رژیم غذایی واسه خواب بهتر و آروم

اون چیزی که در طول روز میخورید نقش مستقیمی در خواب شبونه شما داره پس اگه می خواید یه خواب آروم و لذت بخش رو تجربه کنین باید رژیم غذایی خود رو تنظیم کنین.

اگه شب ها نمی تونید به آسونی خواب خوبی داشته باشین، ممکنه رژیم غذایی شما تا حدی مقصر باشه. چیزایی هستن که به اندازه ی بیدار شدن بعد از یه خواب خوب شبونه و پر انرژی بودن، احساس خوبی به شخص می دهد.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله تناسب اندام؛ اما واسه خیلی از مردم، یه خواب شبونه ی آروم به سختی اتفاق می افتد که می تونه مربوط به غذاهایی باشه که در طول روز انتخاب می کنن.

دلیلش اون هستش که عادات غذایی بد، نه فقط چیزی که می خورید، بلکه حتی زمان خوردنتون، می تونه بر کیفیت و مدت زمان خواب شما تاثیر زیادی داشته باشه و این مشکل بعضی وقتا می تونه به یه چرخه ی خراب در زندگی شما تبدیل شه.

وقتی که در شب بخوبی نمی خوابید، غذاهایی که روز بعد واسه تقویت خودتون انتخاب می کنین، می تونه دقیقا همون غذاهایی باشه که خواب خوب شما رو خراب کرده ان.

چیزی که اتفاق می افتد اینه: وقتی که در شب، خواب خوبی نداشته باشین، این مسئله هورمون گرسنگی طبیعی شما رو بهم می ریزد و احساس می کنین که نیاز به خوردن دارین. کسائی که بخوبی نمی خوابند، تمایل بیشتری به مصرف میان وعده دارن، و در طول روز بیشتر به شیرینی و کافئین روی می بیارن.

مشکل اینه که کافئین می تونه با توانایی شما واسه خوابیدن در شب، تداخل داشته باشه و با اینکه غذاهای شیرین ممکنه سطح انرژی شما رو به مدت کمی بالا ببرن، اما قند خون شما به زودی افت می کنه و شما دوباره همون روند رو شروع می کنین.

پس بهترین راه واسه خواب خوب شبونه، تغذیه ی خوبه. وقتی شما در طول روز مواد غذایی درستی استفاده کنین، احتمال زیادی داره که در شب، راحت بخوابین.

چیجوری غذا بخوریم تا خواب شب راحتی داشته باشیم

ــ اندازه متعادلی شام بخورین. رفتن به تختخواب با معده ی بسیار پر می تونه آزار دهنده باشه و حتی منتهی به سوء هاضمه (که باعث به هم خوردن خواب می شه) شه. از سویی دیگه، اگه وعده ی شام زیادتر از اندازه سبک باشه، ممکنه بخاطر گرسنگی از خواب بیدار شید!

ــ در وعده ی شام از چربی ها و پروتئین ها زیادتر از اندازه استفاده نکنین. هضم غذاهای چرب زمان زیادی طول می کشد و غذاهای پروتئینی باعث افزایش تولید یه جور مواد شیمیایی در مغز می شه که باعث می شه احساس هوشیاری کنین.

اما وعده های غذایی کم چرب، سریعتر هضم می شن و کربوهیدرات های سالم، تولید مواد شیمیایی دیگری رو که به آرامش خوابتون کمک می کنن، افزایش می هد.

به جای اینکه پروتئین رو به عنوان ماده ی غذایی اصلی در وعده ی شام در نظر بگیرین، به کربوهیدراتای سالم، سبزیجات، میوه ها، غلات کامل و حبوبات، با کمی پروتئین توجه کنین.

ــ ممکنه امگا ۳ به خواب شما کمک کنه. اسیدهای چرب امگا ۳، که در ماهی، آجیل و دانه ها وجود دارن، از راه تاثیر بر ترشح ملاتونین (هورمونی که چرخه ی خواب رو تنظیم می کنه) به تنظیم ساعت داخلی بدن شما کمک می کنن.

ــ مراقب مصرف کافئین و الکل باشین. اگه بطور منظم نوشیدنی های کافئین دار استفاده کنین، ممکنه بتونین بخوبی بخواب برید، حتی اگه بعد از شام یه فنجون قهوه خورده باشین. اما کافئین، و هم اینکه الکل، می تونن الگوهای خواب نرمال رو دچار اختلال کنن.

ممکنه بتونین به خواب برید، اما خوابتون زیاد طول نمی کشد و این مسئله باعث می شه که رسیدن به عمیق ترین مرحله ی خواب (و آروم ترین مرحله) براتون سخت باشه.

ــ شبه ها، زیادتر از اندازه مایعات بخورین. چون مثانه ی پر، با خواب خوب شبونه تداخل می کنه. تلاش کنین بعد از شام، مصرف مایعات رو محدود کنین. بجای مصرف مایعات در شب، بیشتر مایعات رو در طول روز بخورین.

ــ قبل از خواب، یه میان وعده بخورین. اینکه میان وعده ی قبل از خواب به خوابیدن شما کمک می کنه یا نه، بستگی به الگوهای غذا خوردن عادی شما داره. اگه در اوایل شب، شام تقریبا کم و سبکی می خورید، شاید احساس کنین که قبل از خواب به یه میان وعده ی کوچیک نیاز دارین.

غذاهایی که شامل کلسیم، منیزیم، و پتاسیم هستن می تونن انتخاب های خوبی باشن، چون این مواد معدنی به کارکرد سالم عضله و عصب کمک می کنن و باعث شل شدن عضلات می شن.

یه میان وعده ی پیشنهادی: یه کاسه ی کوچیک از غلات کامل با شیر کم چرب و میوه، یا کمی ماست با یه تیکه موز روی اون!

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب رژیم غذایی مجله تناسب اندام