دانلود پایان نامه ارشد با موضوع هم سنجی برآورد Vo2peak با معادلات آلومتری منتخب در دانش آموزان دختر نوجوان چاق و غیرچاق

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هم سنجی برآورد Vo2peak با معادلات آلومتری منتخب در دانش آموزان دختر نوجوان چاق و غیرچاق

تکه ای از متن پایان نامه :

2-2-9 بلوغ اسکلتی

اسکلت بدن در دوران کودکی در حال رشد بوده و شاخصی قابل تشخیص برای بلوغ بیولوژیکی می باشد. هنگام بلوغ بزرگسالی تکثیر این سلول ها خاتمه یافته و از حالت غضروفی به استخوان تبدیل می شوند.

سن استخوانی دقیق ترین و رایج ترین روش سنجش بلوغ بیولوژیک می باشد. در این روش بیشتر از تغییرات آناتومیک استخوان های ناحیه مچ و انگشتان دست یا ستون فقرات بهره گیری می گردد(Rakosi Jonas &Graber 1993). زیرا در یک عکس پرتونگاری، حدود 30 استخوان کوچک را همزمان می‌توان دید. در این روش بر پایه درجه و سرعت تکامل همه استخوان ها، برآورد دقیق از سن تکاملی امکان پذیر می باشد(Proffit & Fields, 2000).

 

2-2-10 سن دندانی

تعیین سن دندانی، یا بر پایه زمان رویش دندان ها در دهان می باشد، که از عوامل محیطی به شدت اثر می‌پذیرد یا بر پایه تحلیل ریشه دندان های شیری می باشد، که تنها در فاصله زمانی اندک از طول عمر فرد قابل بهره گیری می باشد و یا بر پایه مطالعه پرتونگاری استخوان فک که تکامل تاج و ریشه دندان را نشان داده و نتایج دقیقی را ارائه می دهد(Stewart & et al 1982).

در واقع، سن دندانی روش مستقیم دیگر برای سنجش بالیدگی فرد می باشد. اما این روش به دو مقطع سنی محدود می گردد. به عبارت دیگر، این روش را می توان بین سنین شش ماهگی تا سه سالگی که اولین دندان های کودک و شش تا سیزده سالگی که دندان های همیشگی ظاهر می شوند، به کار بست. ظاهر شدن و رویش دندان های شیری و همیشگی از ترتیب خاصی پیروی می کند. کودکانی که بلوغ زودرس داشته باشند، زودتر از همسالان خود دندان در می آورند(هی وود، 1993/1389). سن بیولوژیک را در کودکان و نوجوانان می توان تا 14 سالگی از روی میانگین رویش دندان های شیری و همیشگی تخمین زد. پس دندان نیش یا دندان 3 در سن 9 سالگی و دندان های 4 و 5 در سن 10 سالگی و دندان 7 در سن 12 سالگی همیشگی می شوند. در این پژوهش برای سنجش بالیدگی و سن زیستی از سن دندانی بهره گیری گردید. بعد از این دوره ی سنی، سن بیولوژیک از طریق روش های مشاهده

هم سنجی برآورد Vo2peak با معادلات آلومتری منتخب در دانش آموزان دختر نوجوان چاق و غیرچاق

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه