انتخاب رنگ مناسب واسه سایت یکی از مهمترین اصول طراحی سایته، در این مطلب می خوایم تا شما رو مهم رنگ بندی سایت و موارد بسیار مهمی که در این مورد باید رعایت کنین ، آشنا کنیم.

شاید بتونین با متن جذاب کاربرها رو به سایت خودتون بیارین ولی اون چیزی که باعث می شه کاربران با سایت رابطه برقرار کنن و سایت شما رو دوست داشته باشن ، زیبایی و رنگ بندی مناسب سایت شماس. در ادامه به چگونگی انتخاب رنگ  مناسب و اینکه چه رنگایی واسه سایت شما مناسبه ، می پردازیم.

انتخاب رنگ مناسب واسه سایت

چیزی که باعث رابطه برقرار کردن کاربر با یه سایت می شه طراحی (UI) یه سایته. ً این طراحی به صورت یه رنگ تنها انجام نمی شه و نیازمند ترکیب شدن چندین رنگ به شکلیه که کاربر از ورودش به سایت لذت ببره.
سلیقه خوب طراح مطمئنا خنثی در طراحی خوب یه سایت نیس ولی این که فقطً یه طراح به رنگ ارغوانی و زرد علاقه داره و کل سایت رو با همین دو رنگ طراحی کنه اصلاً قبول کردنی نیس.

روانشناسی رنگا و اثر هر رنگ در هر شغل

روانشناسی

در روانشناسی رنگا واسه مشاغل جور واجور رنگای مختلفی پیشنهاد می شه. هر رنگ پیامی خاص و انرژی مخصوص به خودشو داره. در انتخاب رنگ مناسب واسه سایت ممکنه از رنگای مکمل و خنثی و یا رنگای خوشحال و متمم استفاده شه.در ادامه به توضیحات مختصری در مورد رنگا می پردازیم.

رنگای مکمل و خنثی

کار و کاسبیای متفاوتی مثل ادارات ، مدرسه ها و دانشگاه ها ، سایتای علمی و اخبار نیازمند طراحی سایتی ساده با ترکیب دو یا سه رنگ هستن. به طور مثال رنگ آبی و مکمل هاش رو واسه لوگو ، منو و لینکا استفاده کنین و رنگای خنثی مثل سفید واسه پس زمینه و رنگ متضادی مثل مشکی واسه متون.

رنگای خوشحال و مخالف

رستورانا ، مهد کودکا ، فروش آنلاین سیسمونی و مشاغل این چنینی نیازمند به کار گیری رنگای خوشحال واسه طراحی سایت هستن. رنگایی مثل قرمز ، زرد و نارنجی رنگای گرمی هستن که انرژی رو به کاربر منتقل می کنن و واسه تبلیغات و جلب توجه بهترین گزینه ها هستن.

واقعا شما در زمان انتخاب رنگ سایت خود باید به این موضوع فکر کنین که می خواین چه احساسی به مخاطب تون منتقل کنین و هم اینکه این موضوع رو هم در نظر بگیرین که بازه سنی مخاطب شما چقدره (یعنی بیشتر مخاطبین شما حدودا چند ساله هستن) و جنس مخاطب سایت رو هم در نظر بگیرین.

رنگای تیره و روشن

مثلا شما واسه یه سایت آموزشی که فقط واسه مدیران شرکتا طراحی شده بهتره از رنگای جدی مانند سرمه ای یا مشکی استفاده کنین اما باید این رنگا رو فقط در منو و بخشای کمی از سایت بیارین تا سایت به تیرگی کشیده نشه.

سایتای تیره همیشه احساس سایتی با محتوای آموزشای امنیتی، موزیک و فیلم رو میدن، اگه دقت کنین این الگو در همه سایتای محبوب بخش فیلم و موسیقی دیده می شه اما در مقابل سایتایی که خدماتی به خانوما میدن معمولا از رنگای بنفش کمرنگ یا صورتی استفاده می کنن و به محض اینکه شما وارد سایت میشین متوجه میشین که این سایت ارتباطی به خانوما داره.

پس با در نظر گرفتن کار و کاسبی تون رنگ مناسب سایت خود رو انتخاب کنین تا در اولین نگاه، خود رو واسه مخاطب جدا کنین.

۵ نکته واسه انتخاب رنگ یه سایت

رنگا همونجوریکه در محیط دور و روی ما اثر می ذارن در بخش وب هم بی تاثیر نیستن. با یه بررسی ساده و خوش سلیقگی می تونین تاثیر گذاری رنگا رو تو ذهن کاربران چند برابر کنین. واسه دریافتن بایدا و نبایدای رنگ بندی سایت خود باید نکات زیر رو رعایت کنین:

رنگ متن

انتخاب رنگ فقط پشت زمینه و سربرگ (header) سایت خلاصه نمی شه بلکه انتخاب رنگ متن هم خیلی با اهمیته. این انتخاب باید به شکلی باشه که چشم زود خسته نشه و متنا راحت خونده شن. بهترین انتخاب واسه رنگ پس زمینه رنگای روشن و واسه متن رنگ تیره س. سایتهایی هم با پس زمینه های رنگی و یا متنای رنگی وجود دارن که ممکنه بسیار هم قشنگتر باشن اما نکته اینجاس که از رنگای مکمل استفاده شه. اختلاف کنتراست زیاد و مخالف بودن رنگا فقط کاربران رو از سایت شما فراری میده.

هماهنگی بین صفحات

هر صفحه در سایت باید با بقیه صفحات هم خوانی داشته باشه. این که رنگا دائم در هر صفحه عوض شه باعث می شه کاربر در سایت سرگردان شه. می تونین با انتخاب رنگای مشخص واسه سربرگ (header) و پانویس (footer) ، سایت شکیلی طراحی کنین. اینطوری کاربر با جستجو در صفحات جور واجور سایت حس نمی کنه که به سایت دیگری رفته.

رنگ سازمانی

رنگ مربوط به کار و کاسبی خودتون رو داشته باشین. به کار گیری یه رنگ به عنوان رنگ برندینگ که در لوگو ، طراحی سایت و حتی در دکوراسیون استفاده شده باشه نشونه خوش سلیقگی و جدا بودن شماس. با انتخاب یه رنگ سازمانی همیشه تو ذهن کاربران باقی می مونین.

فرهنگ هر رنگ

رنگها در هر کشور با فرهنگای جور واجور اهمیت خاصی دارن. به طور مثال در ایران واسه طراحی سایت مکانای گردشگری به کار گیری رنگایی مثل آجری یا فیروزه ای بسیار مناسبه. به کار گیری رنگای پرچم هر کشور واسه سایتای دولتی احساس بهتری رو به بازدیدکنندگان القا می کنه. مثلا رنگ قرمز واسه کشور چین ، سبز واسه عربستان ، آبی و قرمز واسه آمریکا و … مهمه. با بررسی فرهنگ رنگا میشه سایتای دوست داشتنی تری طراحی کرد.
کشور چین

رنج سنی کاربران

سایت فروش اسباب بازی با سایت فشن خیلی فرق داره چون احساسات و هیجانات هر سن از کاربران نوع خاصی از طراحی رو قبول می کنه. با بررسی این موضوع که این سایت مورد استفاده کدوم دسته از افراده می تونیم رنگایی انتخاب کنیم که به سلیقه اونا بیشتر نزدیک باشه. همونطور که قبلا هم گفته شد به طور مثال سایتای موسیقی ، دانلود فیلم ، استودیو تصویر ورداری و … بیشتر مورد استفاده جوونا هستن و واسه این نوع سایت از رنگای تیره بیشتر استفاده می شه. سایتای دیگری مثل سایتایی که مخاطب اونا کودکان هستن از رنگای خوشحال و مهیج واسه طراحی استفاده می کنن. مطمئنا اگه این رنگا جا به جا استفاده شه تاثیر خوبی روی مخاطب نمی ذاره.

کور رنگی

طبق آمارهای منتشر شده ۱۰ % از جمعیت زمین دارای کور رنگی هستن. که این مریضی باعث می شه افراد نتونن یک یا چند رنگ رو ببینن. واسه اینکه رنگای سایتتون رو واسه این افراد قابل درک کنین می تونین از این وسیله (Colorblind Web Page Filter) استفاده کنین. این وسیله کمک می کنه که رنگای سایت رو از دید اونا هم ببینین.

مشاهده نسخه pdf مقاله: انتخاب رنگ مناسب واسه سایت