رژیم غذایی یویو چیست؟

رژیم غذایی یویو چیست؟
سپتامبر 20, 2019 No Comments آموزشی مدیر سایت

Yo-Yo Dieting

رژیمای غذایی زیادی هست و هرکدوم از اونا با روشای خاص خود باعث کنترل وزن میشه. در ادامه با ما همراه شید تا یکی از این رژیما رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ خیلی وسوسه انگیزه: مناسبتی در پیش دارین که می خواین به بهترین شکل در اون جلوه کنین. پس به چه دلیل یه رژیم سخت نگیرید و کلی ورزش نکنین؟

تحقیقات نشون داده حتی اگه در این راه موفق شید، همین که به روش غذا خوردن معمولتان باز می گردید، تموم وزن کم شده رو دوباره اضافه می کنین. اما رژیم غذایی یویو واقعا چه کاری با بدن و فیزیکمان می کنن؟

رژیم غذایی یویو چیه؟

اول بیایید درباره دو نوع از رژیم غذایی یویو صحبت کنیم. یه نوع اون وقتی اتفاق میفته که در گذشته به کمک غذا خوردن هوشمندانه و سالم و هم اینکه ورزش وزن کم کردین اما از بد روزگار مسیرتون منحرف شده و دوباره وزن کم شده رو برگردونده اید و این چرخه واسه بعضیا بازم ادامه داره.

در اینجور شرایطی چرخه یویو هیچ مشکلی براتون به وجود نمی آورد و هر دقیقه ای که در وزن مناسب می گذرونین براتون خوبه. فشار کمتری روی قلب و شریان هاتونه، خطر گرفتار شدن به بیماریا کمتر می شه و هم اینکه طول عمرتون فوق العاده بالا میره.

در دومین نوع رژیم غذایی یویو یهو با خود تصمیم می گیرین رژیمی سفت و سخت در پیش بگیرین و دیگه در کنار کلم و بادام زندگی کنین. پس یه برنامه غذایی ۱۰۰۰ کالری یا یکی از این رژیمای عجیب و غریب با نام رژیم شیر و خرما، رژیم سوپ و … رو در پیش می گیرین. این وضعیت هیچوقت پایدار نیس و از روی زور و اینکه دیگه چاره ای نیس باید مثل قبل غذا بخورین. پس وقتی دوباره از به زندگی عادی برمی گردید هرآنچه کم کردین دوباره برمیگرده. در این وضعیت اینجور اتفاقی براتون اتفاق می افته:

سوخت و سازتان در رژیم یویویی:

وقتی مقدار کالری خود رو کم می کنین، سوخت و سازتان کنه می شه. بعد به غذا خوردن عادی باز می گردید اما این بار با سوخت و سازی کنه شده که باعث می شه چربی اضافه کنین. نترسین! کندی سوخت و ساز دائمی نیس. کم کم موتورهای سوزوندن کالری به حالت عادی برمی گردن اما ، تا این زمان ممکنه ۵ تا ۶ کیلو سنگین تر از قبل شده باشین. ممکنه بازم وسوسه شید اینجور برنامه ای داشته باشین چون فکر می کنین وقتی که خودم رژیم می گرفتم، چه خوب بود! غافل از اینکه همون رژیم این بلا رو سرتون آورده و این چرخه ادامه داره. می بینین که بعضی وقتا همین رژیم گرفتنا باعث می شه افراد بیشتر وزن اضافه کنن.

رژیم لاغری یویو و عضلات:

شدیدا کالری دریافتی تون رو محدود کردین و چربی و عضله سوزونده اید. وقتی دوباره به غذا خوردن عادی باز می گردید بیشتر این وزن از دست داده رو به صورت چربی اضافه می کنین. پس ترکیب بدنی تون در واقع بدتر می شه. درمون این مشکل کاهش کم کم کالری و اضافه کردن ورزش به برنامه روزانه س. با این روش بدون اینکه به بافت عضلانی خود آسیب برسونین چربیا رو آب می کنین.

کاهش وزن در رژیم یویو:

وقتی احساس گرسنگی دارین و مواد مغذی کافی به بدنتون نمی رسه تا بتونه خوب بکنه، اینجاس که پلیس بدن که در واقع همون استرسه، فعال می شه. وقتی استرس بالا میره مقدار کورتیزول ( هورمون استرس ) هم زیاد میشه. بالا رفتن سطح هورمون استرس، ذخیره چربی بدن رو زیاد کرده و از کاهش وزن جلوگیری می کنه.

رژیم یویو و سلامت قلب:

اگه بیشتر وزنی که اضافه می کنین چربی باشه، ممکنه قلبتون این وسط ضرر کنه. شاید به همین خاطره که کاهش و افزایش وزنای رژیم یویو نشون داده می تونه روی مقدار کلسترول و تری گلیسرید تاثیر بزاره و منتهی به افزایش خطر بیماریای قلبی شه. این نوع رژیم گرفتن حتی می تونه واسه مقدار آب بدن و تعادل الکترولیتا هم مشکل بسازه.

فیزیکتان:

محدود کردن شدید کالری می تونه باعث بهم ریختگی در هورمونایی شه که تیروئیدتون آزاد می کنه. این روند حتی اندازه تولید کورتیزول رو هم زیاد می کنه که تاثیر منفی روی خلق و خو داره و باعث فشار آوردن به اشتها می شه. بدیش اینه خیلی از ما اولین کاری که پس از استرس، خستگی یا ناراحتی می کنیم غذا خوردنه.

چیجوری به این چرخه مضر پایان بدیم؟

اگه درگیر مشکل کاهش وزن یویو شکل هستین، باید اول درک کنین کاری که قبلا انجام می دادین بی فایده بوده، پس به هدفی جدید نیاز دارین. تلاش کنین فقط به ترازو فکر نکنین و فاکتورهای سلامت رو هم در نظر بگیرین. مواردی مانند اینکه چقدر راحت تر می تونین حرکت کنین و بهتر می تونین بخوابین. هم اینکه باید عوامل پنهونی که باعث مشکل در غذا خوردنتون می شه مثل پرخوری احساسی رو هم کشف کنین. بدون درمان این مشکلات، کاهش وزن یه چرخه یویو شکل به خود میگیره.

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

بهترین نوشیدنیای چربی سوز واسه آب کردن شکم

دکتر کرمانی رژیم غذایی رژیم لاغری

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *