در دنیای ابتکارات و اختراعات می توان رد پای فرزندانی رو دید که راه پدران خود رو در بخش علم دنبال کرده ان.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، در دنیای علم خیلی از ابداعات و اختراعات با تلاشهای خانوادگی صورت پذیرفته س و می توان پدران و فرزندان سرشناسی رو دید که با همکاری همدیگه به نتیجه های بزرگ علمی دست یافته ان.

خونواده بل (الکساندر ملویل بل و الکساندر گراهام بل)

از دو نسل قبل از «الکساندر گراهام بل» پسر و مخترع تلفن، پدر و پدر بزرگ ایشون تحقیقات گسترده ای در مورد فیزیولوژی صدا و آموزش به ناشنوایان انجام داده بودن. «الکساندر بل» بابابزرگ و «الکساندر ملویل بل» پدر هر دو متخصص گفتار و صدا بودن.

«الکساندر ملویل بل» در سال ۱۸۶۴ میلادی الفبای بین المللی Visible Speech رو واسه ناشنوایان به وجود آورد. «الکساندر گراهام بل» هم بعدا موفق به اختراع تلفن شد و پدر مقالات و کتابای مختلفی رو به شکل مشترک در بخش فوتونیک منتشر کردن.

خونواده کوری (پیر و ایرنه ژولیت کوری)

خونواده کوری رو می توان رکورددار پدران و فرزندان دانشمند نامید. پیر و ماری کوری که در سال ۱۹۰۳ بطور مشترک برنده جایزه نوبل فیزیک شدن و بچه اونا «ایرنه ژولیت کوری» هم که از حمایتای همه جانبه والدینش بهره مند بود، ۲۲ سال بعد به همراه همسرش «فردریک» برنده جایزه نوبل شیمی شد.

الان « پیر و هلن کوری» دو بچه اونا (نوه های پیر و ماری) هم از جمله محققان برجسته فرانسه حساب می شن.

خونواده یانسن (هانسن و زاخاری یانسن)

«زاخاری یانسن» هلندی سازنده لنز، در دهه ۱۵۹۰ میلادی با همکاری پدرش «هانس یانسن» موفق به ساخت اولین نمونه میکروسکوپ دو لنزی شد که می تونست وسایل رو ۱۰ برابر بزرگنمایی کنه.

خونواده تویودا (ساکیچی و کیچیرو تویودا)

«ساکیچی تویودا» که مهارت پارچه بافی رو از والدینش فرا گرفته بود، در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی اولین دستگاه پارچه بافی خودکار رو طراحی کرد و در سال ۱۹۲۶ هم کارخانه تولید پارچه رو در انگلیس تأسیس کرد.

«کیچیرو» که از حمایتای پدر بهره مند بود، این راه رو دنبال نکرد و با در نظر گرفتن علاقه اش به بخش خودروسازی در سال ۱۹۳۵ خودرویی طراحی کرد و با تأسیس شرکت خودروسازی «تویوتا» به یکی از موفق ترین فعالان این بخش تبدیل شد.

خونواده اوبرین (میلز و ماریون اوبرین)

«ماریون اوبرین» که در هفت سالگی مادرش رو از دست داد، بیشتر وقتش رو در کارگاه تراش پدر و عمویش سپری کرد.

«میلز اوبرین» پدر علاوه بر فعالیت در این بخش و تولید چرخ دنده خودرو، به دخترش در تولید نوع جدیدی از پودر شوینده دندون کمک کرد.

خونواده گور (ویلبرت و رابرت گور)

طراحی و ساخت لباسای ورزشی، عایقا و دستگاه های ورزشی به اختراع این پدر و پسر وابسته. «رابرت گور» پسر در سال ۱۹۶۹ میلادی موفق به ساخت لایه نازکی از تفلون با پوشش اورتان شد که در طراحی پارچه نایلون استفاده شد.

«ویلبرت گور» پدر در همکاری مشترک با پسرش تونستن کیفیت این الیاف رو ارتقا داده و پارچه گورتکس (Gore-Tex) با توانایی ضد آب و رد و بدل شدن هوا رو تولید کنن.

ایسنا