which-love-language-do-you-speak

به گفته ی دکتر گری چاپمن، نویسنده ی کتاب پنج زبون عشق، یه رابطه ی ناخوشایند به ریشه های اصلی برمیگرده. ما به زبون های مختلفی از عشق سخن می بگیم. دکتر چاپمن به مدت ۳۰ سال مشاور بوده است و پنج زبون عشق رو شناسایی کرده است.

’ رو می توان به همه این پنج زبون بیان و گرفت. هرچند، اگه به زبون اصلیِ عشق افراد سخن نگید، اون فرد حس دوست داشته شدن نخواد داشت، حتی با اینحال که ممکنه به چهار زبونِ دیگه سخن گفته باشین. وقتی که به روشنی به زبون اول عشق اش سخن بگید، می توان کم کم به چهار زبون دیگه صحبت کرد و چیزای خوب یکی پشت دیگری اتفاق می افتند.‘

با خوندن مطالب زیر، می تونید زبون عشق تون رو شناسایی کنین؟

زبون عشق تون چیه؟

۱. لغات تأکیدی

به کار گیری کلمات عاشقانه راه مطمئنی واسه راه یابی به قلب یه فرده. خیلی راحت با عبارات تشویقی به حرکت درمی آیید.؟ فرق بزرگی بین غُرزدن و عبارات حمایتی هست. فردی که از این زبون عشق استفاده می کنه نیازمند شنیدن این گونه عبارات از شریک زندگی اشه. شما با کلمات محبت آمیز موفق می شید. در همین جهت، شما از این زبون واسه عشق ورزیدن به بقیه و نشون دادن پشتیبانی استفاده می کنین. به زبون ساده، ’تو یه همسر/شوهر عالی هستی. واقعا قدردان ات هستم. واسه همه ی کارایی که انجام می دهی ازت ممنونم.‘ در دنیای فن بیاری امروز متن کوتاهی از لغات عاشقانه به هدف می نشیند. یه یادداشت که بر صندلی ماشین چسبونده اید اثر زیادی بر همسرتون داره. کلمات به طرز زیبایی واسه ارتقا احساسات عاشقانه به کار گرفته شده ان از این رو، فردی که از این زبون عشق استفاده می کنه با شنیدن کلمات منفی آسیب می بیند. به یاد داشته باشین که زبون هیچ استخوانی نداره، ولی اون قدر قدرت داره که یه قلب رو بشکنه.

۲. خدمت رسانی کردن

انجام کاری بدون این که از شما خواسته شده باشه یا انتظار اون رو داشته باشن، می تونه واسه فردی با این زبون عشق جادو کنه. واسه همسرتون کارایی انجام می بدید بدون این که دلیلی واسه اش داشته باشین جز این که حس خوبی داره؟ از اون توقع دارین شما رو پشت این کار ببینه؟ این زبون عبارتیه از عشق بدون به کار گیری کلمات یا توضیحات. اگه لذت می برید که همسرتون زباله ها رو بیرون می برد، باک ماشین تون رو پر می کنه، جاروبرقی می کشد، چیزایی رو که خودتون نمی تونید تعمیر کنین درست می کنه، با مراقبت از کودکان به شما این امکان رو می دهد که به تنهایی یه حموم کف دراز مدت داشته باشین، یا وقتی دیر می رسید شام می پزد، این ها زبون عشق شما هستن.

۳. دریافت هدایا

این زبون عشق با مادی گرایی یا مالکیت هیچ ارتباطی نداره. این در مورد سپاسگزاری و قدردانیه. اگه این زبون عشق رو دارین و همسرتون فراموش می کنه واسه تون یه کارت شادباش تولد بیاره، عمیقا آسیب خواهیددید. دریافت هدایا با حرکتی که پشتِ این عمله در ارتباطه. هدایا نموده های عشق و تشکر هستن. به خونه آوردنِ چیزای کوچیکی مثل شیرینیِ مورد علاقه ی همسرتون می تونه حس صبح کریسمس رو واسه اش تداعی کنه. در این زبونِ عشق حرکات کوچیک اثرات زیادی دارن. مجبور نیستین واسه این که قلب کسی رو تصرف کنین هدیه بخرین. اصل موضوع اینه که این هدیه برخاسته از تشکر تون باشه.

’نمی تونید کسی رو مجبور کنین عبارات عشقی تون رو قبول کنه. تنها می تونید اونا رو عرضه کنین. اگه مورد قبول واقع نشد، باید به تصمیم طرف مقابل احترام بذارین.‘ گری چاپمن

۴. زمان خوشی در کنار هم گذروندن

زمان خوشی رو در کنار هم گذروندن به این معنی است که توجهی کامل رو به اون عرضه بدارین. با هم تلویزیون نگاه کردن در تختخواب، مطالعه ی کتاب در کنار هم، قدم زدن در پارک، تا یه دسر مشترک همه ی این ها زبون عشق رو تشکیل میدن. اصل موضوع اینه که با بودن درکنار یه دیگه خاطرات خوشی بوجود بیارین. می تونه به اندازه ی نگاه کردن مشترک به قرص ماه کامل عاشقانه باشه. اگه بیشتر از هر چیزِ دیگری دوست دارین زمان تون رو با عشق تون سپری کنین پس زبون عشق شما این زبانه. ما یه نسلِ پرمشغله و گرفتار هستیم. اجازه ندین برنامه های گیج کننده ی کاری، فرزندان، یا تعهدات در وقتی که با معشوق تون سپری می کنین اشکالی بسازن.

۵. تماس فیزیکی

این نوع از تماس به معنی روابط جنسی نیس. زبون تماس بدنی در مورد نوازش کردن و عشق ورزیدنی غیر جنسیه. اگه عاشق این هستین که وقتی همسرتون از کنارتون می گذره شونِه های تون رو بمالد، یا در جمع دست تون رو در دست بگیره، پس به احتمال زیاد زبون عشق شما این زبانه. محکم در آغوش کشیدنِ صبح بعضی وقتا با بوسه ای بر لب حس شروعی تازه واسه روزتون به ارمغان می آورد. این کار به اندازه ی بوسه ای بر گونه ظریف و زیرکانه است. ما موجوداتی فیزیکی هستیم. فردی با این زبون عشق که واسه یه مدت طولانی ندیده گرفته شده است در رابطه اش بسیار ناخرسند هستش. همون گونه که کودکان نیاز دارن در آغوش کشیده شن، بزرگ ترها هم در روابط شون به این لازم دارن. وقتی رو تدارک ببینین تا روزانه عشق تون رو از راه ژست های فیزیکی نشون بدید.

٬واسه عشق، از کوه ها بالا می رویم، از دریاها عبور می کنیم، شن های بیابان رو درمی نوردیم، و مشکلات نگفته ای رو متحمل می شیم. بدون عشق، صعود به کوه ها، عبور از دریاها، و درنوردیدنِ بیابان ها غیرممکن می شه. گری چاپمن

می تونید چندین نوع از این زبون های عشق رو داشته باشین. یکی از این زبون ها قوی تر هستش، و بر بقیه پیروز میشه. وقتی که زبون اصلیِ عشق تون، و زبون عشقِ معشوق تون، رو بدونین، می تونید اون رو بهتر درک کنین. همه ی ما به روش های مختلفی رابطه برقرار می کنیم، ولی داشتنِ یه عکس العمل هم دلانه ی عمیق در مورد چگونگی ی عاشقی کردن مون و نیازمون به عشق، یه مکملِ به درد بخور در هر رابطه ایه. در آخر این که عشق، تنها یه اسم نیس، یه فعل هم هست.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

روانشناسی عشق