قنادی ناتلی یکی از قنادیای قدیمی و معروف تهرانه. این قنادی شیرینیای مختلفی رو عرضه می کنه. در مدلا و طعمای زیاد و جور واجور. کیکایی که گاه فقط در این قنادی عرضه می شن و شما نمی تونین نمونه مشابه اونا رو جای دیگری در شهر پیدا کنین. ناتلی در میان شکلای جور واجور کیکای خود در دسته کیکای یخچالی، یه مدل کیک داره به نام رولت سوئیسی. این کیک دو نمونه جور واجور داره. رولت سوئیسی شکلاتی و رولت سوئیسی تمشکی. این دو کیک با طعم متفاوت و خوشمزه خود مناسب وقتایی هستن که می خواین مزه ای تکراری رو امتحان نکنین. شمایل رول مانند اونا هم مناسب وقتیه که مهمون دارین و دلتون می خواد با خیال راحت کیک خود رو برش بزنین.

 رولت سوئیسی

کیک رولت یا رولت سوئیسی یه جور از کیک اسفنجی پر از خامه، مربا یا شکر و تخم مرغه. کیکی بسیار خوشمزه و مطبوع، قشنگتر و هوس برانگیز. این کیک به صورت نازک پخته می شه و روی اونو با مربا یا خامه زده شده پوشش میدن و با میوه های تازه، کرم یا مواد موردعلاقه دیگه پر کرده و بعد به شکل رولت می پیچونن. شکلات هم یکی از مواد بسیار پرطرفدار واسه پوش,ندن روی رولته. اگه ترجیح می دین کیک رولت شما موندگاری بیشتری داشته باشه، بهتره رولتی رو انتخاب کنین که با کرم پوشش داده شده باشه نه خامه.

گذشته کیک رولت سوئیسی

ریشه های تاریخی این کیک نامشخصه. با وجود نام سوئیس روی اون، اما این کیک از جایی مانند اروپا مرکزی اومده باشه. بسیاری اتریش رو زادگاه این کیک می شناسن. کیکی که قدمت اون به قرن نوزدهم می رسه. یعنی تا حدودی هم سن و سال شیرینیای دیگری مانند دونات. اولین ریشه های این کیک رو میشه در “ژله کیک” یافت.

ژله کیک که به اون کیک لایه ای هم میگن، دستورالعملی قدیمی و انگلیسی داره. دستورالعملی که در دسامبر ۱۸۵۲ میلادی در مجله نیویورکی Utica چاپ شد. در این دستورالعمل به پخت سریع کیک اشاره شده و قرار دادن اون تو یکدست و برش زدن به وقت سرد شدن کیک. نام “ژله کیک” کم کم دچار تغییرات زیادی شد. بین سالای ۱۸۵۲ تا ۱۸۷۷ این کیک به اسمای رول ژله کیک، سوئیس رول، ژله رول و نورد ژله کیک نامیده شد.

رولت سوئیسی در کشورای جهان

رولت سوئیسی

کیک “roulade” در دانمارک همون رولت سوئیسیه. این کیک در هنگ کنگ هم به طور کامل مثل همتای غربی خوده اما با بافتی سبک تر. هنگ کنک واسه چند سال جزء قلمرو انگلستان بوده. پس عجیب نیس که سر و کله این کیک از اروپا به اونجا رسیده باشه. بخاطر این این کیک هم کنار دیگه کیکا و شیرینیای چینی در این کشور عرضه می شه و طرفداران زیادی هم داره. البته هنگ کنگیا بیشتر خواهان رولت سوئیسی خامه ای هستن. یه مدل رولت سوئیسی محبوب دیگه در این کشور، نمونه ایه که با انبه درست شده و با خامه پوشش داده می شه.

البته نانواییای چینی در کشور آمریکا مدل خاص دیگری از این کیک رو هم طبخ می کنن. کیکی به طعم قهوه و با ظاهری راه راه. شکلاتی رنگ با کرم سفید. مثل پوست ببر.

در ژاپن رولت سوئیسی به نام کیک رول خونده می شه و با خامه و بعضی وقتا با میوه هایی مانند توت فرنگی پر می شه. در هند این کیک “رول جم” نامیده می شه و در اندونزی کیکی مثل این رولت دارن به نام Gulung که داخل اونو با کرم کره، پنیر یا مربا پر می کنن.

در پرتغال، دسری به نام “tortas” معمولا در منوهای رستوران هست. دسری خوشمزه مثل رولت سوئیسی. در سوئد و فنلاند، رولت سوئیسی rulltårta اسمشه و به طعم قهوه درست می شه و بیشتر از کرم کره و مربای توت فرنگی تشکیل شده. اونا یه نسخه شکلاتی اونو هم دارن. بر خلاف نام این کیک، رولت سوئیسی در کشور سوییس Biskuitroulade یا به آلمانی Roulade خونده می شه.

در انگلستان، رولت سوئیسی محبوب واسه زمان چای یا به عنوان یه دسره. شکلای جور واجور این کیک مانند شکلات کیک رولت، لیمو کیک رولت یا مربا رول سوئیسی در قنادیا و سوپرمارکتای انگلستان به فروش می رسن. اونم در رنگای جور واجور.

این کیک در امریکا هم خیلی طرفدار داره و به عنوان دسر یا میان وعده ای پرطرفدار شناخته می شه. برنده های جور واجور شیرینی پزی اونو تولید می کنن و حتی یه نمونه رول کیک بستنی اونو هم دارن. این رول کیک بستنی هم مدلای مختلفی داره اما نمونه عادی اون با کیک شکلاتی و بستنی وانیلی جفت و جور می شه.

رولت سوئیسی ناتلی

با این حساب به نظر می رسه باید حتما این کیک خوشمزه رو امتحان کرد و به همین راحتیا نمیشه از اون گذشت. واسه جفت و جور رولتای سوئیسی ناتلی می تونین به یکی از شعب این قنادی مراجعه کنین. شعبه مرکزی ناتلی در خیابون سهروردی شمالی واقع شده و سه شعبه دیگه در پاسداران، نیاوران و تهران پارس قرار دارن. هم اینکه شما واسه سفارش اجناس ناتلی امکان ثبت سفارش آنلاین رو هم دارین. به سایت ناتلی مراجعه کنین و وارد بخش کیکای یخچالی اون شید. بعد هر کدوم از رولتا رو که خواستین، انتخاب کرده و سفارش بدین. دقت کنین که اگه در محدوده دلیوری باشین، سفارش شما به صورت رایگان فرستاده میشه.

روش درست کردن کیک وارونه کرنبری

روش درست کردن کیک کلم عربی