یه روانشناس بالینی اعلام کرد که بیشتر از ۵۰ درصد مشکلات جنسی افراد، ریشه روانشناختی داره.
دکتر رسول روشن با گفتن این و اشاره به اینکه درمان مشکلات، مشکلات و بیماریای جنسی رابطه تنگاتنگی با علم روانشناسی داره، گفت: خیلی از پزشکان مشکلات جنسی رو به عامل فیزیولوژیکی در رابطه می کنن حال اینکه، بدون توجه به مسایل روانی مریض، مشکلات جنسی افراد قابل درمان نیس.

 

   

ایشون گفت: با در نظر گرفتن اینکه درمان مشکلات جنسی افراد نیازمند نسخه های چند رشته ای و چند تخصصیه، حضور روانشناسان، کارشناسان زنان و زایمون، کارشناسان مذهبی، اورولوژیستا و … در پروسه درمان لازمه.

عوامل پیچیده مشکلات جنسی

مشکلات زناشویی و مشکلات جنسی موضوعات در هم تنیده ای هستن؛ یعنی نمیشه مرز مشخصی واسه اونا در نظر گرفت. وقتی زن و شوهری در کنار هم باشن و مشکلات رفتاری داشته باشن و مشکلات رفتاری داشته باشن شک نداشته باشین این مشکلات بر روابط جنسی شون تاثیر میذاره؛ همانطورکه در صورت وجود مشکلات جنسی در روابط زناشویی افراد، مشکلات رفتاری هم به وجود میاد.

از طرف دیگه، مشکلات جنسی هر چند از دو دسته عوامل جسمی و روانی ریشه میگیره اما، این عوامل در هم تنیده هستن و مرز مشخصی ندارن. عوامل جسمی موثر در مشکلات جنسی می تونه به مشکلات روانی منجر شه همونطور که، مشکلات روانی می تونه عوامل جسمی به وجود بیاره یا شدید شدن کنه.

وقتی که ما با اینجور مجموعه در هم تنیده ای سر و کار داریم نمی تونیم به دنبال دلیل واحد واسه مشکلات جنسی بگردیم و به دنبال اون درمان این مشکلات هم با در نظر گرفتن عوامل جور واجور امکانپذیره. دکتر باید به مسایل روانی و مسایل جسمی همراه با هم توجه داشته باشه و از پایه پیشنهاد می شه واسه درمان مشکلات جنسی یه تیم تشکیل شده از کارشناسان پزشکی و روانشناسان و حتی آسیب شناسا مسایل اجتماعی حضور داشته باشن.

با این وجود، میشه تاثیر عوامل جسمی یا روانی رو در افراد جور واجور متفاوت و اندازه اون رو کم یا زیاد دونست. در مردان زیر ۵۰ سال که با مشکلات جنسی روبرو هستن، نقش عوامل روانی پررنگ تره حال اینکه واسه مردان بالای ۵۰ سال نقش عوامل جسمی بیشتر می شه. اما در مورد زنان، بیشتر، عوامل روانی اثر میذاره تا عوامل جسمی.

در شرایط فعلی با دو دسته از آدمایی که دچار مشکلات جنسی هستن، مواجهیم. جوانان مجرد زیر ۲۵ سال یکی از این گروه ها هستن. مشکلات جنسی در این افراد بیشتر جنبه روانی داره. تصویر ذهنی این ادما از بدنشون دچار مشکل شده یا به دلیل داشتن روابط جنسی ناسالم وضعیت بدنی اونا مشکل پیدا کرده.

این افراد بیشتر فکر می کنن مشکلات جسمی دارن و معمولا در دام افراد سودجو و موسسات تبلیغاتی که واسه فروش داروها و محصولاتشون همچین چیزی رو تبلیغ می کنن، می افتن. اما باید به شکل مشاوره به این افراد پیشنهاد شه که نقش عوامل روانی رو جدی بگیرن و بدونن درصد بالایی از مشکلات جنسی ریشه روانی داره.

دسته دومی که در مورد مسایل جنسی مشکلات جدی دارن، افراد متاهلی هستن که نمی تونن روابط زناشویی داشته باشن. ریشه مشکلات این افراد هم بیشتر روانیه و مشکلات اونا، هر چند جدی باشه، بوسیله روانشناسان قابل درمانه.

واسه درمان مشکلات جنسی مهم اینه که ریشه مشکلات به درستی شناخته شه. خیلی وقتا ریشه ها به درستی کشف نمی شه ودرمانا نه فقط فایده نداره که به مشکلات افراد اضافه می کنه. اگه ریشه ها به درستی شناخته شه، اصلا جای نگرانی نیس و مشکلات افراد خیلی راحت حل می شه.

موضوع مهم دیگه در درمان مشکلات جنسی توجه به زوج و نه یه نفره. دکتر با در نظر گرفتن عوامل جور واجور در پروسه درمان می تونه مشکل همسرانی که در روابط جنسی خود مشکل دارن، حل کنه.

مشکلات جنسی