دانلود پایان نامه ارشد درباره نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه براساس اساطیر هند و ایران

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

در نظر داشتن این نکته نیز ضروری می باشد که سیمرغ را «آتشین­بر» هم می­گویند.(دهخدا،1365: ذیل مدخل«سیمرغ»)

3- گرودا و سیمرغ از نظر شکل ظاهری نیز تقریباً به یکدیگر شبیه هستند. در بعضی توصیف­ها، اهورامزدا به سر عقاب تشبیه شده، که شاید مقصود همان «سئنه»(سیمرغ) در اوستا باشد.»(دادور،1385: 110) تصاویری که از گرودا در هند هست به وضوح شکل ظاهری او را که یک بشر ـ پرنده می باشد نشان می­دهد؛ به حال زبان مار­ها دو شاخه باقی ماند.»(ایونس،1381: 186)

ضمن این­که تقابل و دشمنی گرودا با ماران، نماد تقابل عقاب و مار و تضاد نیروهای آسمانی و زمینی می باشد. در اساطیر بسیاری از قوم­ها، عقاب و مار با هم در تضاد و جنگ هستند. همچنین نباید از این نکته غافل ماند که تقابل اضداد در اساطیر به معنی ضدیت کامل نیست بلکه عناصر متضاد مکمل یکدیگرند و نبود یکی از آن­ها نظام جهان را به هم می­زند و بشر اسطوره­باور به این نکته آگاه بوده می باشد، چنان­که از اساطیر و تأمل در پیوندها و تضادها می­توان به این باور پی برد.

5- سیمرغ در ایران به درشت­اندامی، قدرت زیاد، فراخ­بالی و سنگین وزنی توصیف می­گردد. گرودا نیز در هند چنین خصوصیاتی را داراست. هر دو عمری طولانی دارند. قدرت سیمرغ چنین توصیف می­گردد:

اگر پیل بیند برآرد به ابر                           ز دریا نهنگ و به خشکی هژبر

(فردوسی،1386: 436)

 

در «عجایب المخلوقات» آمده ا ست: سیمرغ مرغی قوی هیکل می باشد که نهنگی را به آسانی می­تواند به چنگال گیرد و قادر می باشد حیواناتی مانند شیر، اژدها و کرگدن را بخورد.(ر.ک:طوسی،1345: 514)

گرودا نیز توانایی بلند کردن فیلی به طول 500 متر را دارد او برای غذای خود فیل و لاک­پشتی عظیم الجثه را می­بلعد.(ایونس،1381: 186)

پس گرودا و سیمرغ از لحاظ جسمی نیز بعضی خصوصیات مشترک دارند. خصوصیات ویژه­ای که برای تأثیر شهریار پرندگان بودن، لازم می­نماید.

جالب توجه می باشد که در اغلب اساطیر برای نمادین کردن قدرت ماوراء­الطبیعه، از پرندگان بزرگ نمادین بهره گیری می­گردد.«مانند: گرودای هند، سیمرغ ایران، آنکای عربی، رخ(roĉ) که سندباد ملاح را می­کشد.»(وارنر،1387: 514)

 

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه