پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

چند رویکرد فقهی در قانون موجب عدم یکدستی مواد قانونی می گردد ، در حالیکه این مزیت را دارد که می توان بهترین نظر را انتخاب نمود . پذیرش یک رویکرد فقهی باعث یکدستی کلیت قانون خواهد گردید اما قابلیت بهره گیری از نظرات مثبت سایرین را ندارد . با نگاهی کلی به لایحه مجازات اسلامی مشاهده می گردد که مقنن از فتاوای مختلف بهره جسته می باشد . در حدود مواد بیشتر جنبه ارفاقی دارند و لایحه متاثر از نظرات سبکتر می باشد . این اصل در بعضی جاها عدول کرده می باشد . در زنا و لواط سیاست ارفاقی می باشد اما در زنای به عنف این طور نیست . برداشتن مجازات اعدام از فاعل لواط و منوط کردن آن به دارا بودن شرایط احسان در راستای کاهش مجازات اعدام می باشد .

موارد زیر از محاسن ماهوی لایحه جدید می باشد :

  • روشن شدن تعاریف
  • برطرف شدن ابهاماتی که موجب تعارض و تهافت آراء محاکم می گردد .
  • جرم انگاری جدید در زمینه بغی

در بحث لواط ، در قانون فعلی فاعل و مفعول جرم لواط هردو محکوم به قتل می شدند در حالی که در این لایحه برای فاعل در صورت عنف ، اکراه و دارا بودن شرایط احصان ، اعدام می باشد . اما حد لواط در هر حالت (وجود یا عدم احصان ) برای مفعول اعدام می باشد .

از دیگر نوع آوری های لایحه جدید می توان به جرم انگاری های جدید در باب حدود اشاره نمود :

در لایحه جدید برای نخستین بار در تقنین قوانین کیفری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، قانونگذار از واژه «بغی» بهره گیری کرده می باشد و تفاوت آنرا با محاربه اظهار کرده می باشد .

در خصوص جماع با میت ، در قانون فعلی ماده ای به چشم نمی خورد لیکن طبق اصول کلی جماع با میت می تواند هتک حرمت نسبت به میت یا توهین محسوب گردد . که طبق لایحه جدید جماع با میتی که قبل از فوت میان آنها ارتباط زوجیت یا شبهه وجود نداشته باشد ، زنا به شمار می رود .

تبصره ماده ۲۴۴ نیز نوع آوری قانون جدید به شمار می رود که در آن سامانه الکترونیکی را نیز در هنگام تقنین ، مدنظر قرار داده می باشد . طبق این تبصره : « قذف علاوه بر لفظ با نوشتن ، هرچند به شیوه الکترونیکی نیز محقق می گردد . »

مبحث دوم : تحولات تاریخی

این مبحث شامل دو گفتار می باشد . در گفتار اول به جرایم حدی در زمان حضور معصوم (ع) و اختلافاتی که در زمان غیبت معصوم (ع) در جرایم حدی پیش آمده می باشد ، می پردازیم . در

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود