دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود
آگوست 27, 2016 دیدگاه‌ها برای دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود بسته هستند دسته‌بندی نشده userk

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

چند رویکرد فقهی در قانون موجب عدم یکدستی مواد قانونی می گردد ، در حالیکه این مزیت را دارد که می توان بهترین نظر را انتخاب نمود . پذیرش یک رویکرد فقهی باعث یکدستی کلیت قانون خواهد گردید اما قابلیت بهره گیری از نظرات مثبت سایرین را ندارد . با نگاهی کلی به لایحه مجازات اسلامی مشاهده می گردد که مقنن از فتاوای مختلف بهره جسته می باشد . در حدود مواد بیشتر جنبه ارفاقی دارند و لایحه متاثر از نظرات سبکتر می باشد . این اصل در بعضی جاها عدول کرده می باشد . در زنا و لواط سیاست ارفاقی می باشد اما در زنای به عنف این طور نیست . برداشتن مجازات اعدام از فاعل لواط و منوط کردن آن به دارا بودن شرایط احسان در راستای کاهش مجازات اعدام می باشد .

موارد زیر از محاسن ماهوی لایحه جدید می باشد :

  • روشن شدن تعاریف
  • برطرف شدن ابهاماتی که موجب تعارض و تهافت آراء محاکم می گردد .
  • جرم انگاری جدید در زمینه بغی

در بحث لواط ، در قانون فعلی فاعل و مفعول جرم لواط هردو محکوم به قتل می شدند در حالی که در این لایحه برای فاعل در صورت عنف ، اکراه و دارا بودن شرایط احصان ، اعدام می باشد . اما حد لواط در هر حالت (وجود یا عدم احصان ) برای مفعول اعدام می باشد .

از دیگر نوع آوری های لایحه جدید می توان به جرم انگاری های جدید در باب حدود اشاره نمود :

در لایحه جدید برای نخستین بار در تقنین قوانین کیفری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، قانونگذار از واژه «بغی» بهره گیری کرده می باشد و تفاوت آنرا با محاربه اظهار کرده می باشد .

در خصوص جماع با میت ، در قانون فعلی ماده ای به چشم نمی خورد لیکن طبق اصول کلی جماع با میت می تواند هتک حرمت نسبت به میت یا توهین محسوب گردد . که طبق لایحه جدید جماع با میتی که قبل از فوت میان آنها ارتباط زوجیت یا شبهه وجود نداشته باشد ، زنا به شمار می رود .

تبصره ماده 244 نیز نوع آوری قانون جدید به شمار می رود که در آن سامانه الکترونیکی را نیز در هنگام تقنین ، مدنظر قرار داده می باشد . طبق این تبصره : « قذف علاوه بر لفظ با نوشتن ، هرچند به شیوه الکترونیکی نیز محقق می گردد . »

مبحث دوم : تحولات تاریخی

این مبحث شامل دو گفتار می باشد . در گفتار اول به جرایم حدی در زمان حضور معصوم (ع) و اختلافاتی که در زمان غیبت معصوم (ع) در جرایم حدی پیش آمده می باشد ، می پردازیم . در

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود