اطلاعات هواشناسی و مطالعات تاریخی

نحوه ی قرار گیری موضوع در سایت
خصوصیات اقلیمی
۱-۵-خصوصیات کلی شهرستان ملایر
۱-۱-۵-ویژگی ها و خصوصیات طبیعی و جغرافیایی
شهرستان ملایر با وسعت ۳۲۱۰ کیلومتری ۵/۱۶ درصد مساحت کل استان و در جنوب شرقی استان همدان در عرض جغرافیایی ۳۴ درجه و ۲۶ دقیقه شمال و طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۵۰ دقیقه شرقی استقرار یافته است . این شهرستان از شمال به شهرستان های همدان و تویسرکان ، از جنوب به استان لرستان و از شرق به استان مرکزی و از غرب به شهرستان نهاوند محدود می گردد .
۲-۱-۵-تقسیمات کشوری
بر اساس آخرین تقسیمات کشوری شهرستان ملایر دارای سه بخش به نام های بخش جوکار ، سامن و مرکزی ۱۵ دهستان ۲۲۱ آبادی دارای سکنه و نقطه شهری به نامهای ملایر سامن جوکار و ازنرریان و پری زنگنه می باشد.
۲-۵-ناهمواری ها
به طور کلی شهرستان ملایر از نظر ناهمواری ها به دو بخش کوهستانی و دشت قابل تفکیک است.
الف) کوهستانی:
این ناحیه شامل سرزمین هایی است که بالای ۲۰۰۰ متر ارتفاع دارند و این ارتفاعات کوهستانی ملایر را بسان نگینی در بر گرفته است این ارتفاعات به دو رشته ذیل تقسیم می شوند :
امتداد سلسله جبال الوند که جهت آن از شمال غربی به جنوب شرقی است .از شمال این شهرستان گذشته و به کوههای راسوند اراک متصل می شود.رشته کوههای مذکور تا شمال شرق ملایر کشیده شده که از ارتفاعات مهم آن کوه گرمه ( ۲۲۰۶ متر ) و کوه سرده (۲۷۷۷ متر ) است و شهر ملایر در دامنه کوه گرمه قرار گرفته است .
کوه های مرتفع استان لرستان که جز پیشکوه های داخلی زاگرس محسوب می شونر و در تویسرکان سیاه دره و در نهاوند و بروجرد گرو نامیده می شوند .
ب ) دشتی
در بین کوهستان های فوق ناودیسها و دره هایی وجود دارد که خاک آنها ناشی از فرسایش کوه های مذکور است و شهر ملایر و اکثر روستاهای آن در این دره ها ، دشتها و دامنه این کوهها قرار گزفته اند .
۳-۵-ویژگی های اقلیمی
آب و هوای شهرستان ملایر در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و مرطوب است . ریزشهای جوی در فصل پاییز و زمستان و به طور عمده در اواخر زمستان و اوایل بهار اتفاق می افتد . این نوع آب و هوا از خصوصیات اقلیم نیمه استوایی تا معتدل است و به آب و هوای مدیترانه ای معروف است .
نزولات جوی منطقه مورد مطالعه عمدتاً تحت تاثیر جریان های غربی و شمال غربی است که از دریای مدیترانه منشا میگیرند و از لواسط پاییز تا اواسط بهار موجب نزول باران و برف می شوند . ( آمار نامه اطلاعات هواشناسی همدان ۱۳۸۴ )
۴-۵-مطالعات تاریخی ، فرهنگی ، اجتماعی
در قدیمی ترین سنگ نگاشته آشوری که در منطقه میانرودان ( بین النهرین ) پیدا شد ، نام قدیمی همدان به نام ( اکسابا ) یعنی شهر ( کاسی ها ) آمده است .
تغییر و نحول ناشی از سیاست های دولت های مختلف در طول تاریخ سرنوشت همدان را تحت الشعاع خود قرار داده و به طور خلاصه این تغییرات در زمان دولت های زیر بررسی شده است ؛
کاسی ها ، ماد ، پارس ، سلوکیان ، اشکانیان ، ساسانیان ، علویان ، آل بویه ، دیلمیان ، سلجوقیان ، مغول ، ایلخانان ، صفویه ، افشاریه ، زندیه ، قاجاریه .
به طور خلاصه زمانی که پارسی ها و بلکه مادی ها از شاه ماد ناراضی بودند در سقوط ماد کمک هایی از طرف کوروش به آنها شد و کوروش طوایف پارس را متحد نموده و همدان را تسخیر کرد . پس از تسخیر همدان مملکت بزرگ ماد تحت سلطه کوروش درآمد و بزرگ شدن پارس باعث تشویق سه دولت نامی آن زمان یعنی ( لیدیه ، بابل و مصر ) گردید . دیری نپایید که تمامی ممالک شرقی ایران ( پنجاب و سند ) و بابل که در غرب ایران بود نیز به تسخیر وی درآمد . کتیبه های شاهان هخامنشی بعضی به سه زبان ( پارسی قدیم ، عیلامی و بابلی ) نوشته شده که این کتیبه ها را به خطوط میخی یعنی با علامتی که شبیه میخ است نوشته اند و علامات مزبور به طور افقی یا عمودی استعمال و از چپ به راست بر سنگی کنده می شود از شاخص ترین این کتیبه ها همانا کتیبه گنجنامه است که مشابه آن نیز در تخت جمشید موجود است .

Share this post

Post navigation

You might be interested in...