دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد درباره نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه براساس اساطیر هند و ایران

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

پس سیمرغ بر بالای این درخت خانه دارد، ضمن این­که برای نگاهبانی درخت هرویسپ­تخم، درخت دیگری به نام «گَئوکِرِنَ»(gaokerena) روئیده می باشد که «به موجب روایات پهلوی هر کس از برگ آن بخورد زندگی جاودان می­یابد. و بعد­ها زیرا درخت گئوکرن در دریا قرار داشت برگ آن درخت مبدل به آب گردید و به آب حیات معروف گشت.»(همان : 687)

بنابر روایت اوستا و روایات پهلوی، سیمرغ بر فراز درخت «هرویسپ­تخمه» زندگی می­کند و بنابر روایت مینوی­خرد هرگاه سیمرغ بر روی درخت بنشیند هزار شاخه از آن می­شکند و انواع تخم­های گیاهی روی زمین می­ریزد و ایزد باران تیشتر، با کمک پرنده­ای به نام گمروش/چَمروش(gamrosh)،آب تخم­ها را با باران به زمین فرومی­بارد و گیاهان می­رویند.(ر.ک:همان: 687) بعد­ها (خصوصا در ادبیات اسلامی) محل زندگی سیمرغ را بر کوه (کوه قاف) می­دانند.

 

پدر می­کند و از پرّ خود به او می­دهد تا هنگام پریشان­حالی و گرفتاری از آن بهره گیری کند و به او می­گوید:

بــر آتش بــرافکن یکــی پـرّ مـن                بـبـیـنـی هم انـــدر زمـــان فــرّ مــن

کـــه در زیـــر پــرّت بـپــرورده­ام                ابـــــا بـــچــگـــانــت بــــرآورده­ام

همــان گــه بیایم چــو ابــر سیــاه                 بــی آزارت آرم بــدیـن جـــایگــاه

(همان: 42)

زال دو بار از پر سیمرغ بهره گیری می­کند و از او برای رفع گرفتاری و پریشانی بهره می­جوید. نخست هنگام تولد رستم و بار دیگر، در جنگ میان رستم و اسفندیار، برای معالجه­ی رستم و کمک به او،  او را احضار می­کند و از او یاری می­خواهد.

 

بخش سوم: تحلیل حکایت:

همان­طور که مشاهده می­گردد در پنجاتنترا، مرغان به «گرودا» پناه می­برند و از او یاری می­جویند؛ اما در کلیله و دمنه، «سیمرغ» جانشین گرودا شده می باشد. پس با معرفی گرودا در هند و سیمرغ در ایران، این دو پرنده با هم مقایسه می­گردد و بدین سؤال پاسخ داده می­گردد که: چرا سیمرغ در کلیله و دمنه جانشین گرودا می­گردد؟

  1-گرودا در اساطیر هند به عنوان شهریار پرندگان شناخته می­گردد؛ در ایران نیز سیمرغ معروف­ترین پرنده­ای می باشد که از دیرباز، اعتبار و اهمیتی ویژه در ادبیات و افسانه­های ایران داشته می باشد و به­عنوان شاه پرندگان مطرح می باشد؛ خصوصاً در ادبیات صوفیانه تأثیر او برجسته­تر می­گردد. در

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه