نشون داده شده که مشکلات اضطرابی با ناتوانایی­های عملکردی، کیفیت زندگی ضعیف، و افزایش هزینه­ های مراقبت سلامتی در ارتباطه، و بعضی از اشکال اون در بیشتر از ۲۰% از جمعیت تجربه می­شه (کسلر و همکاران، ۱۹۹۴). این یافته­ها نشون دهنده یه نگرانی مهم در مورد سلامت عمومیه. در جواب به اهمیت بالینی اضطراب، نظریه­هایی در مورد عملکرد­های آسیب­شناختی اون به وجود اومده­ان و پشتیبانی­های تجربی قابل توجه­ای واسه اونا توضیح داده شده (بارلو، ۲۰۰۲؛ کلارک، ۱۹۸۶؛ راپی[۵] و هیمبرگ[۶]، ۱۹۹۷). درمان­های نوظهور هم زیاد شده­ان که بطور خاص این مشکلات رو خطاب قرار می­ بدن و نشون داده شده که در درمان مشکلات اضطرابی و کاهش رنج کسائی که به این مشکلات گرفتار هستن، به اندازه کافی موثر هستن (بارلو و همکاران، ۲۰۰۰).

اضطراب

 

۲-۳: طبقه ­بندی مشکلات اضطرابی

مشکلات

 

فهرست مشکلات اضطرابی در “چهارمین نسخه راهنمای آماری و تشخیصی مشکلات روانی” (DSM-IV) شامل ۱۲ مورد زیره: (۱) مشکل پانیک با بازار هراسی (آگورافوبیا)، (۲) مشکل پانیک بدون بازار هراسی، (۳) بازار هراسی بدون سابقه مشکل پانیک، (۴) ترس (فوبیا)­­های مشخص، (۵) ترس اجتماعی، (۶) مشکل وسواسی-اجباری، (۷) مشکل فشار روانی آسیب زاد، (۸) مشکل فشار روانی زیاد، (۹) مشکل اضطرابی گسترده، (۱۰) مشکل اضطرابی به وجود اومده توسط مریضی طبی عمومی، (۱۱) مشکل اضطرابی به وجود اومده توسط مواد، (۱۲) مشکل اضطرابی­ای که جای دیگه ذکر نشده باشه (NOS) (سادوک و سادوک، ۱۳۸۷). این طبقه در DSM-V هم با همین نام قرار داره. اما فرقی که هست اینه که خیلی از اختلالاتی که در DSM-IV-TR با عنوان مشکلات اضطرابی مطرح شده ان در راهنمای جدید در بین طبقات مجزای مشکلات اضطرابی، مشکلات وسواسی- عملی و مشکلات مربوط به اون، و مشکلات مربوط به حادثه و عوامل تنش زا، پخش شده ان.

۲-۴: مشکل اضطراب اجتماعی (ترس اجتماعی)

وقتی که مشکل اضطراب یا ترس اجتماعی، واسه اولین بار به عنوان یه مشکل روانی در “سومین نسخه راهنمای آماری و تشخیصی مشکلات روانی” (DSM-III) به وسیله “انجمن روانپزشکی امریکا” (APA[7]) (APA، ۱۹۸۰) مطرح گردید، ویژگی اصلی اون، ترس از آزمایش در موقعیت­های عملکردی (یا موقعیت­هایی که شامل مشاهده و مداقه به وسیله بقیه هستن) بود و بعد از اونم در DSM-III-TR و DSM-IV (APA، ۱۹۹۴) تعریف اون به ترس در موقعیت­های تعامل اجتماعی گسترش یافت (سافرن[۸] و همکاران، ۱۹۹۹ به نقل از عطری­فرد، ۱۳۹۲). نیاز به توضیحه که جدیدترین بازنگری این معیارها در سال ۲۰۱۱ براساس معیارهای پیشنهادی گروه تحقیقاتی APA واسه تدوین DSM-V انجام شده. البته سازمان بهداشت جهانی (WHO) هم از مشکل نامبرده در طبقه ­بندی­های بین المللی مریضی­ها یاد کرده که آخرین اونا در نسخه ۲۰۱۰ از “دهمین طبقه ­بندی بین المللی مریضی­ها” (ICD-10) (WHO، ۲۰۱۰) آمده (عطری­فرد، ۱۳۹۲). اینم بگیم که چیزی که در تعاریف موجود در مورد مشکل اضطراب اجتماعی چشمگیره، تغییرپذیری در وسعت و شدت اختلاله و می ­تونه با ویژگی­های تحولی، طولانی بودن، و ناتوانی مشخص شه، طوری که بعضی از افراد فقط از موقعیت­های عملکردی مشخص (مثل صحبت کردن در جمع، خوردن چیزی در رستوران، به کار گیری توالت عمومی، نوشتن در حالی که بقیه دارن اون رو مشاهده می­ کنن) می­ترسند؛ در حالی که بقیه وسعت بزرگی از ترس­ها رو که ممکنه شامل موقعیت­های عملکردی و ترس­های تعاملی باشه نشون بدن (مثل  ملاقات افراد جدید، رفتن به قرار ملاقات، نه گفتن به تقاضاهای غیرمعمول) (هافمن[۹] و اوتو[۱۰]، ۲۰۰۸).

[۱] Anxiety Disorders

[۲] Twenge, J. M.

[۳] Cox, B. J.

[۴] Norton, G. R.

[۵] Rapee, R. M.

[۶] Heimberg, R. G.

[۷] American Psychiatric Association

[۸] Safren, S. A.

[۹] Hofmann, S. G

[۱۰] Otto, M. W