پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

امام موسی بن جعفر (ع) در تفسیر آیه شریفه « یحیی الارض بعد موتها » (آیه ۱۹ سوره روم ) فرمود : خداوند زمین را بوسیله باران زنده نمی کند ، بلکه مردانی را بر می انگیزاند که عدالت را زنده کنند ، سپس زمین به خاطر احیای عدالت زنده می گردد . بعد فرمود : یقیناً اجرای عدالت سودمند تر از جهل شبانه روز باران می باشد .

این نفع بردن برای آن می باشد که سلامت و امنیت یک جامعه اساس همه چیزهاست . امنیت اجتماعی بدون اجرای حدود و احقاق حقوق تامین نمی گردد . اهمیت اجرای حدود تا آنجاست که امام حسین (ع) رسانیده اند. [۱] تقسیم بندی های دیگری هم درکتابهای فقهی دیده می گردد . مرحوم محقق نجفی ، اثر تقسیم بندی جرایم به حدی و غیر حدی ، اجرای قواعدی همچون قاعده «درأ » می داند . [۲]

تدوین کنندگان لایحه مجازات اسلامی در پیش نویس این لایحه چهار جرم دیگر را به این جرایم افزوده و در ماده ۳ – ۲۱۱ آورده اند : جرایمی که در شرع مقدس برای آنها مجاز می باشد حدی تعیین گردد عبارتند از : زنا و ملحقات آن (لواط ، تفخیذ ، مساحقه ) قوادی ، قذف ، سب النبی ، ارتداد و بدعت گذاری و سحر ، خوردن مسکر ، سرقت ، محاربه و فساد فی الارض .

این تقسیم بندی به ندرت در کتابهای فقهی دیده می گردد و نظر معروف فقها نیز همان می باشد که در قانون فعلی اظهار شده و هشت جرم را به عنوان جرم حدی در نظر گرفته می باشد . نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فقهای شورای نگهبان این نظریه را نپذیرفته و فصل مربوط به ارتداد و بدعت گذاری و سحر از لایحه حذف گردیده می باشد . و در پی آن دو فصل با عناوین « ساب النبی » و « بغی و افساد فی الارض » در لایحه مجازات اسلامی افزوده گردیده می باشد .

در ماده ۱۵ لایحه جدید حد اینگونه تعریف شده می باشد : « حد مجازاتی می باشد که موجب ، نوع ، میزان و کیفیت اجراء آن در شرع مقدس ، تعیین شده می باشد . »

نوآوری و تغییری که در این ماده به چشم می خورد افزودن واژه «موجب» به تعریف حد می باشد که نشان می دهد در اعمال مجازات حدی ، بایستی رفتاری که موجب حد می باشد براساس شرع معین بوده و در حکم نیز ذکر گردد .

ج : تفاوت حد و تعزیر

حد در لغت به معنای منع می باشد و انتخاب این اسم برای بخشی از مجازاتهای شرعی به این جهت می باشد که سبب منع مردم از کارهای خلاف می گردد و اما در اصطلاح شرع و در عبارات

۱-  الجزیری ، عبدالرحمان ، الفقه علی المذاهب الاربعه ، دارالفکر ، بیروت ۱۴۰۹ ق ، ص ۵

۲  –  النجفی ،محمد حسن ، همان ، ص ۲۵۶

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود