داشتن موهای بلند و پر پشت مخصوصاً واسه خانوما یه اولویت لازمه که نباید اختلالی در اون به وجود بیاد.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ مواجه شدن با ریزش مو چه به صورت نازک شدن کم کم باشه چه به صورت از دست دادن مقدار خیلی از اون، هنگام برس کشیدن یا شستن بسیار ناراحت کننده س. تو یه تحقیق که روی بیشتر از ۲۰۰۰ خانوم ۲۵ سال به بالا انجام شد بیشتر از ۵ درصد گفتن که دچار ریزش و نازک شدن مو هستن. تاثیر روانی ریزش مو می تونه بسیار شدید باشه. ۵۱ درصد از خانمایی که دچار این مشکل هستن می گن از عکس گرفتن خجالت میکشن.

با زوئی پاسام متخصص کاشت مو درباره اینکه خانوما چه چیزایی باید درباره ریزش مو در زنان بدونن صحبت کردیم:

۱. خانوما هر روز و در اندازه های جور واجور، مو از دست میدن.

خانوما روزانه چیزی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست میدن، اما هرکسی سطحی داره که براش طبیعی هستش. پس به جای اینکه تارهای مو رو بشمارید، به دنبال تغییراتی باشین که براتون طبیعی نیستن. دکتر زوئی میگه:

” وقتی به موهای افتاده در کف حموم نگاه می کنین همیشه در نظر بگیرین آخرین باری که موهای خود رو شستید چه وقتی بود چون با شامپو زدن به موها، اونایی که مرده ان جدا می شن. این یعنی حتی اگه یه روز شستن موها به تاخیر بیفته دفعه بعدی که اونا رو می شویید با ریزش موی بیشتری مواجه هستین. ”

چرخه زندگی یه فولیکول مو مراحل مختلفی رو طی می کنه. در طول مرحله رشد، موی یه فرد به صورت میانگین ۵ سال، ۱ تا ۱.۵ سانت در ماه رشد می کنه، بعد از این مدت زمان فولیکول به مرحله استراحت میره جایی که تا شروع دوباره چرخه ۳ ماه در اون می مونه.

۲. ریزش مو ممکنه به ژنا بستگی داشته باشه.

بعضی از شکلای جور واجور ریزش مو ژنتیکی هستن، قابل توجه ترین الگوهای ریزش مو در خانوما و آقایون. دکتر زوئی میگه:

” الگوی ریزش مو در خانوما باعث می شه فولیکولای بالا و تاج سر به سطح طبیعی گردش تستوسترون حساس شن. فولیکولای تحت تاثیر قرار گرفته موهایی کوتاه تر و نازک تر تولید می کنن در نتیجه حجم و تراکم مو کم میشه. وقتی این تغییرات صورت میگیره، پوست کف سر بیشتر خود رو نشون میده. ”

یه سریای دیگه از شکلای جور واجور ریزش مو ممکنه حالتی ارثی داشته باشه مانند آلوپسی آره آتا.

۳. ریزش مو ممکنه بر اثر یه مشکل پزشکی مخفی اتفاق افتاده باشه.

ریزش مو انعکاسیه از بدنمون، پس وقتی مو رو به نازک شدن میره نشونه ای قوی از اون هستش که چیزی دچار مشکل شده. خیلی از مشکلات پزشکی منتهی به ریزش مو می شن، یکی از شایع ترین دلایل اون می تونه نبود تعادل تیروئید باشه.

موها به تغییرات داخلی بدن بسیار حساس هستن پس می تونن امتحان خوبی واسه سلامت کلی بدن باشن. این یعنی ریزش مو می تونه از اولین نشونه های یه مشکل پزشکی مخفی باشه.

۴. ریزش مو با تغییرات هورمونی در ارتباطه.

ریزش مو عموما با تغییرات هورمونی در ارتباطه. در طول یائسگی خانوما به دلیل افت هورمونای استروژن و پروژسترون، نازک شدن و ریزش مو رو تجربه می کنن.

” خیلی از خانوما با بالا رفتن سنشون به خصوص رسیدن به دوره پیش یائسگی فکر می کنن ریزش مو یکی از مراحل بالا رفتن سنه از این رو کاری از دستشون بر نمیاد. در حالی که با بالا رفتن سن، نازک شدن مو تا حدودی طبیعیه اما بدون معنا نیس که نمیشه این شرایط رو بهبود داد و ما درست مانند جوونا در افراد سن بالا هم عواقب خوبی دیده ایم. ”

۵. برنامه غذایی تون می تونه تاثیری جدی روی موها داشته باشه

چیزی که می خورید و نمی خورید، می تونه باعث ریزش مو شه. دکتر زوئی میگه:

” از اونجا که سلولای مو دومین سلولا در بدن هستن که به سرعت تقسیم می شن، نیازشون به انرژی بسیار بالا هستش. به خاطر همین پیشنهاد می شه واسه ارسال انرژی پایدار به فولیکولای مو هر ۴ ساعت یه بار چیزی بخورین. مو بافت غیرحیاتیه، به خاطر همین اگه رژیم غذایی فرد به اندازه کافی در خود مواد مغذی و کالری نداشته باشه، بدن اونو در اولویت منابع در دسترسش قرار نمی ده و همین به صورت مستقیم روی موها تاثیر میذاره. حتی ممکنه به خاطر کمبود بعضی ویتامینا و مواد معدنی لازم واسه رشد سالم مو مانند آهن، ویتامین B12 ، زینک و ویتامین D اتفاقی بیفته. ”

مو از پایه از کراتین درست می شه که یه جور پروتئین طبیعیه، پس دریافت مقدار مفیدی پروتئین مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و لبنیات نیازه تا بدن بتونه مویی سالم و قوی تولید کنه.

۶. از شستن و برس کشیدن موهای خود نترسین.

وقتی افزایش ریزش مو رو تجربه می کنین یادتون باشه که این موها بازم جانشین می شن. دکتر زوئی میگه:

” خیلی از خانوما می ترسن موهای خود رو بشورند یا برس بکشن چون فکر می کنن با این کار باعث ریزششان می شن. اما یادتون باشه اگه مو آماده افتادن باشه هر کاری هم بکنین بازم می افته. تشخیص دلیل ریزش مو کلید کاره اما این وسط به همون شکل قبل با موها رفتار کنین. ریزش مو به هر علتی که باشه به دلایل داخلی اتفاق میفته پس شامپو زدن، برس کشیدن، رنگ زدن، شونِه کشیدن یا به کار گیری سشوار تاثیری روی چیزی که در حال رخ دادنه نداره. ”

۷. درمانایی واسه ریزش مو هست.

اول از همه: اجازه بدین یه متخصص مورد معاینه قرارتان دهد تا مشکل تشخیص داده شه، هیچوقت وسوسه به خود درمانی نشید.

” ریزش مو موضوع پیچیده ایه و ممکنه واسه یه فرد، تو یه اون چندین نوع ریزش مو با هم اتفاق بیفته. به خاطر همین متخصص پوست تصویر کلی رو در نظر میگیره و واسه دریافت جزئیات سابقه فرد، زمان میذاره. معمولا تست خون پیشنهاد می شه و معمولا متخصص پوست و مو متفاوت با بقیه پزشکان به یافته های آزمایش نگاه می کنه چون سطوح لازم واسه رشد مویی سالم معمولا از دست کم طبیعی بالاتره. ”

درمانای بسیار متفاوتی واسه ریزش مو هست و یه درمان نمی تونه مناسب همه باشه. درمانای موضعی مانند مینوکسیدیل در صورت الگوی ریزش موی زنونه کاربرد داره و هم اینکه به دنبال نتیجه آزمایش خون ممکنه دکتر مکملایی رو هم واسه فرد تجویز کنه.