گسل شرق هم که توانایی قوی ترین زلزله رو دارا هستش از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندون امتداد پیدا میکنه.

 

امن ترین و زلزله خیز ترین نقاط تهران

سیماب: براساس اطلاعات ارائه شده از طرف مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران و براساس نقشه جایابی بلند مرنبه سازی، محله قدیم تهران موسوم به ارگ قدیم امن ترین ناحیه از نظر وجود گسله های زلزله س.

با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی رو میشه یافت که در فاصله ای مناسب از سه گسل فوق واقع شده باشه. گسل شمال تهران از لشکرک و سوهانک شروع شده تا فرحزاد و حصارک و از اون وقت به طرف غرب امتداد پیدا میکنه. این گسل در راه خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه رو شامل میشه.

گسل ری جنوب تهران هم که در صورت فعالیت پرتلفات ترین گسل کشور و شاید جهان باشه از جاده خاوران شروع و با گذر از دولت آباد و حرکت روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کورهای آجرپزی چهار دانگه پایان پیدا میکنه.

گسل شرق هم که توانایی قوی ترین زلزله رو دارا هستش از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندون امتداد پیدا میکنه.

باحال اینجاس که بیشتر حریمهای انتقال نیروی شهر تهران هم روی همین گسله های زلزله واقع شده. این وسط تک گسل ملاصدرا هم که از خیابون شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، خوشبختی آباد و شهرک غرب رو نا ایمن ساخته.

از محلات به نسبت امن تر شهر تهران میشه به راه آهن، محور نواب، محور خیابون انقلاب و آزادی هفت چنار هم اینکه ارگ قدیم تهران اشاره کرد. ارگ قدیم تهران حد فاصل خیابون شوش، هفده شهریور، انقلاب و کارگر جنوبی رو شامل میشه که بازار تهران، خیابون مولوی، میدون بهارستان، میدون امام خمینی، محله امیریه و خیابون جمهوری اسلامی رو شامل میشه.

به نظر میرسه که مکانیابی حاصل از تحربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منتهی به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل اعتمادتر از جایابی سالهای الان در گسترش و احداث شهرکای حاشیه ای شهر تهرانه.

امن ترین نقاط کلانشهر تهران:

با در نظر گرفتن اندازه و اندازه نقشه بحث به صورت منطقه ای و محله ای با نگاهی به اثر شهری هدف دار تهران نقاط نا امن ومهم به ترتیب زیر هستش:

* ساختمون مدرن اسناد ملی ایران دقیقا روی گسل معظم سید خندون و در فاصله ۱۰۰ متری محل تقاطع این گسل با گسل داوودیه.

* ساختمون بزرگ بانک مرکزی که مثل برجهای دوقلوی نیویورکه بین فاصله ۲۰۰متری از گسل داوودیه و ۴۰۰ متری گسل سید خندون.

* ساختمون بلند مرتبه و سنگین روزنامه اطلاعات در کنار گسل واقع در زیر بزرگراه جهان کودک واقعه و هم اینکه در پشت اون ساخنمان گسل سید خندون قرار داره.

* مجموعه ساختمانای کتابخونه ملی ایران -که یکی از سازه هاییه که مورد بازدید دانشجویان مهندسی عمران قرار میگیره- روی طاقدیسهای داوودیه قرار داره.

* ساختمون بلند مرتبه بنیاد مستضعفان در کنار گسل تلویزیون واقع شده.

* ساختمون بزرگ وزارت راه بین دوگسل تلویزیون باختری و عباس آباد در فاصله حدودا ۲۰۰متری بین واقع شده.

* ساختمانهای بلند مرتبه مسکونی و مدرن و در حال ساخت آینده ساز در کنار هتل اوین، در محل تقاطع گسل محمودیه و گسل عمود بر اون قرار دارن.

* تنها پل آویزون تهران یعنی پل پارک وی که در تقاطع خیابون ولیعصر و بزرگراه چمران واقعه دقیقا روی گسل محمودیه قرار داره.

* پل بزرگراه بالاترین جایگاه روی خیابون دکتر شریعتی گسل قیطریه رو قطع کرده.

نقاطی که در زیر میاد الان محله هایی هستن که در نزدیکی یا روی گسل قرار گرفتن:

ازشرق و شمال شرقی منطقه زربند، سوهانک، ازگل،استخر، حکیمیه، هنگام، نارمک و بزرگراه بابایی روی گسلایی به اسمای تلو پایین،کوثر و گسل نارمک که از ده نارمک شروع و انتهای اون در خیابون استادحسن بنا هستش.
در منطقه شمال تهران هم دارآباد، اقدسیه، پاسداران، کاشانک، قیطریه، کلاهدوز، بزرگراه بالاترین جایگاه، دزاشیب، میدون تجریش، سعدآباد، زعفرانیه، ولنجک، نمایشگاه بین المللی، مقدس اردبیلی،دره پونک، بزرگراه نیایش تا سولقان روی گسلای شمال تهران، نیاوران و محمودیه قرار دارن.

مناطق میدون ونک، حقانی، ملاصدرا، چمران، ایران زمین در شهرک غرب هم روی گسل داوودیه قرار دارن.

از جنوب هم مناطق ابن بابویه، میدون بروجردی، بزرگراه آزادگان، میدون معراج، صالح آباد، جنوب بزرگراه آیت الله سعیدی، مناطق جنوبی یافت آباد، باغ چهاربری روی گسل شهر ری قرار دارن که شاید فعال ترین گسلای دنیاس. متأسفانه این گسل در صورت بروز زلزله به منطقه ای باتلاقی تبدیل شده و فرو نشست داره.

براساس اطلاعات ارائه شده از طرف مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران و براساس نقشه جایابی بلند مرتبه سازی، محله قدیم تهران موسوم به ارگ قدیم امن ترین ناحیه از نظر وجود گسله های زلزله س.

با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی رو میشه یافت که در فاصله ای مناسب از سه گسل فوق واقع شده باشه. گسل شمال تهران از لشکرک و سوهانک شروع شده تا فرحزاد و حصارک و از اونجا به طرف غرب امتداد پیدا میکنه. این گسل در راه خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه رو در بر میگیره.

گسل ری درجنوب تهران هم که در صورت فعالیت پرتلفات ترین گسل کشور و شاید دنیاس از جاده خاوران شروع و با گذر از دولت آباد و حرکت روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کورهای آجرپزی چهار دانگه پایان پیدا میکنه.

گسل شرق هم که توانایی قوی ترین زلزله رو دارا هستش از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندون امتداد پیدا میکنه. باحال اینجاس که بیشتر حریم هایانتقال نیروی شهر تهران هم روی همین گسلای زلزله واقع شده.

این وسط تک گسل ملاصدرا هم که از خیابون شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، خوشبختی آباد و شهرک غرب رو نا ایمن ساخته. احداث برج میلاد هم دقیقاً در نزدیکی این گسل انجام شده.

از محلات به نسبت امن تر شهر تهران میشه به راه آهن، محور نواب، محور خیابون انقلاب و آزادی، هفت چنار هم اینکه ارگ قدیم تهران اشاره کرد. ارگ قدیم تهران حد فاصل خیابون شوش، هفده شهریور، انقلاب و کارگر جنوبی رو شامل می شه که بازار تهران، خیابون مولوی، میدون بهارستان، میدون امام خمینی، محله امیریه و خیابون جمهوری اسلامی رو شامل می شه.

انگار جایابی حاصل از تجربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منتهی به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل اعتمادتر از جایابی سالهای الان در گسترش و احداث شهرکهای حاشیه ای شهر تهرانه.

منبع: سیماب

جمع آوری: آلامتو