دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته ادبیات با موضوع نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

می باشد پس ایندره با گاو و به تبع آن با باروری و برکت بخشی مرتبط و خدای حاصلخیزی می باشد زیرا اوست که با شکست اهریمنی به نام «ورتره»، گاوها(باران) را آزاد می­کند، او در واقع به وجودآورنده­ی باران و جانشین پدرش می باشد. در آئین هندو، ایندرا در برابر سه خدای برتر هندو، یعنی برهما، ویشنو و شیوا از نفوذ و قدرت کمتری برخوردار بود اما بیشتر وظایف او زیرا گذشته(دوران ودایی) می باشد و بعضی از ویژگی­های او از تأکید بیشتری برخوردارند.(ر.ک:ایونس،1373: 127)

 

1-2-2) شیوا و ورزاو:

علاوه بر ایندره، شیوا در اساطیر هند بیش از دیگر خدایان با گاو پیوستگی دارد. از شیوا در اشعار حماسی به عنوان کسی که به قربانی عنایت فراوانی دارد و ریاضت­کش می باشد یاد می­گردد. همچنین «رودره» نیز در اساطیر ودایی، خدایی بود که با قربانی پیوند داشت و بعدها تأثیر خود را به شیوا واگذار نمود26. «رودره- شیوا، خدای کهن ودایی و خدای سرخ طوفان­ها و آذرخش، خدایی دهشتبار و ساکن کوهستان­ها، و خدای طبابت و دارو و خدایی می باشد که بایستی از خشم او دوری جست. زیرا خدای آذرخش «رودرَه» با آگنی خدای آتش و مصرف کننده و انتقال قربانی­ها پیوند دارد، شیوا با همراهی و میراث بردن از «رودره»­ی کهن، مدعی بزرگی و خدای برتر بودن می باشد.»(ایونس،1373: 69) شیوا با گله­ها و خصوصاً با ورزاو و آیین قربانی پیوند دارد و نیز شیوای بارور صورت مونث ـ به ندرت ـ معرفی شده می باشد). به نظر می­رسد تأثیر دو شیر می باشد که پای الاهه در حالی­که بسته با ریسمان می باشد بر پشت دو حیوان قرار دارد. در بالا- سمت چپ تأثیر دستی که مشعلی به دست دارد و دستی که شاخ گاو به صورت هلال ماه را در کف گرفته. و سمت راست نیز همین نقوش که به احتمال زیاد دست­های نیرومند الاهه می باشد به نظر می­رسد.»(رضی،1381: 133)

نکته­ی شایان توجه این می باشد که در اساطیر هند، همسران شیوا آینه­ی تمام نمای تأثیر­های شوهر خویش هستند.(تصویر5) ازآنجا که شیوا بیشتر با ورزاو و قربانی گاو پیوند دارد، به عنوان خدایی قربانی کننده، بعضی از ویژگی­های میترا را داراست. میترا خدای روشنی می باشد، او با هزار چشم جهان را می­­پاید و دشمنان را می­یابد و نابود می­کند. خدای جنگ و یاری­کننده­ی سربازان و جنگجویان می باشد، او داور می باشد و گناهکاران را بازخواست و مجازات می­کند، میترا با گله و رمه پیوند دارد. نشانه­ی زمینی میترا شیر می باشد. چنین خصوصیاتی در وجود شیوا نیز مشاهده می­گردد.27

  شیوا مانند میترا و جمشید، خدای خورشیدی نیست اما با روشنی جهان بی­ارتباط نیست(به چشمان روشنی­بخش شیوا توجه گردد) اگرچه بعضی پژوهشگران معتقدند ایندرا بیشتر به مهر

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه