شستن صورت با روغن زیتون

ایده ی شستشوی صورت با روغن، به طور کامل تناقص آمیز بنظر می رسد، و روغن چیزیه که شما دقیقا می خواهید از صورتتون پاک کنین. درسته؟ نه. اشتباهه!

دکتر فرانسیسکا فوسکو، متخصص امراض پوستی و استادیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی مونت سینا در نیویورک می گوید: من از طرفداران روغن های پاک کننده هستم. با اینکه روغن ها از شروع تمدن، واسه مراقبت از پوست بکار می رفتن.

فوسکو فکر می کنه که روی آوردن دوباره به روغن ها، به دلیل علاقه و اشتیاق به اجناس طبیعیه. اون می گوید: همه در حال روی آوردن به اجناس طبیعی، سالم و تازه هستن، و روغن های پاک کننده، طبیعی تر از صابون بنظر می رسند و در خیلی از موارد هم واقعا این جوری ان.

فواید روغن های پاک کننده صورت چه هستن؟

پاک کننده های موثر آرایش: الیزابت تانزی، استاد درماتولوژی در مرکز بیمارستانی جون هاپکینز و یکی از گردانندگان موسسه جراحی لیزر پوست در واشنگتن می گوید: روغن های پاک کننده ی صورت، آرایش رو به آسونی پاک می کنن و حتی می تونن آرایش چشم رو هم پاک کنن، اما اگه از لنز استفاده می کنین، مراقب باشین. فوسکو اخطار می دهد: این روغن می تونه با لنز تماس پیدا کنه و تشکیل رسوب دهد.

مواد طبیعی تر: خیلی از ژل ها و کرم های پاک کننده و حتی دستمال های مرطوب آرایشی، شامل مواد تشکیل دهنده ای هستن که تلفظشان سخته و می تونن پوست رو خشک کنن. آنجلا اورلاندی، زیباشناس موجود در نیویورک می گوید: روغن های پاک کننده، معمولا بدون پارابن هستن که همیشه یه امتیازه.

ملایم با پوست: فوسکو می گوید: روغن های پاک کننده، چربی های طبیعی پوست رو از بین نمی برند. اونا پوست رو بخوبی هیدراته می کنن و اون هیدراتاسیون می تونه در طول روز و شب، موندگاری داشته باشه، مخصوصا به کمک یه سرم یا مرطوب کننده روی اون.

روغن های پاک کننده ی صورت واسه چه آدمایی مناسبند؟

در کمال تعجب، کارشناسان فکر می کنند که روغن های پاک کننده، تقریبا واسه تموم شکل های جور واجور پوست ها از جمله خشک، جداسازی نشده، پوست های پیر، حساس، و چرب تاثیردارن. اورلاندی می گوید: وقتی که پوست چرب رو با یه روغن تمیز می کنین، چرب تر نمی شه. واقعا، احتمال اینکه پاک کننده های خشک کننده باعث جوش شن بیشتره، چون اونا تموم چربی های پوست رو پاک می کنن که به نوبه ی خود، پوست شما رو مجبور می کنن چربی بیشتری تولید کنه.

روغن های پاک کننده، مخصوصا واسه اونایی که پوست خشک، اگزما و پسوریازیس دارن، خوبه. فوسکو می گوید: این اجناس، بدون سدیم لورت سولفات هستن، و کمتر احتمال داره که پوست رو تحریک کنن و باعث هر گونه مشکل شن.

روغن پاک کننده ی مناسب واسه شما

پوست چرب: محصولی که شامل اسیدهای آمینه ی گیاهی می باشه و به آرومی سبوم اضافی رو پاک می کنه.

پوست خشک: محصولی که شامل یه ترکیب فوق العاده مرطوب کننده از بتاکاروتن، ویتامین E، A، C، لیکوپن و امگا ۳ باشه.

پوست جداسازی نشده: محصولی که شامل روغن گلرنگ و عصاره لیتچی باشه و در عین حالا که پوست رو تمیز و هیدراته می کنه، اون رو به آرومی لایه برداری کنه.

پوست پیر: محصولی که شامل روغن آرگان که سلول های پوست رو بازسازی و هیدراته می کنه و هم اینکه روغن هسته ی انگور که به بهتر شدن توانایی ارتجاعی پوست کمک می کند باشه.

پوست حساس: محصولی که یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده اش، روغن زیتون آرامش دهنده باشه و فرمول ملایم و محلول در آب اون، حتی حساس ترین پوست ها رو تحریک نکنه.

چیجوری با یه روغن پاک کننده صورتتون رو بشورید

وقتی که واسه شستن صورتتون آماده اید، چند قطره روغن پاک کننده روی کف دست هاتون بریزین و به پوست مرطوب صورتتون بمالید. فوسکو می گوید: وقتی که صورتتون مرطوب باشه، هیدراته و پر از رطوبته، و روغن پاک کننده به مهر و موم کردن این رطوبت کمک می کنه.

با به کار گیری نوک انگشتانتون، روغن رو با حرکات دایره ای روی پوستتون ماساژ بدید و بعد با آب ولرم بشورید یا با یکدست ی مرطوب تمیز کنین. و در آخر از مرطوب کننده استفاده کنین.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

روغن زیبایی پوست سرخاب سفیداب