نزدیک روزای برگزاری جام ملت های اروپا که می شیم، هیجان بازی ها بیشتر و بیشتر می شه، این وسط تلاش کردیم بعضی اتفاقات باحال و متفاوت و البته بعضی رکوردها رو جمع بیاری کنیم.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: جام ملت های اروپا که پانزدهمین دوره اون ۱۰ ژوئن (۲۲ خرداد) شروع می شه، این بار مهمون فرانسه ایه که چند ماه قبل حملات تروریستی رو از سر گذرونده بود و بین برگزاری جشنواره سینمایی کن آمادگی امنیتی زیادی رو استفاده کرده بود.

اسپانیا قهرمون دو دوره قبلی این جام و مدافع عوان قهرمانیه، با این حال به نظر نمی رسد راه آسونی رو در خاک فرانسه و مقابل خروس ها داشته باشه. توپ امسال هم با ظاهری جدید از بازیکن ها درخواست بازی قشنگتر داره، توپ جام ملت های امسال «Beau Jeu» اسمشه که شرکت آدیداس اون رو تولید کرده.

در این گزارش نگاهی داریم به بعضی رکوردهای عجیب و متفاوت دوره های قبلی که در این دوره احتمال شکستنشان هست و در عین حال خبرهای حاشیه این دوره رو پیگری می کنیم.

یورو 2016

دوره ۲۴ تیمی

جام ملت های اروپا از سال ۱۹۶۰ در قاره سبز برگزار می شه، میزبان اولین دوره این مسابقات هم فرانسه بوده. پنج دوره اولیه و تا سال ۱۹۷۶ تنها چهار تیم در این مسابقات شرکت داشتن و با همدیگه به رقابت می پرداختن. طی سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۲ و واسه چهار دوره، هشت تیم و در آخر از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۲ که تا دوره قبل رو باید در نظر گرفت، ۱۶ تیم در جام ملتا حضور داشتن. افزایش ۸ تیمی در این دوره، تعداد تیم های حاضر رو به ۲۴ رساند تا در مدت زمان یه ماه علاقه مندان فوتبال تماشاگر ۵۱ مسابقه باشن.

یورو 2016

فرانسه به دنبال سومین قهرمانی

کشور فرانسه امسال سومین تجربه میزبانی جام رو داره، سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۸۴ هم میزبان بوده. اما در کارنامه تیم ملی دو قهرمانی یورو در سال های ۱۹۸۴ و ۲۰۰۰ هست، از این رو به نظر می رسد فرانسه به دنبال سومین قهرمانی در تجربه سومین میزبانی خودش باشه.

یورو 2016

آلمان، پرسابقه ترین تیم

تیم ملی آلمان که سه بار قهرمون یورو شده، با حضور در جام امسال مُهر دوزادهمین حضورش در این تورنمنت رو ثبت می کنه. این تیم بیشترین تعداد حضور در دوران جور واجور یورو رو داره، پس از آلمان، اسپانیا با ۱۰ بار حضور قرار می گیرد.

یورو 2016

یوآخیم لوی با تجربه

صحبت که از آلمان می شه، نمی توان به مربی اون اشاره نکرد، یوآخیم لوی ۵۶ ساله که سرمربی گری آلمان رو بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ رو دوش داشته، تا الان دو جام جهانی و دو یورو رو تجربه کرده. سال ۲۰۱۲ قهرمون جهان شدن و حالا در کلکسیون افتخاراتش قهرمانی یورو رو کم داره، امسال دوره طلایی آلمان و لو هستش؟

یورو 2016

اولین حضورها

در جام ملت های امسال چهار تیم واسه اولین بار حضور پیدا کرده ان. به نظر می رسد افزایش تعداد تیم های این تورنمنت بیشتر به کام این تیم ها خوش اومده و تونسته ان در میان بزرگانی اروپا حاضر شن. ایسلند، ایرلند شمالی، ولز و اسلواکی این چهار تیم هستن.

انگلیس؛ بزرگترین بی جام یورو

تیم ملی انگلیس تا الان ۸ دوره در جام ملت های اروپا حضور داشته و بهترین عنوانی که تونسته به دست بیاره به مقام سومی سال ۱۹۶۸ برمیگرده. انگلیس با وجود اینکه نام های بزرگ طی سال های جور واجور واسه اون بازی کرده ان، تا الان قهرمون یورو نشده. اون حتی سال ۱۹۹۶ که خودش میزبان بود هم نتونست جام رو در انگستان نگه داره. فکر می کنین امسال اتفاق متفاوتی بیفته؟

یورو 2016

هلند؛ غایب بزرگ

هلند که در جام جهانی ۲۰۱۴ مقام سوم رو کسب کرده بود، در مرحله انتخابی جام ملت ها به شکلی ناباورانه حذف شد. بازی ضعیف اون ها مقابل جمهوری چک ضربه پایانی حذف رو زد. این تیم تا کنون یه قهرمانی و سه سومی رو در کارنامه خودش داره. امسال که گذشت، هلند باید خودشو واسه جام جهانی ۲۰۱۸ در کشور روسیه آماده کنه.

یورو 2016

رکورد پلاتینی در آستانه شکستن؟

شاید میشل پلاتینی به اتهام رشوه خواری محکوم شده باشه و تا هشت سال هم از هر فعالیت در مورد فوتبال محروم باشه، اما در زمونه ای که در زمین توپ می زد، افتخارات زیادی رو بدست آورده بود. پلاتینی علاوه بر رکورددار بیشترین تعداد گل زده در همه دوران جام ملت های اروپا، با کل ۳۶۵ گل زده، در میان بزرگترین بازیکنان فوتبال قرن بیستم جای گرفته.

پلاتینی ۹ گل در جام ملت ها به ثمر رسونده، در این دوره زلاتان ابراهیمویچ و کریستیانو رونالدو هر دو ۶ گل زده در یورو هستن و فقط سه گل واسه رسیدن به رکورد اسطوره فرانسوری نیاز دارن، احتمال اتفاق افتادن این اتفاق هست.

یورو 2016

درآمد مربی های یورو

روی هاجسون، سرمربی تیم ملی انگلیس که شاید امسال واسه بردن اولین جام این تیم اومده باشه، بیشترین حقوق رو می گیرد. حقوق اون برابر ۵ میلیون یورو در ساله. بعد از اون آنتونیو کونته، سرمربی ایتالیا با حقوق ۴.۱ میلیون یورو در رتبه دوم و در رتبه سوم هم به فاتح تریم، سرمربی تیم ملی ترکیه با ۳.۵ میلیون یورو در سال می رسد.

در این جدول یوآخیم لو با حقوق ۳.۲ میلیون یورو در رده چهارم می نشیند. در پایین جدول هم آنخل ایوردانسکو، سرمربی تیم رومانی با ۱۲۰ هزار یورو قرار گرفته البته لئونید اسلوتسکی که سرمربی تیم ملی روسیه س، حقوق مشخصی از فدراسیون فوتبال نمی گیرد و همه درآمدش همون جایزه هاییه که بعد از کسب عواقب خوب می گیرد.

یورو 2016

رکورد پیرترین بازیکن می شکنه

پیرترین بازیکنی که در دوره های جور واجور جام ملت های اروپا بازی کرده، لوتار ماتئوس آلمانی بوده که سال ۲۰۰۰ در مسابقه میان پرتغال و آلمان به زمین رفته. اون که متولد ۲۱ مارس ۱۹۶۱ه، در اون زمان ۳۹ سال داشته. اما امسال با حضور گابور کرالی، دروازه بان تیم مجارستان که متولد ۱ آوریل ۱۹۷۶ه، رکورد حضور پیرترین بازیکن می شکنه، کرالی هم حالا ۴۰ سال داره. نکته خیلی مهم درباره این دروازه بان اینه که اون همیشه با شلوار در زمین حاضر می شه.

یورو 2016

جوون ترین بازیکن دست نخورده می موند

جترو ویلِمز هلندی در سال ۲۰۱۲ در بازی با دانمارک به زمین میاد، اون زمان ۱۸ سال داره و عنوان جوا ترین بازیکن رو از اونِ خود می کنه. امسال جوون ترین بازیکنی که در تورنمنت حضور داره، مارکوس اشفورد انگلیسیه که ۱۹ سال داره و در این صورت به نظر می رسد قرار نیس امسال رکورد جوون ترین بازیکن شکسته شه.

یورو 2016

لیگ جزیره در بالاترین جایگاه

در میان بازیکن های حاضر در یورو ۲۰۱۶، ۱۰۵ نفر در لیگ جزیره توپ می زنند که از این نظر انگلستان رکوردداره. بوندس لیگای آلمان با ۶۱ بازیکن و سری آ ایتالیا هم ۵۱ بازیکن رو در این جام دارن.

یورو 2016

بیشترین و کمترین گل زده شده

سال ۲۰۰۰ در همه بازی های جام ملت ها ۸۵ گل زده شده که بیشترین تعداد گل بوده، سال ۱۹۶۸ هم که یورو تنها چهار تیم داشته، ۷ گل زده شده. حالا باید ببینیم در ۵۱ بازی این دوره چند گل زده می شه و رکورد بیشترین تعداد گل تغییر می کنه؟

سریع ترین و دیرترین گل ها

بازی میان یونان و روسیه در سال ۲۰۰۴ِ دیمیتری کریچنکو ثانیه ۶۸ گل زد تا سریع ترین گل زده شده در جام ها رو به نام خودش ثبت کنه. دیرترین گل زده شده در زمان عادی و اضافه هم به نام سمیث سنتورکه که در بازی ترکیه و کرواسی در سال ۲۰۰۸ به ثمر رسونده بود. امسال این رکوردها تغییر می کنن؟

یورو 2016

یه مدل زن مربی بعدی روسیه هستش؟

۷ دانستنی حیرت انگیز درباره ایسلند + عکس

اخبار داغ فوتبالی خبرگزاری مهر یورو ۲۰۱۶