دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته ادبیات :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

در فصل حاضر به نمادشناسی حیوانات «کلیله و دمنه» پرداخته خواهد گردید؛ بدین ترتیب که آغاز شش حکایت مورد بررسی قرار می­گیرد زیرا در این شش حکایت، کنش حیوانات تأثیر­آفرین، یادآور پشتوانه­ی اساطیری آن­هاست به گونه­ای که می­توان این حکایات را بر اساس پشتوانه­ی کهن و نمادین حیوانات آن تحلیل کرد. همچنین حیواناتی که در این حکایات ایفای تأثیر­ می­کنند، در هند از جایگاه خاصی برخوردار و یا در کلیله و دمنه اغلب، جزو حیوانات کنش­مند و م‍ؤثر هستند.

  گاو، شیر، موش، زاغ، جغد، میمون، مار، فیل، خرگوش، ببر و گرودا، چنان­که بیان خواهد گردید، از حیوانات یا پرندگانی هستند که در هند با خدایان در پیوند و از اهمیت و تأثیر وی‍ژه­ای برخوردارند و جنبه­های نمادین آن­ها در ایران نیز یافت می­گردد. برای بررسی بهتر هر حکایت، سه بخش در نظر گرفته شده می باشد که بخش اول شامل مرور مختصر حکایت می باشد، بخش دوم به نمادشناسی حیوانات حکایت مذکور و بخش سوم به تحلیل حکایت پرداخته می­گردد. نمادشناسی دیگر حیوانات کلیله و دمنه نیز در پایان فصل، به ترتیب الفبائی می آید.

 

1- حکایت «مرد در چاه»

بخش اول: اختصار حکایت

در پایان باب برزوی طبیب تمثیلی آمده می باشد که نتیجه­ی آن دانستن قدر ایام زندگی و کوشیدن در نجات نفس و ترک لذّات ظاهری می باشد، لذّات ظاهری دنیا که:

«… هرکه همت در آن بست و مهمات آخرت را مهمل گذاشت همچون آن مرد می باشد که از پیش اشتر مست بگریخت و به ضرورت خویشتن در چاهی آویخت و دست در دو شاخ زد که بر بالای آن روئیده بود و پایهاش بر جای قرار گرفت. در این میان بهتر بنگریست، هر دو پای بر سر چهار مار بود که سر از سوراخ بیرون گذاشته بودند. نظر به قعر چاه افکند اژدهایی سهمناک دید دهان گشاده و افتادن او را انتظار می­نمود. به سر چاه التفات نمود؛ موشان سیاه و سفید بیخ آن شاخ­ها دایم می­بریدند و او در اثنای این محنت تدبیری می­اندیشید و خلاص خود را طریقی می­جست، پیش خویش زنبور­خانه­ای و قدری شهد پیدا نمود، چیزی از آن به لب برد، از نوعی در حلاوت آن، مشغول گشت که از کار خود غافل ماند و نه اندیشید که پای او بر سر چهار مار می باشد و نتوان دانست که کدام وقت در حرکت آیند و موشان در بریدن شاخ­ها جد بلیغ می­نمایند و البته فتوری به آن راه نمی­پیدا نمود. و چندان­که شاخ بگسست در کام اژدها افتاد. و آن لذّت حقیر بدو چنین غفلتی راه داد و حجاب تاریک دارد، زیر عنوان «زندگی بشر» تمثیلی می باشد بدین مضمون …»5(قیصری،1380: 12-13)

تمثیل بودا به این شکل آمده می باشد که:

   «مردی خطاکار که پای به گریز نهاده بود و چند نگهبان دنبالش می­کردند و از این­رو می­کوشید تا به کمک تاک­های روییده در دیواره­ی چاهی، در آن چاه رود و خود را پنهان دارد در اثنای پایین رفتن چشم او به افعی­هایی در ته چاه می­افتد. پس چاره نمی­بیند غیر از این که برای حفظ جان از شاخه­ی تاکی بیاویزد.

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه