مــحیط زیــست اســتان هـــای زاگرس نشین تو یه دهه گذشته تماشاگر بروز ناخالصی خاصی در جریان هوا بودن؛ چالشی جدی که نتیجه اون بروز آسیبای اقتصادی، اجتماعی و به خطر افتادن سلامت میلیونا ایرونی بوده.

 

ذرات ریزی که در سالای گذشته آسمون ۲۱ استان کشور رو دربرگرفته ان حاصل مدیریت غلط سیاستمداران منطقه خاورمیانه روی داشته های طبیعی سرزمین هاییه که اقلیم غالب اونا خشک و حتی فراخشکه.

احداث سدهای بزرگ روی رودخانه ها و تالابای مهم و تاثیر گذاری مثل دجله و فرات و نبود پرداخت حقابه تالابای طبیعی کشورای عربی دلیل ایجاد کانونای بزرگ گرد و غبار شده؛ وسعت چشمه گرد و غبار دلیل شدید شدن شرایط بحرانی منطقه ای شده که کشور عزیزمون ایران به خصوص استانای زاگرس نشین درگیر مسائل خاص زیست محیطی شدن.

ذرات ریز کمتر از ۲/۵ میکرون می تونن در کوتاه مدت و هم اینکه بلندمدت دلیل بروز مریضیایی شن که حاصل اون آسیبای شدید روحی و جسمانیه. در مورد منابع آلوده کننده هوا نباید تصور کرد که همه ذرات آلاینده هوا در حالت گازی هستن چون که در سالای گذشته ذرات آویزون که شامل ذرات جامد کوچیک و قطرات مایع هستن هم مسائل و مشکلات زیادی رو واسه ما آدما به وجود آورده ان. به دیگر سخن، وجود اصلی ذرات متأسفانه بعد از گذشت یه دهه هنوزم واسه متخصصین و شهروندان مخفی مونده با این همه این ذرات آویزون در بعضی موارد شامل ذرات قابل زیستی بوده که واسه سلامت مردم شدیدا خطرناک هستن. این در حالیه که خاک در شرایط طبیعی دارای شکلای جور واجور باکتری و قارچ بوده که می تونه سلامت همه زیستمندان رو مورد آسیب بذاره.

واقعا ذرات آویزون می تونن شکلای جور واجور باکتریا، جلبکا و کپکا رو با خود به دورترین نقاط ممکن انتقال داده و اینجوری دلیل بروز شکلای جور واجور مریضیا مثل آسم و آلرژی شن (سرزمین عراق به خاطر جنگای پشت سر هم که در اونا از بمبای شیمیایی و میکروبی فت و فراوون استفاده شده ، آلوده س).

این ذرات هم اینکه می تونن مواد غیرزنده دیگری رو هم با خود جابه جا کنن که میشه به ترکیبات آلی، مواد شیمیایی خطرناک، فلزات سنگین و در آخر گرد و غبار اشاره کرد. این در حالیه که ورود این ذرات ریز آویزون به بدن آدم فقط از راه مجاری تنفسی شدنیه که اثرات تجمعی و تخریبی این ذرات کار قسمت تنفسی بدن رو دچار مشکل می کنه. از دید پزشکی اولین سد دفاعی بدن در مقابل ذرات آویزون موهای درون چاله بینیه اما بازم امکان عبور بعضی از ذرات آویزون که قطر کمتری دارن هست طوری که این ذرات در نایژها ته نشین شده و تعدادی از اونا وارد کیسه های هوایی می شن.

تحقیقات به عمل اومده نشون میده اگه ذرات آویزون وارد ریه ها شن و در اونجا باقی بمونن به چند روش می تونن اثرات سمی خود رو اعمال کنن طوری که تحقیقات نشون میده افزایش غلظت ذرات آویزون در هوا می تونه در درازمدت مریضیایی مثل عفونتای دستگاه تنفسی، مشکلات قلبی، برونشیت و… رو به وجود بیاره.

این در حالیه که استانای زاگرس نشین در سالی که گذشت نزدیک به ۱۰۰ روز هوایی ناسالم رو تجربه کردن.استان لرستان به عنوان قلب زاگرس در سالی که گذشت تماشاگر خزان زودرس درختان قدیمی شهر خرم آباد بود؛ موضوعی که زنگ خطر رو واسه همه شهروندان خرم آبادی به صدا در آورد. چیزی که این وسط از اهمیت فوق العاده بالایی برخورداره آگاه کردن مردم نسبت به خطرات خیلی زیاد ذرات ریز معلقه؛ راه حلی که متأسفانه بازم بی نتیجه باقی مونده.

“استان ایلام” که یدک کش عنوان عروس زاگرسه این روزا حال و هوای خوبی نداره مردمی که در زمان ۸ سال جنگ تحمیلی زیر حمله موشکای عراقی بودن در چند سال گذشته هم از این کشور دوست و همسایه بی نصیب نبوده ان و هر سال توده های بزرگی از گرد غبار رو واسه پذیرایی از مردم غرب کشور فرستاده س ، این استان نیازمند توجه بیشتر مسئولینه …

  • زاگرس نیازمند یه مرکز آسم و آلرژیه!

متأسفانه اهالی زاگرس واسه پیگیری مشکلات جسمی به وجود اومده از طریق اثرات منفی ریزگردها مجبور به مهاجرت به پایتخت می شن؛ این در حالیه که هزینه درمان موقت بیشتر از توان مالی بیشتر مردم زاگرسه؛ راه حلی که باید از طرف دولتمردان در دستور کار قرار بگیره احداث یه مرکز بررسی عاقبتای ذرات ریز آویزون روی سلامت اهالی زاگرسه.به هر روی امروز مشکل ریزگردها بسیار عمیق شده و نمیشه فقط با راهکارهایی مثل تعطیل کردن مدارس و ادارات به این جنگ نابرابر پا گذاشت؛ تنها راه حل فعلی آگاه کردن مردم، افزایش سرانه فضای سبز شهری، احداث کلینیکای تخصصی و مشورتای پشت سر هم با کشورای عربیه.

  • فصل حمله ذرات مزاحم