دانلود پایان نامه ارشددرباره نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

ماده 135 لایحه در خصوص تکرار جرایم حدی اظهار داشته می باشد : هرگاه کسی سه بار مرتکب یک نوع جرم موجب حد گردد و هربار حد آن جرم بر او جاری گردد ، حد وی در مرتبه چهارم اعدام می باشد .

این ماده بر اساس روایت صحیحه وارده در این مورد تقنین نیافته می باشد  زیرا صحیحه یونس عن ابی الحسن ماضی (ع) اظهار می دارد که در گناهان کبیره هنگامی که دوبار حد جاری گردید در مرحله سوم شخص کشته می گردد .

لکن بنیانگذار مرحله چهارم را پذیرفته و بدین ترتیب تمامی حدود را در مرحله چهارم پس از سه بار اجرا حد جلد مشمول حد قتل دانسته می باشد . برخلاف قانون مجازات اسلامی که در خصوص شرب خمر که در مرحله سوم قائل به قتل شده بود . در قانون مجازات فعلی در ماده 179 آمده می باشد : هرگاه کسی چند بار شرب مسکر بنماید و بعد از هر بار حد بر او جاری گردد در مرتبه سوم کشته می گردد . این ماده بر گرفته از نظر معروف فقها می باشد . صحیحه یونس از امام موسی کاظم (ع) بر همین مطلب دلالت دارد که فرمودند : « هرگاه کسانی مرتکب یکی از گناهان کبیره شوند و دو مرتبه بر آنها حد جاری گردد ، در مرتبه سوم کشته می شوند . »

در لایحه قول غیرمشهور پذیرفته شده می باشد . گروهی از فقها برخلاف نظر معروف فقها ، قتل را در مرتبه چهارم قرار داده اند : در عین حال مرحوم شیخ طوسی در کتاب خلاف و نیز در کتاب مبسوط گفته اند که مجرم در مرتبه چهارم کشته می گردد . موید دیگری که برای این نظریه اظهار گردیده می باشد آن می باشد که ماده 125 قانون مذکور ، توبه مرتکب لواط یا تفخیذ یا نظایر آن را قبل از اقامه شهادت ، مسقط حد دانسته و بعد از شهادت را مسقط حد ندانسته می باشد . و در ماده 126 همان قانون مقرر می دارد چنانچه فرد بعد از اقرار توبه نماید ، قاضی می تواند از اما امر تقاضای عفو او را بنماید . لذا از نظر قانون گذار توبه بعد از اقرار مسقط حد نمی باشد . ماده 132 و 133 قانون فوق الذکر در مورد مساحقه نیز همان حکم لواط را پیش بینی نموده می باشد . در مورد شرب خمر نیز مواد 181 و 182 جاری می باشد .

مشاهده می گردد مقررات مربوط به توبه به صورت پراکنده درمواد مختلف پیش بینی شده  می باشد. حال در لایحه  جدید مجازات اسلامی که بزودی برای همه شهروندان ایرانی لازم اجرا خواهد گردید، مقررات مربوط به توبه در یک مبحث گنجانیده شده می باشد .

در لایحه جدید ، در جرایم موجب حد به استثنای قذف و محاربه ، هرگاه متهم قبل از اثبات جرم توبه کند و ندامت واصلاح او برای قاضی محرز گردد، حد از او ساقط می گردد،

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود