روشهای صحیح شستشوی میوه ها و سبزی جات

روشهای صحیح شستشوی میوه ها و سبزی جات
سپتامبر 20, 2019 No Comments آموزشی مدیر سایت

روش های درست شستشوی میوه ها و سبزی جات

می دونین سیب زمینی ها، پرتقال ها یا گوجه فرنگی هایی که امروز خریدین، قبلاً کجا بوده ان؟ میوه ها و سبزیجات در زمین هایی که پوشیده از مواد ضدآفت و علف کش ها هستش، رشد می کنن. هرچند پس مونده های آفت کش هایی که روی میوه ها و سبزیجاته واسه مصرف آدما در سطح ایمن می باشه اما واقعاً می خواهید این مواد شیمیایی رو هم همراه با چیزی که می خورید وارد بدنتون کنین؟

وقتی میوه ها و سبزیجات آماده برداشت می شن، بوسیله دست های مختلفی چیده شده و بعد به انبارها و بعد از اون به فروشگاه های محلتون منتقل می شن. احتمال اینکه باکتری هایی مثل لیستریا، سالمونلا و ای .کولی روی میوه ها و سبزیجاتی که خریداری می کنین نشسته باشه خیلی زیاده. همه این باکتری ها باعث مریضی هایی می شن که از راه غذا منتقل می شه و باید حتماً قبل از مصرف از روی موادغذایی شسته شن.

به کار گیری میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی چیزی حیاتیه اما نه همراه با حشرات، موادشیمیایی و باکتری هایی که همراه با اون هستش. پس دقت کنین که قبل از مصرف حتماً میوه ها و سبزیجات رو خوب شستشو بدید.

 

چیجوری میوه ها و سبزیجات رو بشورید

 

· با تمیز نگه داشتن آشپزخانه، کابینت ها، یخچال و اجاق گازتون شروع کنین.

 

· همیشه قبل از آماده کردن غذاها و کار کردن با میوه ها و سبزیجات، دست هاتون رو خوب بشورید.

 

· سبزیجات و میوه های تازه رو جدا از گوشت های پخته شده نگه دارین تا از آلوده شدن اونا جلوگیری شه.

 

· موقع خرید، میوه ها و سبزیجات سالم و رسیده رو انتخاب کنین. از خریدن شکل های جور واجور کثیف، لکه دار و زیادتر از اندازه نرم دوری کنین.

 

· همیشه درست قبل از زمان مصرف میوه ها و سبزیجات اون ها رو بشورید. پوشش طبیعی میوه ها و سبزیجات باعث جذب آب می شه و شستن اونا باعث می شه زودتر فاسد شن.

 

· میوه ها و سبزیجات بسته بندی شده رو هم حتماً قبل از مصرف شستشو بدید، حتی اگه برچسب روی اون قید کرده باشه که شسته شده ان.

 

· همه قسمت های میوه ها و سبزیجات رو خوب بشورید، حتی اگه قصد خوردن اون قسمت ها رو نداشته باشین. مثلاً ممکنه باکتری روی پوست پرتقال یا خیار نشسته باشه. بااینکه این میوه ها پوست کنده می شن و پوست اون دور ریخته می شه، اما ممکنه باکتری ها به روی چاقو و بعد روی خود میوه سرایت کنه.

 

· میوه ها و سبزیجات رو زیر آب روان به آرومی مالیده و شستشو بدید. از هیچ گونه صابون، مایع شوینده، سفیدکننده یا هر ماده شوینده شیمیایی دیگه استفاده نکنین. این مواد شیمیایی پس مونده ای از خود روی میوه ها و سبزیجات بر جای می گذارن.

 

· اسپری های موجود که مخصوص تمیز کردن سبزیجات هستن هیچ فرقی با شستشو با آب معمولی ندارن، پس پولتون رو واسه خرید اونا تلف نکنین.

 

· میوه ها و سبزیجات سفت تر مثل سیب و سیب زمینی رو می تونید با برس مخصوص همراه با آب شستشو بدید.

 

· برگ های خارجی تر کاهو و کلم رو دور بریزین و بقیه برگ ها رو خوب زیر آب بشورید.

 

· توت، انگور و بقیه میوه های ریز رو اول در آب خیس کرده و بعد با دقت بشورید و بعد بذارین که تو یه آبکش آب اون بره.

یادتون باشه که میوه ها و سبزیجاتی که می خرید ممکنه در مغازه تمیز به نظر برسن اما اینطور نیس، فقط شما نمی تونید باکتریا و موادشیمیایی روی اون رو ببینین. میوه ها و سبزیجات رو باید حتماً قبل از مصرف شستشو بدید.

 

جمع آوری: آلامتو

 

بسته بندی میوه جات رژیم سبزیجات سوپ سبزیجات عکس میوه جات

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *