رکورد زنی به قیمت مرگ!+عکس

بعضی وقتا مراحل رکوردزنی به اندازه ای سخت و خطرناکه که حتی آدمایی که چند سال واسه اون آموزش دیده و تلاش کردن هم موفق به چشیدن طعم شیرین رکوردزنی نشده و در این راه جون خود رو از دست میدن.

نام این آدما به واسطه اتفاقات ناگواری که در این راه سخت براشون اتفاق افتاده تا همیشه بر سر زبانا می مونه. این هفته سراغ این افراد رفته ایم.

مردی با موهای قوی

سیلندرا نات روی، بدلکاری هندی بود که به کمک موهای بلندش تونست دو مورد از عجیب ترین رکوردهای گینس رو از اون خود کنه. ایشون در اولین رکورد، از طریق موهای خود موفق به کشیدن یه لوکوموتیو ۴۲ تنی به فاصله ۵/۲ متر شد. اون هم اینکه در دومین رکورد عجیب خود یه راپل (زیپ لاین) ۸۲ متری رو از طریق موهاش طی کرد.

رکوردداران مرگ

روی یه سال پس از این موفقیت عزمشو جزم کرد رکورد قبلی خود در گینس رو با طی مسافتی ۱۸۰ متری با به کار گیری راپل و موهاش بشکنه. ایشون در ۲۸ آوریل ۲۰۱۳ در حضور خیل بزرگی از تماشاچیان در ارتفاع ۹۱ متری از موهای خود آویزون شده و نمایش خود رو شروع کرد،اما در میونه راه یهو موهاش به طناب و چرخای «راپل» گیر کرد و در میان زمین و هوا آویزون موند. «روی» نیم ساعت در ارتفاعی دلهره آور بر فراز رودخانه تلاش کرد تا خود رو از اون شرایط رها سازه و راه رو با به کار گیری دست هاش ادامه بده اما در آخر موفق به این کار نشد و قبل از رسیدن گروه امداد، دچار حمله قلبی شد و به دلیل ایست قلبی جون سپرد.

پرنده خستگی ناپذیر

«خوب پین تانیدا» چتربازی آمریکایی بود که تونست رکورد مرتفع ترین آسمون نوردی رو در گینس از اون خود کنه. ایشون تا قبل از آشنایی با این رشته در ایالت نیوجرسی به پرورش و فروش حیوانات خونگی مشغول بود اما بعد از تماشای یکی از برنامه های چتربازی، به این ورزش علاقه مند شد و پس از کنار گذاشتن شغلش به طور جدی مشغول یاد گرفتن آموزشای چتربازی شد.

رکوردداران مرگ

خوب پس از یاد گرفتن اصول چتر بازی و انجام صدها تمرین فهمید شخصی در شوروی رکورد مرتفع ترین پرواز در جهان رو به نام خود ثبت کرده. از این رو عزمشو جزم کرد با شکستن رکورد اون، این افتخار رو از اون کشورش، آمریکا کنه.

هرچند خوب یکی از چتربازان باتجربه آمریکا بود اما واسه انجام این کار بزرگ دو ویژگی مهم رو کم داشت؛ اون نه عضوی از نیروی هوایی بود و نه به شکل حرفه ای واسه انجام برنامه های بزرگ آمادگی داشت. اما با اینحال چون پای افتخارآفرینی واسه آمریکا در میان بود، خوب علاوه بر دریافت کمک هزینه انجام این کار، مجوز به کار گیری امکانات آموزشی نیروی هوایی رو هم واسه آمادگی کامل گرفت.

در اولین تلاش خوب واسه شکستن رکورد ارتفاع، در میونه پرواز بالن اون به دلیل وزش شدید باد پاره شده و اون قبل از رسیدن به ارتفاع مورد نظر مجبور به فرود شد. ایشون در فوریه ۱۹۹۶ در دومین تلاش خود در آخر تونست به بیشترین ارتفاع ممکن دست یافته و پیشرو رکوردداران قبلی شه اما از اونجا که بخت خیلی با اون یار نبود، شلنگ اکسیژن دچار مشکل شد و اون واسه نجات جون خود مجبود به جدا کردن بالن از محفظه نگهداره شد و با چتر نجات به زمین برگشت. به دنبال فرود بدون بالن، مامورین گینس رکورد اون رو نپذیرفته و از ثبت اون دوری کردن.

اما از اونجا که شکست در خوب راهی نداشت ایشون در یکم می همون سال واسه بار سوم دست به کار شد و این بار هم به ارتفاع دلخواه رسید اما یهو لوازم اون خالی از اکسیژن شده و پس از فرود به دلیل کمبود اکسیژن در فشار پایین به کما رفت. بدیش اینه خوب چهار ماه بعد بدون چشیدن طعم پیروزی اش در بیمارستان دار فانی رو وداع گفت.

قربونی سرعت

از گذشته تا کنون سرعت همیشه چاشنی همه رکوردهای خطرناک بوده و باعث بالا رفتن هیجان شده، اما در بعضی موارد هم با بی رحمی تموم جون افراد رو گرفته.

لاول بیلس از جمله افرادیه که اسمش در اول فهرست قربانیان سرعت قرار داره. اون در اول به عنوان یه مهندس در معدن مشغول کار بود اما پس از آشنایی با یکی از مربیان خلبانی جنگ جهانی اول تصمیم به یاد گرفتن اصول خلبانی گرفت و در آخر پس از مدتا تلاش یه ریز به یکی از خلبانان زبده در یکی از گروه های پروازهای نمایشی مبدل شد.

ایشون سال ۱۹۳۱ عزمشو جزم کرد با شرکت در مسابقات هوایی ملی و با پرواز با سرعت بالاتر از ۴۸۲ متر بر ثانیه رکورد سرعت در پرواز رو شکسته و عنوان سریع ترین خلبان جهان رو از اون خود کنه. اما خبر نداشت سرنوشت چیز دیگری واسه اون رقم زده و مقصد این پرواز جایی جز دیار ابدیت نخواد بود.

ایشون در میونه این پرواز در ارتفاع ۷۵ متری، به چیزی که آرزویش رو داشت بسیار نزدیک شد، اما بدیش اینه شرایط بخوبی پیش نرفت و به دلیل سرعت بسیار بالا در مخزن سوخت از جا کنده شده و بشدت با شیشه جلو هواپیما خورد. شدت این ضربه به حدی بود که شیشه جلو شکسته شد و در آهنی مخزن به سر بیلس اصابت و اون رو بی هوش کرد.با از دست رفتن کنترل، هواپیما آتیش گرفته و در آخر بیلس با سقوط از ارتفاع ۸۰ متری رویای شیرین شکستن رکورد سرعت رو با خود به گور برد.

موتورسوار بلندپرواز

جواد فالیزوانیان یکی ازقهرمانان موتورسواری آسیا و عضو سازمان بین المللی پرش موتورسیکلت ایران بود که در آخرین پرش خود به طرف ابدیت پر کشید.این ورزشکار در انجام کاراش بسیار دقیق بود، طوری که قبل از انجام حرکات نمایشی چند بار محل پرش، فرود و کلا همه راه رو کنترل می کرد.

رکوردداران مرگ

ایشون قبل از این اتفاق بد رکورد ۵۱ متری پرش از رودخانه «کر» در مرودشت رو همراه داشت که فقط با دقت و ظرافت اون انجام اینجور کاری ممکن بود.ایشون در آخرین نمایش خود میخواست با پرش از روی ۲۲ دستگاه اتوبوس رکورد «کنیول»، موتورسوار آمریکایی در پرش از روی ۲۰ اتوبوس رو شکسته و یه رکورد جدید به نام خود ثبت کنه، اما بدیش اینه عملیات پرش براساس برنامه ریزی پیش نرفت و اتفاق تلخی رقم خورد.

فالیزوانیان پس از ۳۰ متر پرش با چرخ عقب روی اتوبوس سیزدهم فرود اومد و از روی اتوبوس چهاردهم در فضای خالی میان اتوبوس چهاردهم و پانزدهم به سمت زمین حرکت کرد و در دم جون سپرد.هرچند سازمان تربیت بدنی خود فالیزوانیان رو مسئول رقم خوردن این اتفاق تلخ دونست اما با در نظر گرفتن این که فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری می تونست جلوی انجام این برنامه رو بگیره، مدیر بخش موتورسواری فدراسیون رو از کار برکنار و تموم فدراسیونا رو از انجام برنامه های نمایشی منع کرد.

خلبان کوچیک

جسیکا دوبروف دختری ۷ ساله بود که به تشویق پدرش واسه تبدیل شدن به جوون ترین خلبان آمریکا به عنوان کارآموز در کلاسای خلبانی شرکت می کرد. از اونجا که جسیکا واسه دریافت گواهینامه خلبانی بسیار کوچیک بود، قرار بر اون شد که خلبانی کارآزموده واسه حفظ امنیت در طول پرواز کنار جسیکا بوده و شرایط رو کنترل کنه. هیجان اولین پرواز جسیکا واسه مردم به حدی بود که همه رسانه ها در دهم آوریل ۱۹۹۶ واسه ثبت این اتفاق نادر و باحال به فرودگاه اومده بودن.

آخرسر جسیکا، پدرش و مربی خلبانی ایشون همه واسه پرواز از بندر هفمون به سمت ماساچوست سوار بر هواپیما شدن. باحال اینجاس که اولین قسمت پرواز این خلبان کوچیک با موفقیت کامل انجام شد و اونا پس از ۲۴ ساعت پرواز بر فراز آسمون آمریکا در منطقه وایومینگ واسه کمی استراحت فرود اومدن.

صبح روز بعد این سه با وجود شرایط بد جوی تصمیم به ادامه پرواز گرفتن، اما در آخر کم تجربگی جسیکا و شرایط بی نظم آب هوا باعث تغییر جهت، واژگونی هواپیما و سقوط در خیابانی واقع در منطقه ای مسکونی شد. در این حادثه هر سه نفر در دم جون سپردند.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

باشگاه خبرنگاران رکوردهای گینس

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *