دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

4 . حد به معنای تیزی و تندی می باشد . مانند تیزی و تندی شمشیر و زبان . [1] واژه حد در قرآن کریم فقط به صیغه جمع استعمال شده می باشد . این کلمه در قرآن کریم چهارده بار استعمال شده می باشد اما در هیچ یک از این مواضع به معنی مجازات معین یا غیر معین نیامده می باشد ، بلکه به معنی احکام خدا و اوامر و نواهی او استعمال شده می باشد .

خداوند در قرآن درباره حدود الله می فرماید : « … تلک حدود الله فلاتعتد وهاو من یتعد حدود الله فاولئک هم الظالمون »(سوره بقره آیه 229 ).

اینها حدود و مرزهای الهی می باشد ؛ از آن تجاوز نکنید ؛ و هر کس از آن تجاوز کند ستمگر می باشد .

در تفسیر نمونه آمده می باشد :

«در این آیه و آیات فراوان دیگری از قران مجید تعبیر لطیفی درمورد مجازات الهی به چشم می‌خورد و آن تعبیر به حد و مرز می باشد و به این ترتیب معصیت و مخالفت با قوانین الهی تجاوز از مرز محسوب می گردد . در حقیقت در میان کارهایی که بشر انجام می دهد یک سلسله مناطق ممنوعه هست که ورود به آن مناطق فوق العاده خطرناک می باشد و قوانین و احکام الهی این مناطق را مشخص می کنند و مانند علامت هایی هستند که در این گونه مناطق قرار دارند »[2]

خداوند در آیه دیگری می فرماید :«… و من تلک حدود الله فلاتقربوها »( سوره بقره ، آیه 187 .)….و این مرزهای الهی می باشد به آنها نزدیک نشوید . در تفسیر نمونه ذیل آیه شریفه آمده می باشد :

« خداوند در این آیه ، آغاز قسمت هایی از احکام و روزه و اعتکاف را بیان می فرماید و از آنها به عنوان « مرزهای الهی » تعبیر می نماید ؛ مرز میان ممنوع و مجاز و جالب این که نمی گوید از مرزها نگذرید بلکه می گوید به آنها نزدیک نشوید . چرا که نزدیک شدن به مرز وسوسه انگیز می باشد و گاه سبب می گردد که بر اثر طغیان شهوات یا گرفتار شدن به اشتباه بشر از آن بگذرد . [3]

در متون دینی دیگر ، حد دارای سه اطلاق و استعمال می باشد :

1 . تمامی احکام خدای سبحان . به همین معنی می باشد فرمایش الهی در قرآن کریم که می فرماید : تلک حدودالله « اینها حدود الهی هستند » این اطلاق بدین جهت می باشد که احکام الهی مردم را از ارتکاب چیزی که به ضرر دین و دنیای آنهاست منع می کند .

1 –  ابن مقصود ،جمال الدین محمدبن مکرم، همان ، ص 81

2 –  مکارم شیرازی ، ناصر، تفسیر نمونه ، ج2 ، دارالکتب الاسلامیه ، خرداد 1387 ، ص 121

3- منبع پیشین ، ص 652

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود