سردار «محمدحسین جلالی» که یه چند وقت پیش با اظهاراتی درباره دزدیده شدن ابرها در کشور جنجال آفرینی کرده بود این بار انگشت اتهام خود رو به سمت وزارت ارتباطات گرفته و گفته که سرورهای هاتگرام و تلگرام طلایی در طبقه نهم ساختمون مرکز امام (ره) وزارت ارتباطات قرار دارن. صحبتی که با عکس العمل تند وزیر ارتباطات همراه بوده و از اون و اصحاب رسانه دعوت کرده تا به بازدید از این طبقه بپردازند.

جهرمی بعد از ادعاهای جلالی در حاشیه مراسم تفاهم نامه وزارت ارتباطات با کمیته امداد درباره تامین مالی کار و کاسبیای نوپا، ضمن رد این ادعاها با طعنه به صحبت جلالی درباره ماجرای دزدیده شدن ابرها گفت:

«دزدیده شدن ابرها رو نمیشه ثابت کرد اما وجود نداشتن سرورها رو خیلی راحت میشه ثابت کرد نمی دونم به چه دلیل بعضیا با اعلام نظرهای نادرست واسه نظام هزینه درست می کنن.  البته ما وظیفه خودمون میدونیم همیشه جواب گوی افکار عمومی و حتی حرفای ناروای بعضی افراد باشیم.  پشتیبانی از پیام رسانای داخلی مشخصه و مرکز ملی فضای مجازی می تونه درباره گزارش دهد. اگه دزدیده شدن ابرها رو بشه خیلی راحت ثابت کرد وجود نداشتن سرورهای هات گرام و تلگرام طلایی در یکی از ساختمونای وزارت ارتباطات رو میشه خیلی راحت ثابت کرد.»

آذری جهرمی در مورد اظهارات دور و بر نسخه های غیررسمی تلگرام اضافه کرد: «بعضی یه بار می گن سرور در طبقه نهمه، یه بار میگن اینترنتش رو وزارت ارتباطات تامین می کنه. خوب، همه اینترنت کشور رو ما تامین می کنیم. نمی شه حرفای بی ربط بزنیم و صحبتایی مطرح کنیم که مبنایی نداشته باشه.»

اما گفته های دقیق سردار طلایی چی بود که این عکس العمل رو از سمت وزیر ارتباطات به دنبال داشت؟

سردار طلایی امروز درزمان یه نشست خبری اعلام داشته بود که وظیفه دولت پشتیبانی از پیام رسانای بومیه و دولت در این مورد کوتاهی کرده:

«اول از همه یه سری حمایتای زیرساختیه که واسه تقویت زیرساختا باید در اختیار این شبکه ها قرار می دادن که ندادند. الان شما با مراجعه به طبقه نهم ساختمون دیتاسنتر مرکز امام خمینی(ره) می تونین ببینین سرورهایی که واسه تلگرام بوده، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته، اگه می تونستن اونا رو به سروش بدن اما ندادند. دوم اینکه قرار بود به شبکه های بومی یه سری کمکای مالی شه، البته اینکه شبکه های داخلی گفتن ما کمک مالی دلمون نمی خواد چون ما خود میتونیم از اسپانسر داخلی استفاده کنیم و فقط می خوایم سیاستا مشخص شه، اما وقتی پشت شبکه های داخلی به این شکل خالی می شه اسپانسرها هم کنار می رن. شبکه های داخلی مشکل مالی نداشتن بلکه نیازمند پشتیبانی الهی بودن و اینکه به عنوان شبکه ملی اونا رو ببینن.»

سردار طلایی در ادامه حرفای خود ضمن شکایت و انتقادهای روشن از وزارت ارتباطات گفت که این وزارتخانه در مورد شبکه های اجتماعی بار اصلی رو از دوش خود خالی می کنه و فقط به دنبال وصل کردن بوق تلفن و موضوع سیم کارتا و امثالهمه. اون باور داره اهمیت نظارت بر شبکه های اجتماعی بسیار بیشتر از این مسائله و واسه اثبات حرف خود این مثال رو می زنه:

«ما در حوادث سال گذشته به روشنی تماشاگر این بودیم که سوءاستفاده از ضعف مدیریت درشبکهای اجتماعی باعث اقدامات ضد امنیتی و بهم ریختن شهرها و درگیری مردم در بخشای جور واجور شده بود. این واسه ما یه موضوع ملیه و حتماً هم زاویه دید نسبت به شبکه ها اجتماعی باید ملی باشه وقتی شبکه ملی شد حالا سهم بندی اون میان بخش خصوصی و دولتی تعیین می شه.»

با این حال وزارت ارتباطات بارها اعلام و یا حتی شکایت کرده که موضوعاتی مثل شبکه های اجتماعی و فیلترینگ و نظارت و… روی این موارد در دستان بخشای دولتی و حاکمیتی بسیاریست و دلایل نشون میده که خیلی از تصمیمای حیاتی در مورد این شبکه ها به وسیله وزارت ارتباطات اتخاد نشده.

تلگرام طلایی و هاتگرام از تک و توک کلاینتای غیررسمی تلگرام هستن که بازم آزادانه فعالیت می کنن و دچار فیلترینگ نشده ان و بارها از طرف دادستانی کشور و یه سریای دیگه از افراد حاکمیت مورد انتقاد قرار گرفتن. با این حال فیلترینگ داخلی بعضی کانالا و گروه ها در این دو سامانه، باعث شده که بسیاری دیگه از مجلسیان و دولتمردان از جمله  رمضانعلی سبحانی فر خواهان ادامه فعالیت این برنامه ها باشن. در هر حال هنوز به طور دقیق مشخص نیس که سرورهای این پیام رسانا در کجای ایران قرار دارن و شفافسازی پرونده تلگرامای غیررسمی که قبلا وعده شون داده شده بود هنوز به آخرین مرحله نرسیده.