رونمایی از پهپاد فیس‌بوک + عکس

facebook

فیس بوک از اولین هواپیمای بدون سرنشین خورشیدی خود که ارائه کننده اینترنت در نقاط دور افتاده، پرده ورداری کرد.

به گزارش گاردین، این هواپیما که «آکیلا» اسمشه، می تونه تا سه ماه بدون فرود اومدن پرواز کنه و بوسیله لیزر، داده های اینترنتی رو به آنتن هایی که در روی زمین نصب شده ان، بفرسته. هدف فیس بوک امکان دسترسی مناطق دورافتاده به اینترنته. فیس بوک واسه اینکار با شرکت internet.org همکاری می کنه و خودش مستقیما با مشتریان در رابطه نخواد بود. internt.org که هدفش دسترسی همه مردم کره زمین به اینترنته، با شرکت های ارائه دهنده اینترنت در سطح محلی همکاری می کنه که این پروژه به انجام برسه.

جی پاریک، قائم مقام مدیریت مهندسی فیس بوک در این پروژه می گوید: «هدف ما دسترسی داشتن همه مردم کره زمین به خدمات اینترنته. ما با امید به اینکه با این کار، بقیه شرکت ها رو هم تشویق کنیم که سریعتر در این رابطه عمل کنن.»

این هواپیما که عرض بال هاش به اندازه عرض بال های یه هواپیمای بوینگ ۷۳۷ه، (اما وزنی کمتر از یه خودروی نقلیه داره) قراره در اواخر سال میلادی جاری به پرواز دربیاد.  فاصله این هواپیمای بدون سرنشین از سطح زمین چیزی بین ۱۸ تا ۲۷ کیلومتر هستش و پس خطری واسه هواپیماهای مسافربری نداره و همینطور وضعیت هوا روی اون اثری نمی ذاره. این پهپاد که ساخت اون چیزی نزدیک به چارده ماه زمان برده، در طول روز در بالاترین ارتفاع خود پرواز می کنه و در طول شب، واسه ذخیره و مصرف کمتر انرژی، به ارتفاع پایین تری میاد. از اونجا که هنوز واسه پرواز هواپیماهای بدون سرنشین در خاک آمریکا قوانین مخصوصی وضع نشده است، فیس بوک اعلام کرده که با قانونگذاران واسه مشخص کردن قوانین پرواز هواپیماهای این چنینی همکاری می کنه.

فیس بوک تنها شرکت حاضر در سیلیون ولی نیس که رویای رسیدن همه مردم به اینترنت رو داره. گوگل- غول دیگه دنیای اینترنت- دو برنامه جدا از هم واسه دسترسی اینترنتی به ماهواره داره که یکی از اونا از راه بالون هایی بی سرنشین Project Loon و دیگری از راه پهپاده که با انرژی خورشیدی Solara 50 کار می کنن.

الن ماسک -مؤسس شرکت ماشین سازی تسلا- که شرکت اسپیس اکس Space X رو هم واسه اجرای طرح هایی واسه آینده تأسیس کرده، هم طرحی داره که در اون قراره چهار هزار ماهواره ارزون قیمت رو در مدارهایی دور کره زمین بذاره تا در عرض پنج سال اینترنت واسه همه مردم در همه جای جهان قابل دسترس باشه.

اعتیاد به تلگرام و فیسبوک + راه درمان اون

نکات جالبی که شاید در مورد مارک زاکربرگ نمی دونین

فرارو فیس بوک پهپاد

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *