ریشه خیانت مردان متاهل چیست؟

ریشه های خیانت مردان

به چه دلیل بعضی از زنان و مردان به همسران شون خیانت می کنن؟ این سؤالیه که خیلی از زنان از خود می پرسند. همیشه و همه جا این ترس همراه زنونه که نکنه روزگاری زنی دیگه وارد زندگی شوهرشون شه و همه چیز بر باد رود؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله زندگی ایده آل ؛ واسه پیدا کردن جواب این سؤال، تا حالا مجموعه خیلی از تحقیق ها واسه درک علمی چگونگی معتقد موندن همسران نسبت به هم انجام شده. محققان همه چیز از عوامل زیستی که به نظر می رسد بر پایداری ازدواج اثر می گذارد تا جواب روانشناختی افراد در مقابل وسوسه ها رو بررسی کرد ه و به یافته های جالبی هم رسیده ان. اینجا تعدادی از این تحقیق رو واسه تون آورده ایم؛ تحقیق هایی که کمک تون می کنه مرد خیانتکار رو بشناسین.

تحقیق شماره ۱

به دنیا اومده تا خیانت کنه

به صورت میانگین مردان ۱۰ برابر بیشتر از زنان هورمون تستوسترون(هورمون جنسی که اعتماد به نفس رو زیاد می کنه و فرد رو جاه طلب تر می کنه) در بدن شون هست. مردان آلفا گروهی هستن که بدن شون بیشتر از اندازه استاندارد هورمون تستوسترون تولید می کنه و در نتیجه همین اندازه بالای تستوسترون بعضی ویژگی های شخصیتی و فیزیکی خاص در اونا به وجود میاد؛ ویژگی هایی که احتمال خیانت رو در اونا بالا می برد.

  • وقتی هورمون تستوسترون در بدن مردان آلفا بالا می رود، اونا احساس می کنن که در مرکز جهان قرار دارن.
  • وقتی هورمون تستوسترون بالا می رود اندام ها دچار آسیب های منفی بسیاری می شن.
  • بالا رفتن هورمون تستوسترون دلیل افزایش خودبینی و منیت فرد می شه.
  • نگاه فرد به دور و بر و جنس مخالف جنبه ای منفی می یابد تا جایی که در بعضی موارد حالت بیمارگونه پیدا می کنه.
  • در موارد معدود بالا رفتن بیشتر از اندازه هورمون تستوسترون باعث تغییر کلی شخصیت می شه، یعنی فرد شخصیتی ضداجتماع پیدا می کنه و مراودت با اون واسه دور و بری ها آزاردهنده می شه.

– این ویژگی ها می تونه در روابط اجتماعی اثرات منفی بسیاری داشته باشه.

مردان آلفا

اگه در سن ازدواج هستین یا خواستگاری دارین که در انتخاب اون دودلی دارین، پیشنهاد می کنیم حواس تون باشه که اون جزو مردان آلفا نباشه و گرنه ممکنه در زندگی زناشویی آینده تون مجبور باشین سختی های بیشتری رو تحمل کنین و خیلی از دیده ها رو ندیده بگیرین، چون بالا بودن هورمون تستوسترون باعث می شه اونا بیشتر به سمت زنان دیگه جذب شن. این تحقیقات در سال ۲۰۱۲ در نشریه تخصصی Marital & Family Therapy  منتشر شد البته ممکنه اونقدر خواستگارتان ویژگی های مثبت داشته باشه که ویژگی های منفی اش رو بپوشونه.

تحقیق شماره ۲

رنگ صورت خبر می دهد از سر درون

در پژوهشی دیگه که در دانشگاه وبسکانسین انجام شده محققان به این نتیجه رسیده ان که آدمایی که پهنای چهره شون در مقایسه با ارتفاع چهره شون زیادتره، بیشتر احتمال داره که درگیر رفتارای غیراخلاقی شن. اونا با در نظر گرفتن این مطالعه تاکید می کنن با به کار گیری فیزیک (به طور خاص ساختار استخوانی چهره مردان) می توان به شخصیت اونا فهمید.

به گفته میشل هازلهان، یکی از محققان این مطالعه، نسبت پهنا به ارتفاع چهره در سن بلوغ مشخص می شه و در همین سن، هورمون تستوسترون نقش مهمی در تعیین فرق های ظاهری چهره دختران و پسران داره پس می توان نتیجه گرفت که اندازه تستوسترون در ساختار استخوانی صورت اثر میذاره.

محققان نسبت پهنا به ارتفاع چهره رو وقتی بالا می دانند که از ۱/۹ بیشتر باشه. از افراد معروفی که اینجور نسبتی در ساختار چهره خود داشته ان می توان به جون.اف.کندی (۲/۱۵)، ریچارد نیکسون (۲/۰۲) وکن لی (۱/۸۶) اشاره کرد. هم اینکه بیل کلینتون (۲/۰۷) و جون ادواردز (۲/۳۸) رو می توان به این فهرست اضافه کرد که هر دو به ررفتارهایی که از نظر اخلاقی بحث برانگیز بوده ان، معروف هستن.

ریشه های خیانت مردان

تستوسترون بیشتر مدیریت بهتر

مردانی که تستوسترون بیشتر دارن خصوصیات مثبت هم زیاد دارن. این مردان پرخاشگرترند و  بیشتر دلباخته خودشون می شن. البته به این راحتی هم نمی توان گفت این ویژگی بدیه چون تحقیقات نشون می دهد این مردان مدیران بهتری هستن و کارکرد مالی بهتری دارن. اونا در نقش مدیران اجرایی، موفقیت های مالی بیشتری به دست می بیارن. ما نمی خواهیم بگیم که آدمایی که نسبت پهنا به ارتفاع چهره شون بالاست ، سرنوشت شون حتما با رفتارای غیراخلاقی گره می خوره چون عوامل زیادی مانند مسئولیت، احساس تعلق به بقیه، استانداردهای شفاف اخلاقیات و مانند اونا می تونه این احساس رو کاهش و کنترل کنه.

تحقیق شماره ۳

بذارین همسرتون بخوابه

محققان تازگیا مورد دیگری رو فهمیده ان که براساس اون خواب کافی می تونه فرد رو از خیانت به همسرش بازدارد. اونا فهمیده ان بخشی از مغز که مسئول کنترل بر نفسه با کمبود خواب تحت تاثیر قرار می گیرد و می تونه به تصمیمات بسیار نادرست منجر شه. از اونجایی کنترل بر نفس تا حد زیادی تعیین کننده اندازه مقاومت آدم در برابر وسوسه هاست، خواب دارای معطلی می تونه بدین معنی باشه که افراد زیادتر از اندازه زیاده روی کرده و مثلا به خیانت روی می بیارن. محققان در تحقیق خود تنها ۲۲ دقیقه اختلاف میان خواب آدمایی که خیانت کرده ان و بقیه مشاهده کرده ان. این در حالیه که قبل از این محققان نشون داده بودن کمبود خواب باعث کاهش میل جنسی شده و هم اینکه خستگی و تنش رو به همراه داره.

تحقیق شماره ۴

زنان مردان خیانتکار رو می شناسن

تیمی از محققان دانشگاه غرب استرالیا در تحقیق خود نشون داده ان که زنان می تونن فقط با نگاه کردن به چهره یه مرد ناشناس بفهمن ایشون خیانت می کنه یا خیر. این محققان حدود ۲۰۰ عکس از مردان و زنان رو به نمایش گذاشته و به این نتیجه رسیدن که زنان می تونن دقیق تر از چیزی که انتظار می رفت، خیانتکاران رو تشخیص بدن.

به گفته اونا، ایده توانایی قضاوت زنان در مورد خیانت مردان فقط با نگاه کردن به اونا واقعا درسته.  در این تحقیق که در دسامبر ۲۰۱۲ در مجله Biology Letters منتشر شده به ۳۴ مرد و ۳۴ زن، ۱۸۹ تصویر رنگی از چهره های قفقازی نشون داده شده و از داوطلبان خواسته شد تا این چهره ها رو براساس قابل اطمینان بودن اونا رتبه بندی کنن. یافته های این آزمایش نشون داد زنان از توانایی بیشتری نسبت به مردان واسه تشخیص چهره های دارای سابقه دروغ و خیانت بهره مند هستن.  اما به چه دلیل اینطوریه؟! محققان می می گن شاید زنان از اون جهت به این توانایی رسیده ان که هزینه شکست واسه اونا بیشتره.

تحقیق شماره ۵

خیانت در ژن کدوم مردونه؟

محققان سوئدی با انجام پژوهشی روی بحث ازدواج، ژن تقلب یا خیانت رو در مردان پیدا کردن اونا می می گن اگه مردان بدون این نوع ژن خاص در مغزشون باشن، شوهران وفاداری هستن و عاشق همسرشون باقی خواهند موند.دکتر هاس والوم، متخصص ژنتیک رفتاری در انستیتو کارولینسکای استکهلم که سرپرستی این تحقیق رو عهده دار بوده، در این باره گفت: مردان حامل ۲ نسخه از این ژن دو برابر بیشتر از مردانی که یه نسخه از اون رو دارن، دچار سوء تفاهمات زناشویی می شن. این ژن که روی بیشتر از هزار زوج آزمایش شده در واقع فعالیت هورمونی موسوم به «واسوپرسین» رو تنظیم می کنه.

این ژن دیکته می کنه که گیرنده های واسوپرسین چیجوری در مغز قرار بگیرن. این محققان با بررسی ۵۵۲ مجموعه ژنی در دوقلوها به این نتیجه رسیدن مردانی که نوع خاصی از این ژن رو دارن، بیشتر در روابط زناشویی خود دچار سوء تفاهم شده و کمتر در بحث ازدواج موفقن.

تحقیق شماره ۶

خیانت ارثیه؟

خیانت ارثیه و می توان در ژنتیک فرد اون رو پیدا کرد؟ این سؤالیه که گروهی از محققان دانشگاه ایالتی نیویورک از خود پرسیدن و واسه پیدا کردن جواب خود دست به آزمایش زدن. اونا ۱۸۱ فرد جوون رو از نظر سابقه رفتارای زناشویی و مصرف الکل و قمار و دیگه رفتارای ناهنجارمورد مطالعه قرار دادن. بعد DNA اونا  رو تحت بررسی قرار دادن.

اونا به این نتیجه رسیدن که این ژن با رفتارای مورد نظر رابطه داره و رفتارای لذت جویانه فرد رو کنترل می کنه. حالا اگه در ژن تغییری انجام بشه که ما اون رو ۷R+ می نامیم، فرد بیشتر به دنبال مصرف الکل یا قمار یا داشتن رابطه های زیاد با افراد جور واجور میره. طبق این تحقیق، ۵۰ درصد افراد دارای ژن ۷R+ اینجور رفتارهایی از خود میدن، در حالی که تنها ۲۲درصد افراد بدون این ژن ممکنه اینجور رفتارهایی نشون بدن. البته محققان تاکید کرده ان این یافته ها به هیچ وجه یه رابطه دلیل- معلولی مستقیم رو نشون نمی دهد بلکه می تونه مطرح کننده وجود یه رابطه ژنی با بعضی رفتارای اینطوری باشه.

نشونه های خیانت

دلیل خیانت زن به شوهرش چیه؟

خیانت مجله زندگی ایده آل چیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *