انتخاب هاست مناسب؛ نکاتی که قبل از خرید هاست حتما باید بخوانید

فکر کنین عزمتونو جزم کردین که یه سایت راه اندازی کنین، بعد از کلی پرس و جو درباره انتخاب سیستم مدیریت محتوای موردنیارتان، حالا مونده اید که چه هاستی انتخاب کنین، این نوشته رو بخونین تا ببنید واسه انتخاب هاست مناسب چه باید کنین.

این روزا داشتن یه سایت کاربرپسند و فعال به یه ضرورت بلافصل تبدیل شده. طبیعتاً راه اندازی و مدیریت یه سایت موثر هم به مانند هر کار دیگری به برنامه ریزی دقیق و اقدامات حساب شده نیاز داره. یکی از چیزای مهمی که بخاطر این باید به اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین انتخاب یه هاست یا میزبان خوب و مناسبه؛ اما سؤال اینجاس که از کجا باید بفهمیم که کدوم هاست واسه ما مناسب تره. در این مقاله به ۱۳ مورد مهمی می پردازیم که موقع انتخاب هاست واسه سایت خود باید به اونا به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. اما قبل از اون باید درباره شکلای جور واجور هاستینگ آشنایی داشته باشین.

برنامه ریزی

شکلای جور واجور هاستینگ

هاستینگ اشتراکی

ابتدایی ترین و پرکاربردترین نوع میزبانیه؛ قیمتای بسیار مناسب تری داشته و همه ویژگیای لازم واسه راه اندازی یه سایت معمولی رو داره. در هاستینگ اشتراکی یه سرور تقسیم بندی شده و در اختیار صدها یا هزاران کاربری قرار میگیره که به طور مشترک از منابع، پهنای باند و حجم فضای اون استفاده می کنن. طبیعتاً در این حالت محدودیتای بیشتری هست، ازجمله محدودیت تعداد وب سایتایی که می تونین اضافه کنین، محدودیت فضا و محدودیت پهنای باند. هم اینکه، معمولاً امنیت و پایداری هاستینگ اشتراکی در سطح پایین تری قرار داره.

قیمت

VPS یا سرور مجازی

سرور مجازی مثل میزبانی اشتراکیه، اما تواناییا و ویژگیای خیلی بیشتری داره. در این حالت سرور فقط به چند قسمت معدود تقسیم می شه و در اختیار تعداد کاربران به مراتب کمتری قرار میگیره. اینجا سرور مورداستفاده این کاربران یه جوره، اما پیکربندی هر VPS اختصاصی میشه.

هاست اختصاصی

در این حالت، یه سرور رو با تموم منابع، پهنای بند و فضای اون اجاره می کنین. قیمت سرورهای اختصاصی بسیار بالاست و هزینه مجوزهای نرم افزاری لازم (مثلاً نرم افزار کنترل پنل سرور) به صورت جداگونه دریافت می شه. هم اینکه، پیکربندی سرور و انجام تنظیمات سیستمی هم به طور کاملً رو دوش کاربره. این نوع از هاستینگ امکان شخصی سازی کامل و بهینه سازی واسه تناسب با نیازای خاص کاربران رو جفت و جور می کنه و بهترین امنیت، کارکرد و انعطاف پذیری رو داره.

میزبانی ابری (Cloud Hosting)

در این نوع از هاستینگ، اطلاعات و فایلای وب سایتای کاربران با به کار گیری سرورهای مجازی زیاد در نقاط جور واجور جغرافیایی قرار میگیره؛ درنتیجه، میزبانی از راه چندین سرور انجام شده و همین باعث افزایش پایداری و آپ تایم سایت می شه. با این وجود، با در نظر گرفتن پراکندگی منابع، امنیت کاهش پیدا می کنه.

هاست مدیریت شده

این نوع از هاستینگ واسه کاربرانی مناسبه که زمان یا علم فنی لازم واسه مدیریت سرور رو ندارن. در این حالت، علاوه بر اجاره یه سرور اختصاصی، پشتیبانی شرکت میزبان رو هم دریافت می کنین و انجام به روزرسانیای نرم افزاری و اقدامات مربوط به امنیت سرور رو هم به اونا می سپارید.

اینجا شاید احساس کنین که انتخاب سختی رو در پیش رو دارین، اما اگه نیازاتون رو مشخص کرده باشین با در نظر گرفتن توضیحات زیر می تونین به سرعت تصمیم خود رو بگیرین.

در چه شرایطی باید هاست اشتراکی رو انتخاب کنین؟

در بیشتر موارد. اگه یه سایت یا وبلاگ ساده شخصی یا شرکتی، یا یه سایت فروشگاهی کوچیک دارین، بیشترً یه هاست اشتراکی کفاف نیازاتون رو میده. عموماً بسته به نوع پلن انتخابی، هاستینگ اشتراکی می تونه جوابگوی وب سایتای دارای بازدید کم تا متوسط باشه؛ بااین وجود، پایداری و امنیت در سرورهای اشتراکی زیاد مطلوب نیس و چه بسا سرعت بالایی هم نداشته باشه. با همه اینا، به کار گیری هاست اشتراکی در شروع کار می تونه منطقی باشه.

در چه شرایطی باید به سراغ VPS برید؟

وقتی که ترافیک سایت شما از مقدار عادی بیشتر می شه باید به سراغ سرور مجازی برید. اگه سایت فروشگاهی دارین و کسب وکار شما به طور کاملً به این سایت وابسته بهتره که از همون اول از VPS استفاده کنین. واسه وب سایتای اجتماعی مانند فروما هم به کار گیری VPS پیشنهاد می شه.

در چه وقتی باید از سرور اختصاصی استفاده کنین؟

اگه یه کسب وکار کوچیک یا متوسط و فقط چند نفر کارمند دارین، فعلاً به سرور اختصاصی نیاز دارین، اما اگه به دنبال سرمایه گذاری واسه افزایش ترافیک سایت و جذب کاربران بیشتر هستین، شایدً VPS هم پاسخگوی شما نیس و باید به سراغ سرور اختصاصی برید. این نوع از هاستینگ معمولاً واسه وب سایتا یا برنامه هایی استفاده می شه که به سرور قوی، پهنای باند و امنیت بالا (مخصوصاً واسه نگهداری اطلاعات مشتریان) نیاز دارن.

سرمایه گذاری

در چه وقتی باید از میزبانی ابری استفاده کنین؟

اگه مخاطبان بین المللی دارین و می خواین که تجربه بهتری رو واسه کاربران خارجی تون رقم بزنین بهتره که از این نوع از هاستینگ استفاده کنین. با بارگذاری فایلای سایت در فضای ابری، درواقع اونو در شبکه ای از سرورها در سراسر جهان پخش می کنین. وقتی که یه کاربر تلاش می کنه تا وارد سایت شما شه به نزدیک ترین سرور وصل می شه و پس سایت سریع تر بالا میاد. با این وجود، باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که فضای ابری واسه نگهداری اطلاعات حساس و مهمی مانند اطلاعات مشتری هاتون مناسب نیس.

در چه شرایطی به هاستینگ مدیریت شده نیاز دارین؟

از پایهً هر نوع از هاستینگ که دارای کنترل پنل یا سیستم عامل باشه انگار مدیریت شده، پس اگه مثلاً یه هاست اشتراکی یا vps دارای سی پنل بخرین، درواقع هاستینگ مدیریت شده خریدین. به طورکلی، به کار گیری هاستینگ مدیریت شده مخصوصاً در مورد سرور اختصاصی بار سنگین مدیریت سرور رو از دوشتون برمی داره و کار رو راحت تر می کنه؛ پس، اگه وقت یا مهارتای لازم رو ندارین، حتماً از این نوع میزبانی استفاده کنین.

واسه انتخاب نوع مناسب هاستینگ وضعیتی که الان براتون مطلوبه رو در نظر بگیرین و ایده خود رو واسه ۱۲ ماه بعد از شروع به کار سایت پرورش بدین. فقط به چیزی که الان می خواین عرضه یا ارائه کنین فکر نکنین، بلکه خواسته ها و نیازای احتمالی آینده خود رو هم در نظر بگیرین. با این وجود، این رو هم در نظر داشته باشین که با رشد سایت، همیشه امکان پیشرفت به VPS یا هاست اختصاصی هست (در این رابطه به مورد شماره ۴ این مطلب توجه کنین).

– مقدار فضای هاست

اندازه فضایی که واسه بارگذاری فایلای سایت خود دریافت می کنین، به خصوص در مورد هاست اشتراکی در هاستای جور واجور بسیار جور واجور و فرق داره. معمولاً فضای دریافتی پلنای جور واجور از ۱۰۰ مگابایت شروع می شه و به چندین گیگابایت می رسه. یادتون باشه که معمولاً هزینه دریافت فضای اضافی بیشتره و پس باید قبل از انتخاب با در نظر گرفتن نوع سایت و محتوای اون (مثلاً فیلما و عکسای حجیم یا فقط متن با تعداد کمی عکس کم حجم) فضای موردنیازتان رو تخمین بزنین. توجه کنین که فضای نامحدود در دنیای هاستینگ معمولاً یه اسلاح تبلیغاتیه و با هدف جذب مشتری و با تکیه بر این واقعیت به کار میره که درهرصورت بیشتر وب سایتا از حجم خیلی از فضای خود استفاده نمی کنن. بیشترً شرکتای هاستینگی که اینجور پلنایی رو ارائه میدن با ذکر تبصره هایی در مورد مصرف مساوی، سرویس کاربران پرمصرف خود رو محدود می کنن؛ پس قبل از به کار گیری پلنای به ظاهر نامحدود حتماً شرایط و قوانین به کار گیری خدمات هاست مربوطه رو بخونین.

بیشتر بدونین: انتخاب دامنه؛ ۱۰ نکته ای که قبل از انتخاب یه دامنه مناسب باید بدونین

– اندازه پهنای باند

یکی از رقابتای سخت موقع انتخاب هاست، تعیین مقدار پهنای باند (Bandwidth) موردنیازه. منظور از پهنای باند، مقدار اطلاعاتی (شامل همه آپلودها و دانلودها) است که در هر ماه می تونین «به» و «از» سرور انتقال بدین. مصرف پهنای باند به حجم صفحات، تعداد بازدیدکنندگان سایت، تعداد صفحاتی که از اونا بازدید می کنن و هم اینکه اندازه دانلود و آپلودی که انجام می شه، بستگی داره.

مشکل از اینجا شروع می شه که پهنای باند مثل فضای هاست نیس که با حذف یا کاهش حجم محتوا بتونین اونو به آسونی کنترل کنین. هم اینکه، ازیک طرف لزومی نداره که واسه پهنای باندی هزینه کنین که درآخر مصرف نمیشه و از طرف دیگه نباید به خاطر اتمام پهنای باند دچار مشکل شید؛ پس لازمه که تا جایی که امکان داره حساب شده عمل کنین.

واسه محاسبه پهنای باند موردنیاز می تونین از فرمول زیر استفاده کنین؛ البته باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که به طورکلی محاسبه پهنای باند واسه وب سایتای جدید معمولاً تیری در تاریکیه.

پهنای باند موردنیاز

=

[ (میانگین بازدید از صفحات واسه هر بازدیدکننده × میانگین حجم صفحات × میانگین تعداد بازدیدکنندگان در روز) + (میانگین دانلود در روز × میانگین اندازه فایلای قابل دانلود) ] × تعداد روزای ماه (۳۰) × یه عدد احتیاطی (۱٫۳ تا ۱٫۸)

مثلا، اگه میانگین حجم صفحات سایت شما ۵۰ کیلوبایت و تخمین تعداد بازدیدکنندگان ماهانه اون ۲۰۰۰۰ نفر و ۵ صفحه به ازای هر بازدیدکننده باشه (بدون محتوای قابل دانلود)، پهنای باند موردنیاز شما حدود ۶ گیگابایت در ماه میشه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که ۲۰۰۰۰ کاربر تقریباً برابر ۶۶۷ بازدیدکننده در روزه که خیلی از سایتای بزرگ هم به اون دست پیدا نمی کنن؛ پس اگه دلیل قابل قبول و آمار قابل اعتمادی مبنی بر احتمال نزدیک به یقین سرازیر شدن حجم یه عالمه از بازدیدکنندگان به سایت خود ندارین، یا اینکه محتوای قابل دانلود در سایت خود قرار نمی دین یا زیاد از تصاویر حجیم یا ویدیو استفاده نمی کنین، در غالب موارد به پهنای باند زیادی نیاز دارین. به طورکلی بهترین روش اینه که با یه پهنای باند معمولی شروع کنین و فعالیت سایت خود رو واسه چند ماه زیر نظر بگیرین تا بتونین مصرف ماهانه اونو سبک سنگین کنین؛ پس بهتره که موقع انتخاب هاست واسه سایت جدیدتون به دنبال هاستی باشین که در صورت نیاز امکان ارتقای پهنای باند و هم اینکه فضای موجود رو بهتون میده. اینجا هم نباید گول پهنای باند نامحدود رو خورد، چراکه اینم فقط یه اسلاح تبلیغاتی یا بازی با کلماته و منظور هاست اینه که محدودیت مشخص شده واسه کاربران معمولی کافیه.

– هاست ویندوز یا لینوکس؟

سرورهای هاستینگ هم مثل رایانه شما سیستم عامل دارن که این سیستم عامل معمولاً یا ویندوز و یا لینوکسه. اینکه از کدوم سیستم عامل استفاده کنین به طور کاملً به سیستم برنامه نویسی سایت شما بستگی داره. مثلا، اگه از وردپرس یا جوملا استفاده می کنین، ازآنجایی که این دو سیستم با لینوکس سازگاری بهتری دارن به کار گیری لینوکس بهتر و منطقی تر میشه، اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که به طورکلی تقریباً همه سیستمای موافق با لینوکس امکان اجرا روی سرورهای ویندوزی رو هم دارن. درمجموع و با رشد رو به رشد ویندوز و لینوکس، به عنوان یه کاربر معمولی فرق زیادی رو در به کار گیری هر کدوم از این دو سیستم عامل احساس نمی کنین.

نکاتی که در انتخاب هاست باید در نظر بگیرین

۱٫ تناسب فنی و حجمی

بدون توجه به فضا و امکانات موردنیاز و هم اینکه مهارتای فنی تون هیچوقت نمی تونین یه هاست مناسب انتخاب کنین؛ پس اول نیازها و توانمندیای خود رو مشخص کنین و به تناسب نوع فعالیت و برنامه هایی که دارین یه هاست مناسب رو انتخاب کنین.

۲٫ اعتبار و امتیاز آپ تایم هاست

منظور از آپ تایم (Uptime) مقدار ساعاتی در طول روزه که سایت شما در دسترس قرار داره که معمولاً با درصد بیان می شه. امروزه آپ تایم ۹۹٫۹۵ درصدی حتی واسه هاستینگ اشتراکی هم معمولی هستش و از پایهً هر رقمی کمتر از ۹۹ درصد غیرقابل قبوله.

واسه بررسی آپ تایم هاست دلخواه خود، می تونین از وسایل به درد بخور بودن که به صورت رایگان یا پولی در اینترنت هست استفاده کنین؛ مثلا، سایت آپ تایم روبات.

۳٫ زمان جواب دهی سرور

منظور از Response Time یا زمان جواب دهی، مدت زمان بین واردکردن نشانی دامنه و فشردن کلید enter تا وقتیه که سرور این درخواست رو پردازش و اجرا می کنه. مثلا، در مورد وب سایتایی که با ثبت نشانی اونا در مرورگر، بدون اینکه چیزی بارگذاری شه یه مدت زمان میبره تا نام اونا در نوار عنوان دیده شه، زمان جواب دهی سرور مطلوب نیس.

زمان جواب دهی سرور که معمولاً با عنوان TTFB (Time To First Byte به معنی وقتی که تا بارگذاری اولین بایت زمان میبره) هم شناخته می شه، ازجمله شاخص هاییه که کارکرد و بازده سایت شما رو تحت اثر خود قرار میده، چراکه هرچه بارگذاری سایت بیشتر طول بکشه، احتمال ترک کاربر قبل اینکه چیزی از اونو مشاهده کنه افزایش پیدا می کنه. علاوه بر این، سرعت سایت شما بر رتبه ای که موتورهای جستجو در یافته های خود واسه اون در نظر می گیرن هم اثر به سزایی داره.

شرکتای هاستینگ با احتمال خیلی کم از زمان جواب دهی سرور خود سخنی به میان می یارن، اما معمولاً قیمتایی که ارائه میدن می تونه شاخص خوبی در این مورد باشه، چراکه خرید و مدیریت لوازم و زیرساختای پیشرفته ابداً ارزون تموم نمی شه. علاوه بر این، واسه امتحان زمان جواب دهی سرور هاست دلخواه می تونین چند نمونه از سایتای تحت میزبانی اونو با به کار گیری سایت بایت چک بررسی کنین.

۴٫ امکان پیشرفت

امروزه پلنای اشتراکی جور واجور و بعضی وقتاً قدرتمندی به وسیله شرکتای هاستینگ ارائه می شه و بیشترً به کار گیری هاستینگ اشتراکی مشکلی رو متوجه شما نمیکنه. با این وجود، اگه توقع دارین که در طول دو یا سه سال آینده رشد واقعاً زیادی رو تماشاگر باشین، باید از هاستی استفاده کنین که فضای لازم واسه رشد رو بهتون میده؛ یعنی امکانات و توانایی ارائه پلنای بهتر رو داشته باشه تا بتونین سرویس خود رو از هاست اشتراکی به VPS یا سرور اختصاصی پیشرفت بدین و از قدرت پردازش بیشتر، فضای بیشتر و امنیت بالاتری بهره ببرین.

مشکلی

۵٫ تعداد Addon Domain، Subdomain، ایمیل و دیتابیس

محدودیت در Addon Domain به معنی محدودیت در تعداد دامنه هاییه که با اضافه کردن اونا به پنل هاستینگ خود می تونین وب سایتای جدا از هم به راه بندازین. مثلا، اگه هاست شما اجازه اضافه کردن ۱۰ Addon Domain رو بده، می تونین روی همون هاست، ۱۰ سایت جدا از هم در پوشهای جداگونه داشته باشین.

با در نظر گرفتن اهمیت پایگاه داده یا دیتابیس (Database)، شرکتای هاستینگ محدودیتای بیشتری رو روی اون اعمال می کنن که از تعداد دیتابیسا تا حجم هر دیتابیس رو در برمی گیرد. یادتون باشه که با رشد سایت، حجم دیتابیس اونم افزایش پیدا می کنه و هم اینکه، معمولاً پیشنهاد نمی شه که واسه چندین سیستم از یه دیتابیس واحد استفاده شه. در مورد زیردامنه یا Subdomain (مثلاً test.modireweb.com) و تعداد ایمیل، معمولاً محدودیتای کمتری هست، اما پر روشنه که از پایهً محدودیت چیز خوبی نیس و با در نظر داشتن آینده و برنامه های آینده باید به دنبال هاستی باشین که محدودیت اون در این مورد کمتره.

۶٫ قیمت ثبت نام و تمدید هاستینگ

وقتی که واسه اولین بار از یه هاست خرید می کنین مشمول تخفیفای مختلفی میشین، اما معمولاً موقع تمدید دوره هیچ امتیاز خاصی شامل حال شما نمی شه؛ پس قبل از خرید پلنی که ۸۰ درصد تخفیف داره به فکر هزینه تمدید دوره های آینده هم باشین، مگه اینکه بخواین هر سال درگیر انتقال از یه هاست به هاست دیگه و تحمل دردسرهای خاص اون باشین.

۷٫ سیاست هاست در مورد برگردوندن هزینه پرداختی و دوره آزمایشی رایگان

هاست دلخواه وقتی رو به عنوان دوره آزمایشی در نظر میگیره؟ اگه به هر دلیلی تصمیم گرفتید که پلن هاستینگ خود رو لغو کنین، شرکت میزبان ضمانتی واسه برگردوندن وجه پرداختی داره؟ سیاست هاست در مورد برگردوندن وجه، بعد از تموم شدن دوره آزمایشی چیه؟ این پرداختا مشمول کسر مبلغ خاصی می شه؟

قبل از انتخاب هاست باید به سؤالاتی مانند نمونه های بالا جواب بدین تا اگه همه چیز برابر با میلتون پیش نرفت بتونین با کمترین خسارت به سراغ هاست دیگری برید. به طورکلی پیشنهاد می شه که از انتخاب هاستی که هیچ برنامه ای واسه برگشت وجه یا دوره های آزمایشی رایگان نداره، دوری کنین.

۸٫ تواناییای کنترل پنل هاست

کنترل پنل هاست به اندازه فرمون یا مغز هاستینگ شما هستش و پس وجود یه کنترل پنل آسون الاستفاده، کامل و کاربرپسند اهمیت زیادی داره. محبوب ترین کنترل پنل در کشور ما سی پنل (cPanel) است، اما کنترل پنل هاست چه سی پنل باشه، چه دایرکت ادمین یا پلسک (Plesk) و یا هر کنترل پنل دیگری، چیزی که مهمه وجود تواناییای موردنیاز و آسون الاستفاده بودن اون هستش. پس قبل از انتخاب هاست، نوع کنترل پنلی که همراه با پلن انتخابی ارائه می شه رو مشخص کرده و با بررسی تصاویر و امتحان کردن دموی اون، اطمینان پیدا کنین که همه تواناییای لازم رو داره و خیلی راحت می تونین ازش استفاده کنین.

۹٫ شرایط و قوانین سرویس دهی و سیاست هاست درباره تعلیق میزبانی

همونجوریکه در قسمت فضا و پهنای باند اشاره کردیم، نامحدود بودن در هاستینگ بی معناست؛ پس اگه مصرف سایت شما از منابع هاست، مثلاً CPU از اندازه مشخصی تجاوز کنه یا از قوانین هاست سرپیچی کنین، حساب کاربری شما به حالت آویزون درخواهد اومد. پس قبل از انتخاب هاست باید به صفحه قوانین و شرایط به کار گیری خدمات اون مراجعه کرده و محتویات این صفحه رو به دقت بررسی کنین.

مخصوصاً در مورد سرورهای اشتراکی، ازآنجایی که قدرت فنی این سرورها چیزی نیس که هاست علاقه ای به اعلام اون داشته باشه، معمولاً تو یه تیکه از شرایط و قوانین به کار گیری خدمات خود، اعلام می کنه که در صورت استفاده بیش ازحد از منابع، هاستینگ شما تعلیق می شه؛ البته این مقدار مصرف دقیقاً مشخص نمی شه؛ پس قبل از انتخاب هاست، با تیم پشتیبانی هاست دلخواه رابطه برقرار کرده و از محدودیتای اون اطلاع پیدا کنین.

اطلاع از محدودیتای هاست در درک دو موضوع به شما کمک می کنه:

  • هاست دلخواه به طورکلی چقدر سخاوتمنده و باید به سراغ هاست دیگری برید که محدودیتای کمتری داره؟
  • شفافیت و صداقت هاست در چه حدیه و می تونین به گفته های شرکت مزبور اطمینان کنین. شرکتای صادق، معمولاً محدودیتا و شرایط به کار گیری خدمات خود رو به روشنی و به دوراز لفافه بیان می کنن.

بیشتر بدونین: ۱۱ روش واسه بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجو

۱۰٫ نوع و تناوب پشتیبان گیری

با اینکه سرورهای میزبان وب سایتاتون رایانه های قدرتمندی هستن، اما هیچ بعید نیس که دچار مشکل شن یا مثلاً یه هکر به سراغ سایتتون بیاد و فایل index.php اونو تغییر بده یا دیتابیس سایت رو خراب کنه. در صورت وقوع اینجور شرایطی اگه هاست شما به طور منظم از سرورهای خود بک آپ یا پشتیبان جفت و جور کرده باشه، هیچ نگرانی ای دارین، چراکه فوراً می تونه کل سایت یا بخش بزرگ اونو برگردونی کنه.

هک

در این رابطه باید جواب سؤالاتی مثل این واسه شما روشن باشه:

  • پشتیبان گیری در چه فواصل وقتی انجام می شه؟
  • از چه مواردی بک آپ جفت و جور می شه؟ فایلا یا دیتابیس و یا هردو (بک آپ کامل)؟
  • امکان جفت و جور بک آپ از راه کنترل پنل هست؟
  • از راه cron jobs یا برنامه های دیگه هم می تونین به طور خودکار بک آپ جفت و جور کنین؟
  • امکان برگردونی بک آپ به وسیله خودتونه یا اینکه حتماً باید از پشتیبانی هاست کمک بگیرین؟

۱۱٫ روش، سرعت و کیفیت پشتیبانی

هاستینگ ازجمله خدماتیه که سرعت، کیفیت و چگونگی پشتیبانی در اون اهمیت زیادی داره. معمولاً شرکتای هاستینگ امکان پشتیبانی از راه تلفن، گفتگوی زنده، ایمیل و تیکت رو جفت و جور می کنن؛ اما مهم کیفیت و سرعت پشتیبانیه. درواقع، پشتیبان سریعی که توانایی رفع مشکل یا برآوردن درخواست شما رو نداره یا برعکس، پشتیبان قوی اما کندی که متوسط زمان پاسخگویی اون ۲۴ ساعته هر دو آزاردهنده و داغون کننده هستن.

۱۲٫ معروفیت، نظرات و رضایت مشتریان

این مورد ازجمله مهم ترین مواردیه که موقع انتخاب هاست باید به اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. طبیعتاً واسه بررسی نظرات مشتریان فعلی نباید فقط به نظرات مثبت موجود در سایت شرکت هاست اکتفا کنین، بلکه باید خلاقیت به خرج بدین، فعال باشین و مثلاً با مراجعه به فرومای مخصوص هاستینگ یا شبکه های اجتماعی و بررسی نظرات کاربران از کیفیت خدمات و پشتیبانی هاست دلخواه اطمینان پیدا کنین.

خلاقیت

۱۳٫ امتیازات اضافی هاست

درآخر، وقتی که چند هاست باکیفیت رو پیدا می کنین که به طور کاملً با نیازها و خواستهاتون همخوانی دارن، مقایسه امتیازات خاص و اضافی هر هاست می تونه در انتخاب یکی از اونا کارساز باشه. مثلا، کدوم هاست دامنه رایگان ارائه می کنه یا چندین دیتاسنتر (مراکزی که سرورهای هاست در اون قرار دارن) داره؛ یا با در نظر گرفتن تولید هرساله ۶۳۰ کیلوگرم دی اکسید کربن به وسیله هر سرور و مصرف ۱۰۰۰ کیلووات انرژی، کدوم هاست بیشتر به محیط زیست و به کار گیری راه هایی واسه کاهش مصرف انرژی اهمیت میده. علاوه بر اینا، بسته به نیاز خود می تونین وجود تواناییای جانبی اضافی (مانند سایت سازه ها که امکان نصب و راه اندازی سریع سیستمای مدیریت محتوای جور واجور رو جفت و جور می کنن) رو هم در نظر بگیرین.

محیط زیست

حرف آخر

شاید پیدا کردن یه هاست خوب کار آسونی نباشه، اما نکته مهمی که باید به اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اینه که هیچ وقت نمیشه واسه همه یه نسخه ثابت پیچید و یه هاست رو به عنوان بهترین هاست واسه همه نیازها معرفی کرد.

هر وب سایتی نیازها و شرایط متفاوتی داره که باید روش زوم کرده شه؛ مثلا، ما هیچ وقت به کار گیری یه هاست ارزون قیمت رو واسه یه فروشگاه اینترنتی بزرگ پیشنهاد نمی کنیم؛ اما از طرف دیگه خرید هاستینگ گرون رو هم واسه یه وبلاگ وردپرسی ساده که بازدید زیادی نداره پیشنهاد نمی کنیم.

پس موقع مقایسه و انتخاب هاست این نکته رو در خاطر داشته باشین که باید به دنبال هاستی باشین که بیشتر با نیازای شما هماهنگه. درواقع، هدف پیدا کردن بهترین هاست نیس؛ بلکه باید یه هاست مناسب و متناسب با نیازای خودتون رو پیدا کنین.

مشاهده نسخه pdf مقاله: انتخاب هاست مناسب؛ نکاتی که قبل از خرید هاست حتما باید بخونین