زبان برنامه نویسی آی‌ فون سومین زبان محبوب دنیاست

Objective-C

 

Objective-C، زبون برنامه نویسیه که اپلیکیشنای مخصوص آی پد و آی فون با اون نوشته می شه. براساس آخرین بررسیا، این زبون الان سومین زبون محبوب دنیا هستش.
 براساس شاخصای TIOBE، زبون Objective-C با پیشی گرفتن از C++ ، که یکی دیگه از مشتقات زبون برنامه نویسی C هستش ؛ در رده سوم زبانهای محبوب جهان قرار گرفت.

خود C هنوز زبون اول جهان و پیشت سر اون Java قرار گرفته. باحال اینکه تنها تا یه سال پیش  براساس شاخصا TIOBE ، Objective-C در رده ۴۶ زبانای برنامه نویسی دنیا قرار داشته. اینطوری میشه نتیجه گرفت که رشد بالایش رو تموم و کمال مدیون اپله.

به قول نولان رایت، رئیس فناوری Appcelerator- ارائه دهنده لوازم ابزارای پیشرفت دهنده که زبانا و پلت فرمای جور واجور رو پیشرفت میده- : این محبوبیت بیشتر از اینکه مربوط به خود Objective-C باشه ، به خاطر موفقیت اکوسیستم اپله. در واقع Objective-C از این امکان بهره برده. اگه پلت فرم اپل با یه زبون دیگه نوشته می شد ، الان اون زبون در این جایگاه قرار گرفته بود.

اپل از این زبون استفاده کرد چون Objective-C زبانی بود که واسه سیستم عامل NeXTSTEP که بوسیله جابز و شرکت NeXT پیشرفت داده شده بود ، انتخاب گردید. این زبون در اواسط دهه ۱۹۸۰، زبون اصلی برنامه نویسی سیستم عامل OS X کامپیوترای مک اپل و بعد سیستم عامل آی فون و آی پد یعنی iOS شد.

این زبون که درواقع در اویل دهه ۸۰ بوسیله دوبرنامه نویس به نامها براد کاکس و کامل لاو در شرکت استپ استون طراحی شده بود، تازه در تابستون سال ۲۰۰۸  به سختی در لیست ردیابی TIOBE قرار گرفت. بعد از اون اپل فروشگاه اپلیکیشنای آی فون رو راه انداخت.

حالا براساس شاخصای TIOBE، ۹.۳ درصد از نرم افزارای جهان با Objective-C نوشته می شن در حالیکه C++،با ۹.۱ درصد در رده بعدی قرار گرفته. و در بررسی دیگری براساس شاخصای Transparent Language، Objective-C 9.3 درصد و C++ تنها ۷.۹ درصد از نرم افزارای جهان رو به خود اختصاص داده.

با اینکه وجود فروشگاه اپلیکیشن اپل، دلیل اصلی رشد گذشته Objective-C هستش ، اما اریک شایپرو،رئیس بخش فناوری و پیشرفت دهنده اپلیکیشن ArcTouch ،اینطور دلیل میاره که چگونگی به کار گیری این زبون ساده تر از بیشتر زبانای برنامه نویسیه.

اون به Wired گفته: تقریبا هرکسی می تونه یه کتاب آموزشی برداره و Objective-C رو یاد بگیره.شاید با این کار به یه متخصص تبدیل نشه اما با زبانی که بیشتر برنامه نویسان با اون کار می کنن آشنا می شه.

نولان هم میگه:هنوز یه منحنی یادگیری واسه این زبون هست ولی اگه بتونین از ان بالا برید، خوب از اپل بهره مند میشین. اپل پیشرفته ترین اکوسیستم پیشرفت دهندگان و برنامه نویسان رو داره.اگه کسی بتونه از سد یادگیری این زبون عبور کنه شک نداشته باشین از اون بسیار لذت میبره.

با این همه بعیده که Objective-C  بتونه به این زودیا محبوبیت  Java رو بدست بیاره. Java بر خلاف Objective-C   که بیشتر واسه نرم افزارای “front-end” در دستگاههایی چون آی فون به کار میره،متکی به سرور هاییه که نرم افزارای “back-end” رو اجرا می کنن و این نرم افزارای ارائه دهنده سرویسای آنلاین واسه موبایلا، تبلتا و کامپیوترا هستن.هم اینکه Java زبون برنامه نویسی اپلیکیشنا اندروییدیه و با وجود محبوبیت بالای گجتای اپل، هنوز اندوریید سیستم عامل بیشتر گوشیای تلفن همراه س.

قویترین زبون برنامه نویسی دنیا

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *