در ایام سالروز حماسه آزادسازی سوسنگرد قهرمون با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان “پهپاد فطرس” بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین کشور در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، در مراسم رونمایی از پهپاد فطرس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران طی سخنانی ضمن گرامیداشت سالروز حماسه آزادسازی سوسنگرد و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بزرگ الشأن این حماسه جاوید، با اشاره به روش وزارت دفاع در روزآمدسازی لوازم و امکانات موردنیاز نیروهای مسلح گفت، هواپیمای بدون سرنشین فطرس که امروز تماشاگر رونمایی از اون بودین، بدست توانا کارشناسان اقتدارآفرین شرکت صنایع هواپیماسازی ایران وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و با همکاری شرکتهای علم بنیان و مراکز دانشگاهی کشور، متناسب با نیازای نیروهای مسلح کشورمون طراحی و ساخته شده.

وزیر دفاع اضافه کرد: این پهپاد راهبردی با محموله خود دارای شعاع عملیاتی تا ۲۰۰۰ کیلومتر ، سقف پرواز ۲۵۰۰۰پا و توانایی ۱۶ تا ۳۰ ساعت پرواز همیشگی میتونه علاوه بر مأموریتای شناسایی و مراقبت با مسلح شدن به موشکای هوا به سطح و شکل های جور واجور راکتا، مأموریتای رزمی رو انجام بده.

سردار دهقان گفت: مراقبت از مرزهای دریایی و خشکی، دیده بانی از خطوط لوله های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده ها، دیده بانی مناطق حادثه دیده در زلزله، آتیش سوزی و سیل ، محیط بانی واسه حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکسای دقیق در تموم طول مدت مأموریت از قابلیتای پهپاد فطرسه.

وزیر دفاع با بیان اینکه اعتبارسنجی این هواپیما در تخصصی ترین آزمایشگاها و مراکز تست در کشور با موفقیت صورت گرفته گفت: تستای زمینی استاندارد بین المللی، در سرعت کم، متوسط و بالا و تست پروازی با موفقیت و بالاتر از اهداف طراحی، حاصل شده.

سردار دهقان، این نتیجه کار مهم و افتخارآفرین رو که در سایه تکیه به توانمندی بومی کشور به منصه ظهور رسیده نماد دیگری از اراده فرزندان دانشمند و مجاهد ملت ایران در وزارت دفاع دونست که با توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار (سلام الله علیهم)، نبوغ و خلاقیت خود قدم بلند دیگری در میدون فناوری هواپیمای بدون سرنشین در کشور برداشتند و نشون دادن تحریمای دشمنان نمی تونه مانعی در راه تعالی و پیشرفت صنایع دفاعی بسازه.

ایشون با اشاره به نقش پهپادها به عنوان مهم ترین عناصر صحنه جنگ آینده گفت: وزارت دفاع امروز با طراحی و ساخت شکل های جور واجور پهپادهای آفندی، پدافندی و شناسایی در این فناوری پیچیده به خودکفایی رسیده.

وزیر دفاع با تشکر از تلاش لایق تشویق و همت بلند متخصصین زبده و موثر سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در طراحی و ساخت شکل های جور واجور پرنده های لازم کشور مخصوصا دست اندرکاران طراحی و ساخت پهپاد فطرس این موفقیت نورانی رو به محضر فرماندهی معظم کل قوا، نیروهای مسلح و ملت شریف ایران شادباش گفت و اضافه کرد: مدلا و طرحای زیادی رو در بخش پهپاد در دست تحقیق و بررسی داریم که متناسب با نیاز دفاعی کشور اون رو به محصول تبدیل می کنیم.

عصر ایران