همون طور که می دونین محققان در جنگ همیشگی با مریضی سرطان هستن؛ در حالی که از یه سو، راهکارهایی واسه نابود کردن سلول های سرطانی ارائه میدن، از طرف دیگه در حال پیدا کردن روش هایی واسه فعال کردن سلول های سیستم ایمنی بدن واسه نابود کردن سلول های سرطانی هستن. الان، تخمین زده می شه که حدود یه سوم مرگ کل جمعیت جهان مربوط به سرطانه. با این حال، پیشرفت های پزشکی نشون میدن که در آینده، موارد بیشتری از سرطان ها در مراحل اولیه تشخیص داده می شن و حتی وقتی که در مراحل پیشرفته باشن، تحتِ کنترل قرار می گیرند و زندگی بیماران سرطانی با کیفیت بالایی ادامه پیدا می کنه. درباره این راه و روش امیدبخش در درمان سرطان، پروفسور Gökhan Demir، انکولوژیست بیمارستان Maslak آجی بادم، پروفسور Hüseyin Abalı، انکولوژیست پزشکی در بیمارستان Adana  آجی بادم و دکتر Mustafa Canhoroz، انکولوژیست پزشکی در بیمارستان Eskişehir آجی بادم توضیحاتی رو ارائه کرده ان که جهت به دست آوردن جزییات بیشتر می تونید با بیمارستان آجی بادم در تماس باشین.

امیدی تازه واسه درمان سرطان

ایمونو انکولوژی چیه؟

پروفسور Gökhan Demir بیان می کنه که هدف از ایمونو – انکولوژی اینه که سلول های سیستم ایمنی بدن تحریک و تقویت شن تا با سرطان بجنگن. اینجوری، سیستم ایمنی بدن می تونه سرطان رو تحتِ کنترل درآورد.

پروفسور Gökhan Demir گفت که تحقیقات روی ایمونو – انکولوژی از اوایل قرن ۱۹ ام شروع شد و تا دهه ۲۰۰۰ با ناامیدی ادامه پیدا کرد: “در دهه ۱۹۷۰، پیشرفت بسیار مهمی اتفاق افتاد و مولکول های خاصی کشف شدن که سیستم ایمنی بدن رو واسه ایجاد رابطه با سلول ها، فعال می کنن. این مولکول ها که به عنوان سیتوکین شناخته می شن، به طور مصنوعی تولید می شن. این کار با تحریک سیستم ایمنی با به کار گیری این مولکول ها در خارج از بدن انجام می گیرد.طی ۴ تا ۵ سال گذشته، محققان مولکول هایی رو کشف کردن که معلوم می کنن چیجوری سلول های سرطانی می تونن خود رو از سیستم ایمنی بدن مخفی کنن”.

کشف این مولکول ها که به عنوان “بازرس های ایمنی” شناخته می شن، امکان پیشرفت داروهایی که این مولکول ها رو کنترل می کنن، جفت و جور آورد. در واقع این موضوع مانع از این می شد که سلول های سرطانی به سلول های سیستم ایمنی “پرچم سفید” نشون بدن یا در واقع تسلیم اون شن. پروفسور Demir اعلام کرد که این کشف، در درمان هایی که سیستم ایمنی رو تحریک می کنن، انقلاب بزرگی بود و گفت بعد از به کار گیری داروهای مهارکننده در ملانوم، یه جور سرطان پوست، و هم سرطان ریه، دیده شد که این داروها در درمان سرطان بسیار موثر بودن.

  • طول عمر بیماران افزایش پیدا می کنه

پیش بینی می شه که تا ۱۰  سال دیگه، ۶۰  نفر از هر ۱۰۰ مریض گرفتار به تومور، از درمان ایمونو – انکولوژی بهره ببرن. پروفسور Demir بیان می کنه، “اندازه جواب به به کار گیری این داروها در سلول های سرطانی غیر کوچیک بدون به کار گیری شیمی درمانی، بین ۳۰ تا ۴۰ درصده. شاید با به کار گیری این داروها، طول عمر بیماران دو برابر شه. به زودی، به کار گیری داروهای نامبرده رو روی خیلی از بیماران، به خصوص بیماران گرفتار به سرطان پوست و ریه شروع می کنیم.”

  • سیستم ایمنی بدن می تونه با سرطان بجنگه

بدن آدم در زمان تقسیم سلولی، بررسی های بسیار سختگیرانه ای انجام می دهد و تموم سلول هایی رو که از این کنترل ها عبور نکنن، حذف می کنه. از طرف دیگه، سلول هایی که دارای DNA غیرعادی هستن و می خواهند انگار از این بررسی ها عبور کنن، از طریق سیستم ایمنی از بین می روند. با این حال، این عملکرد بعضی مواقع شکست می خورد و سلول های سرطانی با رشد یه ریز خود دلیل ایجاد مریضی می شن. سرطان، به وجود اومده بوسیله ناهنجاری های ژنتیکیه که هر فرد از زمان تولد همراه خود داره. هم اینکه اضافه وزن، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و عوامل محیطی مثل قرار گرفتن در برابر ویروس ها، اشعه ها و مواد شیمیایی از عوامل دیگه بروز سرطان هستن. دکتر Mustafa Canhoroz روش ایمونو – انکولوژی رو به این صورت تشریح می کنه: “سلول های سرطانی که می تونن از کنترل های اولیه بدن عبور کنن، براساس روشی که استفاده می کنن می تونن از کنترل سیستم ایمنی بدن هم عبور کرده و حتی اون رو ضعیف کنن. ما تلاش می کنیم سیستم ایمنی بدن مریض رو قوی کنیم تا بدن قادر باشه با سلول های سرطانی مقابله کنه.”

  • دیگه تماشاگر ریزش مو یا حالت تهوع نخوایم بود

پروفسور Demir تأکید می کنه که در روش ایمونو – انکولوژی داروها، با نظر دکتر و به صورت وریدی تزریق می شن و می تونن یا بدون شیمی درمانی استفاده شن یا به عنوان گزینه درمانی دوم واسه مریضایی که به شیمی درمانی جواب نداده ان، به کار روند. این داروها موجب ریزش مو و حالت تهوع نمی شن. مهمترین آسیب جانبی اون ها، احتمال دچار شدن به مریضی های سیستم ایمنی یا آلرژی به خاطر تحریک سیستم ایمنیه.

حال، بیماران می تونن مؤثرترین داروها رو بدون آزمایش و خطا دریافت کنن و در برابر مشکلات جانبی، خوب مواظبت شن.

  • به کار گیری عوامل هوشمند

پروفسور Hüseyin Abalı می گوید در حالی که در گذشته ۱۰۰ نفر از هر ۱۰۰ مریض، درمان برابری رو دریافت می کردن، اگه درمان های دارویی براساس نوع سرطان برنامه ریزی شن، اندازه موفقیت در بلند مدت افزایش می یابد چون کارکرد هر نوع سرطان فرق داره. در آینده کارشناسان واسه هر مریض درمان مخصوص به خود اون رو به کار می برند. روش درمانی دیگری که هم جهت با هدف همین روشه، به کار گیری عوامل هوشمنده.

  • تحقیق روی جهش های هدف

الان، خیلی از جهش ها شناخته شده ان و موارد جدید در حال مطالعه هستن اما هیچ داروی اختصاصی واسه درمان شکل های جور واجور سرطان شناخته شده، به طور جداگونه وجود نداره. پس، کار فعلی شامل غربالگری جهش هاییه که داروهای هدف دار واسه اون ها پیشرفته ان. هم اینکه، بررسی جهش های خاص هم داره انجام میشه. غربالگری شامل ارسال نمونه تومور واسه بررسی ژنیه و یه بررسی هم واسه جهش هدف دار انجام می شه. پیش بینی شده که در دراز مدت، محققان واسه همه جهش های محرک (جهش هایی که نقش کلی ای در پیشرفت سرطان دارن)، داروها رو پیشرفت بدن.

بعضی از عوامل هدف دار به صورت وریدی تجویز می شن در حالی که بقیه اون ها بوسیله مریض به صورت قرص خوراکی مصرف می شن. حالا خوبیش اینه در این روش، ریزش مو، حالت تهوع و استفراغ شدید مانند چیزی که در شیمی درمانی رخ می دهد، وجود نداره اما این عوامل هدف دار، مشکلات جانبی خاصی دارن. پروفسور Abalı اعلام می کنه “واسه سلول های سرطانی شاید راه های جدیدی واسه تقسیم شدن، تولید مثل و پخش شدن پیدا کنن. وقتی که این اتفاق می افتد، انکولوژیست های مولکولی می تونن شکل متفاوتی از درمان دارویی رو طراحی کنن که مخصوص روش هدف دار جدید سلول های سرطانیه.

الان، اگه تومور قابل جراحی نباشه، مریض با به کار گیری شیمی درمانی درمان می شه تا اندازه تومور رو به اندازه ای که واسه جراحی مناسب باشه، کوچیک کنه. پیش بینی می شه که این اثر شیمی درمانی هم در آینده ای نزدیک با داروهای هدف دار ارائه شه.

روش های نوین درمان سرطان، به اندازه شیمی درمانی مشکلات داره؟

دکتر Mustafa Canhoroz روند شیمی درمانی سنتی رو به این صورت خلاصه می کنه: “شیمی درمانی هیچ هدف مشخصی نداره. و حتی سلول های سالمی رو هم که در روند تقسیم هستن، تحت تاثیر قرار میدن. ریزش مو تهوع و استفراغ شدید ، ایجاد زخم و آفت، اسهال به وجود اومده بوسیله مشکلات دستگاه گوارش و ضعف سیستم ایمنی بدن در اثر مشکل در تقسیم سلولی مغز استخون  از عارضه های جانبی  این درمانه. دکتر Canhoroz می گوید به طور خاص، پیشرفت های ژنتیک و زیست مولکولی، کارشناسان رو قادر می سازند تا مستقیما موثرترین داروها رو واسه بیماران تجویز کنن و تلاش و خطا رو حذف کرده و از بیماران در برابر مشکلات جانبی فوق حافظت کنن.

راه های ارتباطی با بیمارستان آجی بادم

وب سایت مجموعه ACIBADEM

تلفن های هماهنگی جهت تعیین وقت مشاوره رایگان پزشکی و به دست آوردن جزییات بیشتر:

دفتر تهران:

+۹۸ ۹۱۰ ۲۲۷ ۵۶۶۲

دفتر تبریز:

+۹۸ ۹۱۴ ۴۹۴ ۶۰۷۴

کانال تلگرام مجموعه:

@aclassacibadem

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه