ریشه زبون فارسی persia

تحقیقی جدید از دانشگاه اوکلند (Auckland) در نیوزیلند نشون داده که اصل زبونای اسپانیایی، یونانی، آلمانی و فارسی در آناتولی در کشور ترکیه س. یه تیم علمی بین المللی در نشریه Science می نویسه که زبون مبدا، ۹۵۰۰ سال قبل از منطقه آناتولی در ترکیه به مناطق دیگه دنیا گسترده شده. محققان تشکیل و پیشرفت کشاورزی رو دلیل این گسترش می دونن.

با علم ژنتیک به دنبال ریشه زبونا

خونواده زبونای هند و اروپایی از تموم خونواده های زبونای دیگه، بیشترین گسترش جغرافیایی رو در دنیا داشته. زبونای رومی مثل فرانسوی و اسپانیایی و هم اینکه زبونای ژرمن مثل انگلیسی و آلمانی جزء این خونواده از زبونا هستن.

در مورد منشأ زبونای هند و اروپایی دو نظریه هست. براساس نظریه اول، زبون مبدا در شمال دریاچه خزر در استپ کشور روسیه بوجود اومده و حدود ۵ تا ۶ هزار سال قبل از اونجا به طرف اروپا و شرق نزدیک پخش شده. اما محققان دانشگاه اوکلند در تحقیق خود مدرکایی پیدا کردن که بیشتر نظریه آناتولی رو اثبات می کنه. براساس این نظریه، زبونای هند و اروپایی بین ۸ هزار تا ۹۵۰۰ سال پیش همراه با کشاورزی و زندگی دهاتی پیشرفت پیدا کردن.

شباهت در زبونای جور واجور

محققان در این تحقیق به جای ژنای جور واجور، لغات مختلفی از ۱۰۳ زبون رو مورد بررسی قرار دادن که دارای یه منشأ مشابه هستن. مثلا در زبون انگلیسی به مادر „mother“، در زبون اسپانیایی „madre” و در زبون آلمانی „Mutter“ می گن. تموم این لغات از یه ریشه مشترک تشکیل شدن. پس از اون، محققان از راه روشای آمار تشکیل اینجور لغات ریشه ای رو در طول زمان مورد بررسی قرار دادن. اونا با جفت و جور یه شجره نامه از این واژه ها، به دنبال رابطه ای بین داده ها با مناطقی بر اومدن که الان زبونای مورد نظر در اونا پراکنده هستن. اینطوری بود که محققان به آناتولی رسیدن.

به گفته محققان، کشاورزی نقش بزرگی در پیدایش تنوع زبونای جور واجور داشته، اما اونا در عین حال تاکید می کنن که این تنها عامل در این مورد نیس.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

جام نیوز