دانلود پایان نامه ارشد درباره نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

پایین­ترین سلسله مراتب درندگان قرار می­گیرد.»(عبداللهی،1381: 542)

 

3-2) شغال در هند:

در باور بودائیان شغال موجودی می باشد که اصل آن شرّ می باشد و از درک «درمَه»(dharma) ـ قدرت شریعت ـ عاجز می باشد. در اساطیر هندو نیز آمده می باشد که: شغال­ها و کلاغ­ها به صورت لاشخور در پی «کالی»32(kali) ویرانگر حرکت می­کنند.(ر.ک:کوپر،1379: 228)

 

3-3 ) نمادشناسی شغال:

«رکس­وارنر» معتقد می باشد: در قصه­های عامیانه­ شغال بیشتر، حیوانی حیله­گر و مکار می باشد تا شریر و بدکار. در بعضی اساطیر، مانند اساطیر مصر، شغال با مرگ و دنیای مردگان ارتباط دارد به این شکل که او راهنمای مردگان برای داوری نزد اُزیریس می باشد. اعتقاداتی هست که شغال حیوانی مرده­خوار می باشد. در قصه­های عامیانه­ی هندی شغال همان نقشی را ایفا می­کند که روباه مکار در اروپا دارد. در قوانین هندی، یک همسر خائن در تجسم بعدی زندگی­اش به شغال بدل می­گردد.(ر.ک:وارنر،1387: 520-519) پس صفت خیانت، در پیکر شغال تجسم می­یابد. بر اساس این اعتقاد، شاید هندی­ها غدر و خیانت را از صفات ذاتی شغال می­دانند. به طور کلی می­توان جنبه­ی نمادین شغال را در هند و ایران این­گونه برشمرد: مکر و فریب، مرده­خواری، خیانت و…

 

بخش سوم: تحلیل حکایت:

در پنجاتنترا، باب شیر و گاو به تقدس گاو و احترامی که هندوان برای گاو قائل می­شوند، اشاره شده می باشد: «…روز دیگر نگاهبانان از وحشت جنگل گریخته، پیش بازرگان آمدند و به دروغ گفتند:[شنزبه] «سَنجیوَکَ»sanjivaka)) مرد، و ما مراسم بازپسین را انجام دادیم و جسدش را در آتش سوختیم؛ تکرار شده می باشد. و گاو به عنوان حیوان قربانی شناخته شده می باشد.

«اسدالله محمدزاده معتقد می باشد: با این مقدمات و با کمی تأمل متوجه شباهت فاحش بین حکایت شیر و گاو و باور­های کهن آیین مهر می­شویم.»(محمدزاده،1383: 64) و این­که باور کلی آیین مهری بر ساختار کلی حکایت حکمفرماست:

1- میترا به اغوای اطرافیان و با تشویق پیک خورشید، گاو را می­کشد.

  *در حکایت شیر و گاو نیز، شیر فریفته­ی دمدمه­های دمنه می­گردد: «زیرا دمدمه­های دمنه در شیر اثر نمود، گفت: در این کار چه بینی؟ جواب داد: زیرا خوره در دندان جای گرفت از درد او شفا نباشد  مگر به قمع.»(منشی،1381: 98)

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه