پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

حفظ کرده و در میان مردم دو سرزمین از اهمیت ویژه­ای برخوردارند.

قابل توجه می باشد که بعضی پژوهشگران، آثار ادبی را در مقایسه با آثار فرهنگ­های گوناگون مطالعه می­کنند، یعنی با بهره گیری از ادبیات تطبیقی، به «مطالعه و مطالعه مقایسه­ای آثاری که برخاسته از زمینه­های فرهنگی متفاوتند، می­پردازند.»(شورل،۱۳۸۶: ۲۵) همچنین مقایسه­ی آثار سرزمین­هایی که دارای پیشینه­ی تاریخی و فرهنگی مشترک هستند و اکنون با ایجاد مرزها به ظاهر از یکدیگر جدا شده­اند، در حوزه­ی ادبیات تطبیقی قرار می­گیرد. یکی از آثاری که پیشینه­ی تاریخی و فرهنگی مشترک ایران و هند را نشان می­دهد، «کلیله و دمنه» می باشد؛ اصل کتاب کلیله و دمنه هندی و به نام «پنجه­تنتره»، در پنج باب در  دست می باشد۳. ترجمه­ی معروف «کلیله و دمنه» که در شمار اولین نمونه­های نثر مصنوع می باشد از«ابوالمعالی نصرالله بن محمد بن عبدالحمید منشی» می باشد که «بعد از وی گروهی در صدد تقلید از آن برآمدند. قانعی طوسی از شاعران قرن هفتم گویا در سال ۶۵۸ هجری آن را به نظم کشید و ملاحسین واعظ کاشفی آن را به نام «انوار سهیلی» بازنویسی نمود. ابوالفضل فیضی دکنی نیز در می­رسد، تا علاوه بر تأکید بر مشترکات فکری، فرهنگی و اجتماعی دو تمدن باستانی ایران و هند، راز ماندگاری و محبوبیت این اثر بیش از پیش آشکار گردد.

مطالعه پشتوانه­ی نمادین حیواناتی که در هند و ایران اهمیت دارند و در «کلیله و دمنه» ایفای تأثیر می­کنند و بعضی کنش­های آن­ها با کنش­های اسطوره­ای­شان مطابقت دارد، قابل توجه می باشد و در نهایت به شناخت اشتراکات بیشتر بین دو تمدن هند و ایران منجر می­گردد و یکی دیگر از رموز پذیرش کلیله و دمنه را در ایران آشکار می­سازد، زیرا «تخم این داستان­ها در هند کاشته گردید و سپس نهال پیوندی، در کشور آریایی ایران بارور گردید.»(شیکهر،۱۳۴۱: ۱۶)

«کلیله و دمنه» اثری تمثیلی و تعلیمی می باشد؛ پس نمادشناسی اسطوره­ای بعضی از حیوانات «کلیله و دمنه» حمل بر دارا بودن محتوای اساطیری این اثر نیست؛ بلکه این نمادشناسی بر اساس کنش­هایی می باشد که بعضی حیوانات در این حکایت­ها دارند؛ پس با مطالعه پشتوانه­ی اسطوره­ای آنان، نه تنها محتوای تعلیمی اثر نادیده گرفته نمی­گردد بلکه به بعضی از باور­های کهن اجداد هندوایرانی ما که در این اثر منعکس شده می باشد، اشاره می­گردد.

 

۳- اهداف پژوهش:

  هدف اصلی در این پژوهش آن می باشد که حیواناتی که در حکایت­های کلیله و دمنه آمده­اند، نمادشناسی و ارتباط­ها و کنش­های اسطوره­ای بعضی از آنان در هند و ایران مطالعه گردد؛

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه