قیمت
نمودار ۴-۲: نمودار زمان بازگشت سرمایه
نمودار ۴-۲: نمودار زمان بازگشت سرمایه
TR – TC
TR – TC
زمان (سال)
زمان (سال)
۱۰ سال
۱۰ سال
TC به مجموعه هزینه ها و یا به عبارتی، مبلغی که جهت سرمایه گذاری صرف می شود، اشاره دارد. این هزینه ها شامل هزینه ساخت هتل، پارکینگ و …، هزینه تجهیزاتی چون بالابر، ماشین برف کوب و … می باشد که در فصل دوم کاملاً بدان ها اشاره شده است.
TR به مجموعه درآمد کسب شده از این مجموعه اشاره دارد که رفته رفته با استقبال هرچه بیشتر ورزشکاران و ورزش دوستان و دیگر افراد، افزایش می یابد.
همانگونه که نمودار ۴-۲ نشان می دهد، برآیند دو نمودار هزینه و درآمد (TR-TC) در اولین سال منفی می باشد. زیرا هزینه صرف می گردد اما هیچ درآمدی کسب نمی شود که با گذشت زمان و افزایش درآمد از محل پیست اسکی، در نقطه ای (نقطه سر به سر)، حاصل این برآیند صفر می گردد. از این نقطه به بعد است که سرمایه صرف شده برای پیست، به طور کامل باز می گردد و پروژه سودده می شود. همانطور که گفته شد، مدت زمان بازگشت سرمایه به خصوصی، نیمه خصوصی و یا دولتی بودن پیمانکار ساخت پیست وابسته است اما براساس پیست تاریک دره، به عنوان الگو، می توان گفت که بازگشت سرمایه برای پیست گرین هم- درصورت نیمه خصوصی بودن پیست- حدود ۱۰ سال به طول خواهد انجامید.
۴-۵-۲ بازار گردشگران ورودی به پیست گرین
بنا به اظهارات مدیر کل اداره ورزش و جوانان همدان: “بیشتر گردشگران پیست اسکی تاریک دره همدان، مردم محلی شهرهای همدان به ویژه نهاوند و استان لرستان می باشند و بعد از آن بیشترین درصد گردشگران ورودی متعلق به شهرهای استان مرکزی، کرمانشاه، خوزستان و تا حدودی تهران هستند”. ایشان معتقدند که: “در صورت همکاری با شرکت های توریستی می توان تعداد گردشگران مسافر از سایر شهرها را افزایش داد”.
وی اضافه کرد: “تعداد گردشگران ورودی به این پیست در فصل سرما (فصل کاری)، حدود ۵۰۰ نفر می باشد که این تعداد در روزهای پنجشنبه و جمعه، به ۷۰۰ نفر نیز می رسد و غالباً از شهرهای اطراف می باشند. اما تعداد گردشگران خارجی ورودی به این پیست بسیار کم و در حدود ۱۰ نفر می باشد.
اشتغال زایی مجموعه پیست اسکی گرین
راه اندازی پیست گرین مانند تمامی پیست های احداث شده دیگر، سبب ایجاد مشاغلی مستقیم و غیر مستقیم می شود. بنا به اظهارات مدیر کل اداره ورزش و جوانان همدان: “در حال حاضر در فصول کاری پیست تاریک دره، ۱۰ الی ۱۵ نفر به طور مستقیم مشغول به فعالیت هستند. در صورت اتمام پروژه ساخت هتل، ۱۰ نفر نیز در هتل مشغول به کار خواهند شد. همچنین ۵۰ نفر نیز به صورت غیر مستقیم در این پیست مشغول به کار هستند”.
بنابراین می توان این چنین نتیجه گرفت که پیست گرین هم مانند پیست تاریک دره به عنوان الگوی مطالعاتی این پژوهش، حداقل در حدود ۷۰ تا ۷۵ از مردم محلی را به فعالیت در این مجموعه مشغول می سازد.
۶-۵-۲ جاذبه های گردشگری اطراف کوه گرین
بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع کتابخانه ای گوناگون، با توجه به وجود چهار شهر بزرگ نهاوند، دلفان، سلسله و بروجرد در اطراف منطقه مورد مطالعه، گردشگران و بازدیدکنندگان این مجموعه تفریحی بالقوه می توانند در زمان اقامت خود، از جاذبه های دیدنی این شهرها نیز بازدید کنند.
وجود جاذبه های گردشگری مضاعف در اطراف یک مجموعه تفریحی سبب می شود که گردشگران مدت اقامت خویش را طولانی تر و درنتیجه پول بیشتری در منطقه هزینه کنند که این امر به توسعه اقتصادی منطقه کمک شایانی می نماید. همچنین گردشگران با یک سفر، توانسته اند از چند نقطه دیدنی بازدید کنند که این خود نیز منافعی برای آنان در پی دارد.