به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ رژیم غذایی کتوژنیک (رژیم کتو) کربوهیدرات مصرفی روزانه رو به ۵۰ گرم در روز یعنی ۵ درصد انرژی مصرفی محدود می کنه در حالیکه رژیم غذایی کم کربوهیدرات تعریف خاصی نداره. برداشت و درک ادما از رژیم کم کربوهیدرات ممکنه به طور کاملً از یه شخص به شخص دیگری فرق داشته باشه.

در واقع، تو یه رژیم غذایی کتوژنیک درصد تشکیل دهنده مواد مغذی به این صورته: ۵ درصد کربوهیدرات، ۱۵ درصد پروتئین و ۸۰ درصد چربی. این درصدها برگرفته از تحقیقاتیه که تازگیاً در دانشگاه کمبریج انجام شده ان.

این فرق کلیدی بین رژیم کتو و کم کربوهیدراته که در این مقدار محدود کربوهیدرات، گلوکز بدن و مغز خالی می شه. در این زمان سازگاری با کتو اتفاق می افتد و بدن از سوخت و ساز کربوهیدرات فاصله گرفته و بیشترً به سوخت و ساز چربی چه در زمان استراحت و چه در زمان فعالیت بدنی متکی می شه.

به هر حال، سیستم عصبی مرکزی و مغز قادر نیستن اسیدهای چرب رو از سد خونی-مغزی عبور بدن و در آخرً غلظت کتون های خون (b-hydroxybutyrate, acetoacetate and acetone)  زیاد شده و به مرز ۲mmol/l یا بیشتر می رسد. به این دلیله در روزای اول رژیم کتوژنیک شخص احساس خستگی، بی حالی، سستی و نبود تمرکز می کنه.

کتوسیس و کتون ها

اجسام کتونی منابع اصلی انرژی در دوران روزه داری یا مصرف محدود کربوهیدرات (۵۰گرم در روز) هستن و در کبد تولید می شن. بیشترً کتون ها نقش اساسی در رابطه با افزایش آنزیم های تنظیم کننده سازگاری با تمرینات استقامتی اجرا می کنن.

هم اینکه، کتون ها ممکنه در اثر گذاری کنترل دریافت غذا در قسمت های خاصی از مغز (هیپوتالاموس) که این وظیفه رو رو دوش دارن و راهی که با هورمون های تنظیم کننده گرسنگی مثل گرلین تعامل برقرار می کنن، نقش داشته باشن.

مصرف کربوهیدرات بیشتر از ۵۰ گرم شایدً از کتوسیس و سازگاری با کتو جلوگیری کنه. به هر حال، مصرف پروتئین بیشتر از ۲۵ درصد همین روند رو به دلیل وجود بعضی از اسیدآمینه ها (آمینواسیدهای چندگانه از پروتئین ها و به عنوان آجرهای ساختمانی بدن اعمال وظیفه می کنن) که به گلوکز تبدیل می شن، انجام میدن. پس، کاهش مقدار پروتئین رژیم غذایی خیلی با اهمیته چون تو یه رژیم کتوژنیک درست و سازگاری با چربی، مقدار کربوهیدرات نقش اصلی رو اجرا می کنه.

رژیم غذایی کتوژنیک یا کم کربوهیدرات واسه تمرینات استقامتی

هدف اصلی هر برنامه تمرینی استقامتی بالا بردن ظرفیت سوختن چربی عضلاته که این عمکلرد ورزشی رو ارتقا می بخشه. رژیم کتوژنیک و کم کربوهیدرات هر دو باعث این موضوع می شن اما هیچ مدرکی وجود نداره که این بهبود کارکرد رو نشون بده.

مثلا: در آزمایشگاه نشون داده شده که فقط ۱۰ روز رژیم کتوژنیک مقدار چربی سوزی در طول ورزش رو چهار برابر می کنه اما نتیجه های این انتقال واسه بهترین کارکرد به طور کاملً براساس حدس و گمانه.

بعضی پیشنهاد می کنن این افزایش در سوختن چربی منتهی به افزایش در روند کاهش وزن می شه؛ به هر حال این قبول شده در صورتی کاهش وزن اتفاق می افتد که کمبود کالری وجود داشته باشه. براساس دلایل موجود، هنگام مقایسه دو رژیم غذایی با ارزش کالری متفاوت، یکی با تعادل انرژی مثبت و یکی با تعادل انرژی منفی، تنها رژیم کتوژنیک با تعادل منفی انرژی بدست اومده به کاهش وزن می شه.

فواید و کاربرده ها

رژیم کتوژنیک در کاهش وزن در دوره ای وقتی کوتاه بسیار مؤثره. یکی از فواید این نوع رژیم مقدار پروتئین بالا هستش. ۱.۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در رژیم غذایی موجب حفظ حجم عضلانی و قدرت همزمان با کم شدن چربی بدن می شه. هم اینکه دیده شده رژیم غذایی با کربوهیدرات محدود و رژیم کتوژنیک سازگاری عضلانی تمرینات استقامتی رو از راه روشن کردن کلید سوخت و ساز و بالا بردن شدت و مقدار اون، موجب می شه.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

رژیم غذایی علم ورزش