زمان واریز یارانه نقدی مرحله دوم

به گزارش مهر، امروز چهاردهمین روزیه که از اجرای بزرگترین طرح تغییر اقتصادی کشور با محوریت هدفمندی یارانه ها می گذره؛ طرحی که اقتصاد ایران رو وارد مرحله جدیدی از فعالیت کرده.

براساس اعلام مسئولان دولتی، گزارشها از ثبات و آرامش قیمتها در بازار در دو هفته گذشته حکایت داره؛ با اینکه مقامات ارشد اجرایی کشور هم با محوریت رئیس جمهور هر شب آخرین تحولات هدفمندی یارانه ها رو بررسی و در صورت نیاز، تصمیمات مقتضی رو اتخاذ می کنن.

 

این وسط، فاز اول یارانه نقدی به اندازه ۸۵ هزار تومن به ازای هر ایرونی به مدت دو ماه – با محاسبه یارانه نون- به حساب سرپرستان خونواده واریز شده ( واسه ماه های دی و بهمن ماه) و براساس اطلاعات رسیده، فاز دوم یارانه نقدی اواخر بهمن ماه ( واسه ماه های اسفند و فروردین) واریز می شه.

 

حال پرسشی که مطرحه اینکه یارانه نقدی در سال ۹۰ قراره زیاد شه یا کاهش؟ خبرنگار مهر واسه پیگیری جواب این سوال با مسئولان ذی ربط تماس گرفت و اونا هم نه فقط گفتن اندازه یارانه کاهش نخواد یافت بلکه این مسئله رو دوباره مطرح کردن که براساس گفته رئیس جمهور، مبلغ یارانه نقدی در آینده دست کم دو برابر می شه.

 

در همین حال، در حالی هدفمندی یارانه ها در حال اجرا هستش که این روزا جلسات زیادی در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری درباره لایحه بودجه سال آینده کل کشور برگزار می شه.

 

حال اگه فرض کنیم یارانه نقدی ایرانیان در سال آینده بدون تغییر هستش، به نظر شما چه اندازه اعتبار واسه این موضوع لازمه در بودجه سال آینده کل کشور در نظر گرفته شه؟

 

در بودجه سالجاری ۲۰ هزار میلیارد تومن درآمد از محل اصلاح قیمت حامله های انرژی پیش بینی شد که دولت در چهارماهه پایانی امسال می خواد اون رو کسب و بین مردم، تولیدکنندگان و خود پخش کنه.

 

براساس قانون هدفمندکردن یارانه ها، ۵۰ درصد از درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامله های انرژی به مردم ، ۳۰ درصد به تولیدکنندگان و ۲۰ درصد به دولت به خاطر جبران آثار اون بر اعتبارات هزینه ای و تملک داراییهای سرمایه ای اختصاص می یابد.

 

در فاز اول هدفمندی یارانه ها، ۵ هزار میلیارد تومن اعتبار واسه یارانه نقدی ایرانیان در نظر گرفته شد که با واریز فاز دوم اون در اواخر بهمن، این رقم به ۱۰ هزار میلیارد تومن زیاد می شه. برهمین پایه، ۱۰ هزار میلیارد تومن هم در دو فاز به تولیدکنندگان و دولت اختصاص پیدا میکنه.

 

اینجوری اگه فرض کنیم اندازه یارانه نقدی در سال آینده بدون تغییر باشه و با در نظر گرفتن سهم تولیدکنندگان و دولت، دست کم بیشتر از ۶۰ هزار میلیارد تومن اعتبار باید در لایحه بودجه سال آینده کل کشور واسه هدفمندی یارانه ها پیش بینی شه.

 

اگه قرار بر افزایش مبلغ یارانه نقدی از اول سال آینده باشه، شک نداشته باشین اعتبار هدفمندی یارانه ها هم در لایحه بودجه سال ۹۰ باید خیلی بیشتر از ۶۰ هزار میلیارد تومن در نظر گرفته شه.

 

پس به انتظار روزا و هفته های آینده می نشینیم تا ببینیم دولت چه اندازه اعتبار واسه هددفمندی یارانه ها در بودجه سال آینده در نظر میگیره.

 

جمع آوری: آلامتو