زبان بدن؛ ۵ حرکت مهم دست در هنگام گفتگو

زبون بدن body-language-hands

خیلی از ما در بین صحبت کردن از دستهای خود به صورت ناخود آگاه واسه رسوندن منظور استفاده می کنیم ،یه سری های دیگه هم به فوت وفن های زبون بدن آشنا هستن و در بین گفتگو از دست های خود واسه تفهیم بیشتر کلام استفاده می کنن.

امروز می خوایم به حالت های قرار گرفتن دست بپردازیم که به جای اینکه در گفتگو تاثیر مثبت دارن ممکنه بر طرف مقابل حتی تاثیر منفی هم بذارن.

تا الان آموزش های زیادی واسه استفاده مناسب از فوت وفن های زبون بدن در بین گفتگو منتشر شده این آموزش ها بیشتر بر حرکاتی که باعث می شه نفوذ کلام بیشتر شه تاکید دارن اما نکاتی که امروز با هم مرور می کنیم رو در بین گفتگو انجام ندین چون که ممکنه به جای تاثیر مثبت تاثیر منفی داشته باشه.

اینم بگیم که این نکات بسته به تاثیر منفی که دارن از یک تا دَه امتیاز بندی شده ان تا در به کاربردن این حرکات منفی در بین گفتگو دقت لازم رو داشته باشین.

۱. اصلا از انگشت وسط استفاده نکنین.

اصلا در بین اشاره به تصاویر و اسلاید ها در بین ارائه روی پرده نمایش از انگشت وسط استفاده نکنین. انجام این کار حتی اگه شما منظوری نداشته باشین ممکنه در نظر فرد یا افراد کنار شما توهین تلقی شه.

پیشنهاد می کنیم حتی واسه نشون دادن و جلب توجه به یه موضوع از انگشت اشاره خود استفاده نکنین و عوضش با دست باز مطلب رو نشون بدید. به این کارکرد از دید تاثیر منفی بر طرف مقابل امتیاز ۹ داده ایم پس حتماً از این کار دوری کنین.

۲. دست های خود رو در پشت بدن قلاب نکنین.

صحبت کردن در این حالت باعث می شه شنونده فکر کنه شما آمادگی لازم رو واسه مطالبی که می خواید بگید ندارین. همون گونه که ذکر شد بیشتر ما عادت داریم در بین صحبت کردن از دست های خود واسه تفهیم بیشتر موضوع کمک بگیریم.

اینطوری اگه دست ها در پشت بدن قلاب شده باشه باعث می شه انگار در بین صحبت کردن امکان به کار گیری حرکات دست ممکن نباشه.

جالبه بدونین پروفسور ویلیام مک رسیدن در آزمایشی دست های چند نفر رو از پشت بست و از اونا خواست تا صحبت کنن.

در کمال تعجب این آدما که سخنوران قابلی بودن با دست های بسته در پشت، بین صحبت دچار مشکل می شدن و رشته کلام از دستشون در می رفت، از طرف دیگه شنوندگان هم خیلی راحت قادر به درک مطالب گفته شده نبودن. اندازه آسیب قلاب کردن دست ها در بین گفتگو ۴ امتیاز منفیه.

۳. دست ها رو در زمان صحبت کردن دائم در جلوی بدن نگه ندارین.

نگه داشتن دست ها در جلو بدن وقتی که صحبت می کنیم باعث می شه تا شنونده احساس خاطر جمع نبودن نسبت به صحبت های شما داشته باشه.

از طرف دیگه اگه بین صحبت کردن عادت دارین واسه زمان طولانی دست ها رو در جلوی بدن نگه دارین این حرکت باعث می شه این جوری جلوه کنه که شما نگران چیزی هستین و می خواید با این حرکت از خود دفاع کنین یا اینکه می خواید ادای بچه مثبت ها رو درآرین.

دکتر دیوید دِستینو در آزمایشی نشون داد که نگه داشتن دست ها در جلو بدن باعث می شه این حس در مخاطب تداعی شه که نمی شه به فردی که در حال صحبته اطمینان کرد. به اندازه تاثیر منفی و آسیب این حرکت ۷ امتیاز داده ایم.

۴. در بین صحبت، صورت، موها و بینی خود رو با دست لمس نکنین.

اگه عادت دارین در بین گفتگو دائم با دست ها صورت خود رو لمس کنین یا موهای خود رو مرتب کنین پیشنهاد می کنیم از این کار دست بکشین، لمس صورت و بازی کردن با موها در بین گفتگو باعث می شه حواس شنونده از مطلب مورد گفتگو پرت شه.

واسه اثبات این ادعا کافیه به حرکات دست سخنوران معروف در بین صحبت کردن توجه کنین، به شما قول می بدیم فردی رو پیدا نمی کنید که با وجود تسلط به نکات زبون بدن در بین گفتگو با مو های خود بازی کنه یا با دست صورت خود رو لمس کنه.

جلب توجه فرد شنونده در بین گفتگو بسیار سخته و به همین منظور باید حرکات دست شما با صحبت هایی که گفته می شه موافق باشه. حتی اگه در بین صحبت کردن احساس کردین یه تیکه از صورت شما به خارش افتاده تا جایی که ممکنه از دست واسه برطرف کردن خارش جلوگیری کنین.

لمس نقاط جور واجور صورت و درست کردن مو در بین صحبت کردن از دید امتیاز بندی در رتبه سوم تاثیر منفی بر گفتگو قرار داره.

۵. در بین صحبت دست های خود رو از مچ در قسمت جلو بدن آویزون نکنین.

اگه به حرکات سنجاب ها دقت کنین می بینید که این موجودات دوست داشتنی بعضی وقتا روی دوپا می ایستند و دست های خود رو از مچ در قسمت جلو بدن آویزون می کنن، باحال اینجاس که بعضی افراد هم عادت دارن در بین صحبت همین حرکت رو بکنن.

آویزون بودن دست ها در قسمت جلو بدن اصلا صورت خوشی نداره و شنونده احساس می کنه فرد سخنران خسته است یا اینکه با بی حوصلگی حرف می زند.

پس تلاش کنین در بین صحبت کردن به جای آویزون و بی حرکت نگه داشتن دست ها، به اونا انرژی بخشید و با انجام حرکات گرم و پرانرژی به گفتگوی خود شیرینی بخشیده و نظر مخاطبان رو به خود جلب کنین. به آویزون نگه داشتن دست ها در قسمت جلو بدن از دید القا حس منفی به مخاطب امتیاز پنج می بدیم.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

نقش زبون بدن در تجارت

زبون بدن

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *