روانشناسی در مورد سلامت روان

 

از خصوصیات مثبت و برجسته خود استفاده می­ کنه همونجوریکه به محدودیت­ها و نواقص خود آشنایی دارن. توانایی­های خود رو می­شناسد و بیشترین حد استفاده رو می­ برد. واقعیت وجودی خود رو رو نمی­کنن و به ­جای عذرآوری و دلیل­تراشی شکست­ها رو خیلی راحت می­پذیرد و نگرانی به خود راه نمی­بدن.

۲- احتیاجات اولیه رو خیلی راحت برطرف می­ کنه

برآوردن نیازای اولیه زندگی به خصوص نیازای جسمی باعث تلاش دائمی در این افراد می­شه و با شناخت واقعیت­ها به­طور واقعی­تری با مشکلات مقابله می­ کنن.

مشکلات

۳- با بقیه به­دیده خوب می­نگرند

ضمن دوست داشتم بقیه به اونا اعتماد می ­کنن. در حفظ روابط بقیه کوشا هستن، محبت خود رو به ­طور مستقیم بیان می ­کنن و واسه اونا دلایل مناسب می­آورد.

محبت

 

۴- مسئولیت ­پذیرن

ضمن پذیرش مسئولیت مناسب با سن خود مسئولیت کارایی رو که­ خود انجام می­ بدن قبول می کنن و از کمی تجربه لذت می­برند و همیشه واسه بهترین نتیجه در تلاش هستن (فرج زاده،۱۳۸۸).

تعریف سلامت ­روان

در مورد سلامت ­روان، تعاریف نظری زیادی هست و یه توافق جمعی و مشترک بین اندیشمندان رشته­های جور واجور در این مورد وجود نداره. مثلاً پزشکان و آدمایی که با دیدگاه پزشکی به این مسئله می­نگرند. سلامت ­روان رو به شرط نداشتن علائم مریضی تلقی می­کنن و روانشناسان و روانپزشکان هم فردی رو از نظر روانی سالم می­دانند که دچار علایم ­روانی که نشون دهنده مشکل در کارکردهای روانیه، نباشه و بتونه به هنگام روبرو شدن با مسایل و مشکلات اجتماعی در رفتاراشون تعادل برقرار کنن. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، سلامت فکر و روان رو اینجور تعریف می­کنه، سلامت ­روانی عبارت می­باشه از، سلامت فکر و روان، توانایی ایجاد رابطه هماهنگ و موزون با بقیه، تغییر و اصطلاح محیط­ فردی و اجتماعی، حل تضادها مشکلات و تمایلات فردی به­ طور منطقی، مساوی و مناسب (میلانی­فر، ۱۳۷۳؛ به نقل از جوکار و سمنگان،۱۳۸۹).
توافق

لوینسون و همکارانش[۱] (۱۹۶۲) فکر می کنند که سلامت ­روانی، یعنی اینکه: اول اینکهً فرد چه احساسی نسبت به خود و بقیه و دنیای دور و بر داره و دوم اینکهً به چگونگی سازگاری فرد با خود و شناخت موقعیت مکانی و وقتی خود رابطه داره. جاهودا[۲] (۱۹۸۲) نویسنده آمریکایی که اولین کتاب رو با عنوان «معنی سلامت فکری» در سال ۱۹۵۸ منتشر کرده در تعریف سلامت ­روانی می­گوید: سلامت ­روانی یعنی عکس العمل ­های مطلوب، متناسب، مستقر انسانی در موقعیت­های جور واجور، که راهنمای تحولات رفتاری فرد در برابر ناراحتی­ها و فشارهای داخلی، خارجی باشه (عطار شوشتری و شفاعی،۱۳۹۱).

پاتن[۳](۱۹۹۴) عقیده داره که سلامت ­روان رو باید به معنی توانایی افراد واسه رسیدن به  اهدافی که واسه خود در نظر گرفته، تعریف کرد. فرد سالم، کسیه که از نظر کارکردهای روانی (از جمله، اندیشه، عاطفه، درک، رفتار) دچار مشکل نباشه و با خود، خونواده و اجتماع رابطه­ای هماهنگ و دوستانه داشته باشه و وظایف و مسئولیت­های فرد رو در قبال خونواده و جامعه خوب انجام بده (فدایی،۱۳۹۰).

[۱] -Lionison

[۲] -Jahoda

[۳] -Paten