان اسپم شناسایی شده؟

اگه کامنت شما به وسیله Akismet به عنوان اسپم علامت خورده باشه، پیغام Awaiting Moderation که به صورت عادی باید ببینین رو دریافت نمی کنین.

اگه شما یه کامنت روی یه سایت می ذارین و متن کامنت خود رو به همراه پیغام “در انتظار تایید” مشاهده نمی کنین. باید فورا با مدیر سایت تماس بگیرین.

اونا می تونن کامنت شما رو از صندوق اسپم خارج کنن و با گذشت زمان Akismet یاد میگیره که دیگه کامنت شما رو به عنوان اسپم در نظر نگیره.

چگونگی راه اندازی Akismet در وردپرس

اولین کاری که باید انجام بدین، رفتن به بخش Plugins و فعال کردن Akismetه.

واسه فعالسازی، Akismet یه آیتم رو در منوی جدید در Plugins » Akismet Configuration اضافه می کنه. با کلیک کردن روی Akismet Configuration به صفحه پیکربندی Akismet می رید.

در این صفحه از شما خواسته می شه کلید APIی Akismet خود رو وارد کنین. این صفحه رو باز بذارین و یه صفحه مرورگر جدید باز کنین. ما پس از ایجاد یه کلید API واسه Akismet دوباره به این صفحه برمی گردیم.

چگونگی دریافت کلید API واسه Akismet

واسه تنظیم و راه اندازی این افزونه روی سایت خود، به یه کلید API نیاز دارین. به سایت Akismet رفته و روی Get a WordPress Key کلیک کنین.

این دکمه شما رو به صفحه قیمت گذاری و برنامه های Akismet می بره. Akismet واسه سایتای شخصی و غیرتجاری مجانیه. واسه وب سایتای کسب وکاری، برنامه های و پکیجای مختلفی هست. گزینه ای که واسه سایت شما مناسب تره رو انتخاب کنین.
قیمت
قیمت گذاری روی سیستم امتیاز(honor system) راه اندازی می شه، پس از نظر تئوری می تونین با به کار گیری یه برنامه شخصی روی یه سایت دارای ترافیک پایین از ان خارج شید.

اینکه چه برنامه ای رو انتخاب می کنین مهم نیس و در هر صورت مراحلی که باقی مونده واسه همه اونا مشابهه. واسه پیش رفتن روی دکمه Sign Up کلیک کنین.

با این حال، WordPress.com همون سایت خود میزبان WordPress.org شما نیس. واسه اطلاعات بیشتر، به مقایسه WordPress.org خود میزبان و WordPress.com[Infograph] رایگان، و رابطه بین WordPress.com و WordPress.org مراجعه کنین.

شما می تونین بدون ایجاد یه بلاگ، یه حساب WordPress.com بسازین. واسه ادامه در WordPress.com روی دکمه Sign Up کلیک کنین. یه پنجره پاپ آپ با یه فرم ساده sign up باز می شه.

اگه الان یه حساب WordPress.com دارین، می تونین روی لینکی که من الان روی حساب WordPress.com خود دارم کلیک کنین. اگه حساب WordPress.com ندارین، خیلی ساده جزئیات رو وارد کرده و یه حساب بسازین.

وقتی تایید با WordPress.com کامل شد، به سایت Akismet باز گردانده میشین. اینجا از شما خواسته می شه بعضی جزئیات کاربری رو به همراه اطلاعات پرداخت جفت و جور بیارین. اگه برنامه رایگان رو انتخاب کرده باشین، خیلی ساده مبلغ قیمت ۰ دلار رو درگ کنین.

دلار

روی کلید Continue کلیک کنین، شما به صفحه ای هدایت میشین که کلید API شما رو نمایش میده. شمام اینکه یه ایمیل از Akismet دریافت می کنین که شامل کلید API شما هستش.

بخاطر داشته باشین که یه کلید API مانند یه پسورده. اونو با هیچ کسی به اشتراک نذارین . در صورت گم کردن یا از دست دادن کلید API همیشه می تونین به سایت Akismet.com رفته و با کلیک روی دکمه sign in به صفحه حساب خود دسترسی پیدا کنین.

بعد از وارد شدن به صفحه حسابتون، کلید API آکیسمت خود رو به صورت مخفی می بینین. روی لینک Reveal کلیک کنین تا کلید API براتون نشون داده شه.

به کار گیری کلید API آکیسمت در وردپرس

کلید API آکیسمت خود رو کپی کنین و به صفحه ادمین سایت وردپرس خود برگردین. به Plugins » Akismet Configuration رفته و کلید API رو که کپی کرده بودین اینجا بذارین.

بقیه گزینه های این صفحه اختیاری هستن. وقتی روی دکمه Update Options کلیک کنین، Akismet کلید شما رو بازبینی کرده و یه پیغام موفقیت نشون داده می شه:

نمایش آمار Akismet در بخش مدیریت و جلوی سایت

بعد از وارد شدن به سایت وردپرس، مروری از Stats Akismet رو می بینین. این وضعیت، تعداد کامنتای اسپم گرفته شده به وسیله Akismet و اینکه چه تعداد از اونا الان در صف اسپم قرار دارن رو به شما نشون میده.

اکیدا پیشنهاد می کنیم که بعضی وقتا به صف اسپم خود نگاهی بندازین تا کامنتای درستی که به اشتباه اسپم تشخیص داده شدن رو از دست ندین.

یه نمای مفصل از وضعیت Akismet زیر آیتم منوی Dashboard » Akismat Stats هست. با کلیک روی اون آمارهای مفصل کامنتای اسپم و ham روی سایت خود رو مشاهده می کنین.

هم اینکه می تونین تعداد کامنتای اسپم گرفته شده به وسیله Akismet رو از زمان فعال سازی اون ببینین.

اگه می خواین تعداد کامنتای اسپم که به وسیله Akismet روی سایتتون گرفته شده، نشون داده شه می تونین از Akismet Widget استفاده کنین. به صفحه Appearance » Widgets رفته و Akismet Widget رو درگ کرده و روی سایدبار خود بندازین.

با امید به اینکه این مقاله در تنظیم Akismet روی وب سایتتون، گرفتن یه کلید API واسه Akismet و باخبر شدن از چرایی اهمیت اون براتون به درد بخور واقع شده باشه.

کامنتای اسپم مسئله بزرگیه که خیلی از سایتای وردپرس جلوی روشون قرار گرفته. با رشد سایت، می فهمین که واسه کم شدن اندازه اسپم نیازمند کار با آپشنای دیگری در کنار Akismet هستین.

بیشار بخونین: بهبود سئو سایت وردپرس با پلاگین شبکه های اجتماعی

مثلا، می تونین رباتای کامنت اسپم رو در وردپرس با به کار گیری honeypot بلاک کنین. از اونجا که بیشتر اسپمرها میخوان لینکای اسپم رو روی سایت شما بذارن، می تونین مانند ما، فیلد URL سایت رو از فرم کامنت ورد پرس خط بزنین.

ما هم اینکه لیستی از نکته ها و وسیله رو واسه مقابله با کامنت اسپم در وردپرس جفت و جور کردیم. در صورت داشتن سوال یا بازخورد لطفا کامنت بذارین.

منبع: wpstart.ir