دوران نوجوانی ۱۱ فرد موفق و ثروتمند دنیا چگونه گذشت؟

خیلی از بزرگان دنیای امروز ما، کار و تلاش شون رو از دوران نوجوونی شروع کردن. بعضی با خوندن کتاب و پرورش قوه تخیل خود، و بعضی هم با فعالیت در مشاغل جور واجور تونستن زمونه ای پر رونق واسه خود رقم بزنن و آماده آینده ای پر فراز و نشیب شن.

بعضی مثل بیل گیتس، کد نویسی رو از همون سنین شروع کردن و بعضی هم مثل وارن بافت، موفق ترین سرمایه دار جهان، در سن ۱۶ سالگی ۵۳ هزار دلار (برابر دلار الان) درآمد داشتن. بعضی هم مثل جف بزوس، موسس و مدیرعامل آمازون، فقط کارگری ساده بودن.

شما در دوران نوجوونی خود چه کردین؟ شاید بعد از خوندن سرگذشت بعضی از این افراد شناخته شده، امید بیشتری به خودتون پیدا کنین.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

بیل قبل اینکه وارد کالج شه در مدرسه ای بسیار معتبر شروع به درس خوندن کرد و در همون سنین متوجه علاقه خود به علوم کامپیوتر، کدنویسی و دیجیتالی کردن بازی دوز شد. گیتس و Paul Allen، دیگه موسس مایکروسافت، در سن ۱۵ سالگی وارد تجارت و کار شدن و برنامه ای واسه تشخیص اندازه ترافیک در منطقه طراحی کردن. پس از مدرسه، ایشون به دانشگاه هاروارد رفت اما تحصیل رو رها کرد تا به صورت تموم وقت روی موفقیت مایکروسافت کار کنه و همین باعث شد که ایشون ثروتمندترین مرد جهان شه.

وارن بافِت، درآمدزایی رو از سنین کودکی شروع کرد و در آخر به جایی رسید که با تاسیس Berkshire Hathaway به یکی از موفق ترین سرمایه داران جهان تبدیل شد. براساس برآوردی که خودش ارائه داده، اگه دلار الان رو هم تراز با دلار دوران کودکی اش در نظر بگیریم، بافت تا ۱۶ سالگی موفق به کسب درآمد ۵۳ هزار دلاری شده بود. ایشون روزنامه رسان Washington Post بود و در همون دوران شروع به فروختن توپ گلف، تمبر و بسیاری موارد دیگه شد. ایشون از کار کردن در دست پایین ترین مشاغل هیچ ترس ای نداشت.

کاریزمای شخصیت اپرا وینفری دلیل شد تا ایشون در دوران تحصیل به محبوب ترین و دوست داشتنی ترین دختر مدرسه تبدیل شه. علاقه اش به سخنوری و صحبت کردن در آخر دلیل شد تا به تیم سخنرانی مدرسه ملحق شه و بعد از اون کار در رادیو رو شروع کنه. در سن ۱۹ سالگی از یه تلویزیون محلی تماسی گرفت و دانشگاه رو رها کرد تا به طور کامل مشغول به کار شه. خطر بزرگی بود اما جواب داد.

مارک زاکربرگ کارش رو با کد نویسی شروع کرد و در سن ۱۲ سالگی واسه دفتر کار پدرش یه برنامه پیام رسان نوشت. چند سال بعد یه سرویس استریم موسیقی واسه خود نوشت که نظر AOL و مایکروسافت رو جلب کرد اما کار کردن واسه شرکتای دیگه رو نپذیرفت. سال دوم دانشگاه بود که ایده فیسبوک به ذهن اش رسید و خیلی سریع اونو اجرا کرد، همون سال هم از هاروارد بیرون اومد تا زندگی خود رو وقف فیسبوک کنه و شکی نیس که تصمیم درستی بوده.

ایلان ماسک دوست داشتنی، مدیرعامل تسلا و SpaceX اولین بار وقتی که ده سال سن داشت یه کامپیوتر خرید. وقتی که ۱۲ سال بیشتر نداشت، کدهایی واسه یه بازی کامپیوتری نوشت اما هیچ وقت اونو به یه بازی کامل تبدیل نکرد (واقعا یه کارمند گوگل، امسال پروژه ناقص ماسک رو کامل کرد). دوران مدرسه رو در آفریقای جنوبی (جایی که در اون به دنیا اومد) گذراند و بعد به کانادا مهاجرت کرد.

مارک کیوبان، موسس Dallas Mavericks کار خود رو با فروش کیسه زباله شروع کرد. ایشون زنگ در خونها رو در ۱۲ سالگی می زد و به مردم کیسه زباله می فروخت، اونم با سود ۳ دلاری. اما این فقط شروع کار و تجارت میلیون دلاری کیوبان بود.

از ۴ تا ۱۶ سالگی، تابستانای جف بزوس در مزرعه و دامداری بابابزرگ اش می گذشت. از تعمیر آسیابای بادی گرفته تا اخته کردن گاوهای وحشی. وقتی هم که دست از اخته کردن گاوها کشید، شروع به کباب کردن اونا در مک دونالد کرد. پس از کار واسه مک دونالد، بزوس و دوست اش تصمیم به راه اندازی انستیتو DREAM، کمپی ۱۰ روزه و آموزشی واسه کودکان، گرفتن.

وقتی ریچارد برنسون ۱۷ سال داشت، مجله ای به نام Student راه اندازی کرد در همون شماره اول به اندازه ۸ هزار دلار درآمد بدست آورد. تلاش و پشت کار ایشون در آخر دلیل شد تا برنسون حالا مسئول Virgin Groups باشه و به بیشتر از ۴۰۰ شرکت بزرگ دنیا سرویس ارائه دهد.

کارل ایکان در دوران نوجوونی ابدا درآمدی نداشت و پول تو جیبی اش رو حتی وقتی که در پرینستون درس می خواند از پدرش می گرفت. یه بار که واسه انجام کاری در کلاب مشغول شد، متوجه استعداد خود در بازی پوکر شد. ایشون از این روش هر تابستون مبلغی در حدود دو هزار دلار در می آورد و حالا ایشون ۲۴ میلیارد دلار درآمد داره.

فیل نایت در دوران نوجوونی یه دونده بود و تمرینات جدی داشت. دقیقا به خاطر همین بود که به کفشای با کیفیت بسیار اهمیت می داد و عاشق اونا بود. در سال ۱۹۶۴، وقتی که واسه دویدن و مسابقه دادن زیادتر از اندازه پیر شده بود، شرکت خود رو با عنوان Blue Ribbon Sports ساخت که امروز اونو با نام نایکی می شناسیم.

جنت یلن که ریاست بانک مرکزی آمریکا رو رو دوش داره در دوران نوجوونی ریاضی دان برجسته ای میان هم دوره های خود بود. در سال ۱۹۶۳ در بالاترین رتبه، فارغ التحصیل و به عنوان دانشور کلاس معرفی شد. ایشون سردبیر روزنامه مدرسه هم بود.

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *