دانلود پایان نامه با موضوع نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

دانلود پایان نامه با موضوع نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود
آگوست 27, 2016 دیدگاه‌ها برای دانلود پایان نامه با موضوع نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود بسته هستند دسته‌بندی نشده userk

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

مجازات اسلامی را مجددا به شکل آزمایشی برای مدت 5 سال تصویب نمود این قانون 498 ماده و یکصد و سه تبصره و مشتمل بر چهار کتاب می باشد .[1] این قانون جانشین قوانین قبلی شده و با صراحت الغای قوانین سابق را که می گردد که ایشان هم نظرات خود را اعمال کند. پس از آن لایحه به دولت می رود . این بحث مطرح می باشد که آیا دولت می­تواند این لوایح را تغییردهد. اگر بخواهدتغییردهد این تغییربایدبا نظررئیس قوه قضاییه باشد.

وقتی لایحه توسط دولت به مجلس تقدیم می گردد به علت تخصصی بودن ، این لوایح به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس داده می گردد . عمدتاً این لوایح به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز داده می گردد که در آنجا هم مطالعه های لازم را انجام می دهند . این مراحل عمدتاً در مورد لوایح قضایی انجام می گردد اما گاهی اینگونه نیست . مثلاً در لایحه مجازات اسلامی همه این مراحل به صورت گفته شده طی نشد . بخش حدود و قصاص و دیات در مرکز تحقیقات فقهی قم تهیه گردید . در مورد کلیات مطالعات بر اساس فرآیند طبیعی آغاز گردید اما مجلس مصوبه ای را به تصویب رساند که قوه قضاییه بایستی ظرف 3 ماه این لایحه را به مجلس تحویل دهد و این امر سبب گردید که همه این مراحل در مورد لایحه بطور کامل طی نشود . لایحه مجازات اسلامی اصلاً در دولت بحث نشد و به سرعت به مجلس داده گردید . در مجلس هم تصویب آن در اجرای اصل 85 قانون اساسی به کمیسیون حقوقی تفویض گردید .

پیش نویس لایحه که به سبک کدهای قانونی مدرن تنظیم و تدوین شده بود که شامل بر یک مقدمه ، چهار باب و 21 فصل می گردید . به عبارت ساده تر لایحه در دو بخش اصلی جداگانه تهیه گردید . بخش عمومی که توسط مرکز تحقیقات توسعه قضایی در تهران تدوین گردید و بخش دیگر یعنی حدود و قصاص و دیات که در قم و در مرکزی فقهی به نام مرکز تحقیقات فقهی قوه قضاییه تدوین گردید .

در آبان ماه 1386 لایحه تقدیم دولت و در 20/9/86 لایحه قانون مجازات اسلامی به مجلس ارسال گردید و در کمیسیون حقوقی و قضایی مورد بحث و مطالعه قرار گرفت .

این لایحه طی هم فکری و کوشش علما و اساتید حقوق با محوریت قوه قضاییه تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه گردید و مجلس هم بعد از مطالعه و تصویب این لایحه آن را به شورای نگهبان ارسال نمود که با ایرادات شورای نگهبان مواجه گردید و مجددا به مجلس عودت داده گردید . مجلس هم با

1 – نوربها ، رضا ، زمینه حقوق جزای عمومی ، نشر دادآفرین ، چاپ هفتم ، 1382 ، ص 109

 

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود