خانمای باردار باید واسه روزه گرفتن اول باید با دکتر خود مشورت کرده و در صورت مجاز بودن، روزه بگیرن.

بارداری

یکی از سوالایی که در روزای ماه مبارک رمضان پیش میاد، اینه که زنان باردار می تونن روزه بگیرن؟ روزه داری واسه مادر یا جنین آسیب ای داره و با رعایت چه شرایطی مادر باردار می تونه روزه بگیره؟

دکتر ثریا عالمی، جراح و متخصص بیماریای زنان و زایمون درباره روزه داری در زنان باردار میگه:

«بارداری شرایط خاص ای واسه مادر بوجود میاره، از جمله این که با تغییر هورمونا، سیستم گوارشی تغییر می کنه طوریکه تحمل حجم زیاد غذا واسه بعضی مادران سخت می شه.

اینطوری مادران واسه تامین انرژی مناسب باید تعداد کم غذا رو خیلی وقتا و با فواصل کم مصرف کنن تا اندازه انرژی لازم دوران بارداری که حدود ۳۰۰ کیلوکالری در روز، بیشتر از رژیم یه زن غیربارداره، تامین کنن.

البته مقداری از این انرژی اضافی، با استراحت و کاهش جنب و جوش مادر مخصوصا در ماه های آخر بارداری تامین می شه.

مسأله، دیگه تغییر گوارشی و مشکلاتیه که مخصوصا در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افته و به حالت تهوع و استفراغ منجر می شه، طوری که خیلی از مادران در این دوران دچار سوءتغذیه و کاهش وزن می شن و نیاز به بستری در بیمارستان پیدا می کنن.

در سه ماهه اول بارداری که مهم ترین زمان رشد و نمو سلولای عصبیه، اگه جنین با کمبود تغذیه ای مواجه شه، احتمال بیماریای سیستم عصبی و مغزی زیاد می شه

گرسنگی طولانی بعضی وقتا خود رو با وجود کتون در خون و ادرار نشون میده که این ماده سمی واسه مادر و جنین هر دو خطرناکه.

بدن به شکلی تنظیم شده که بیشتر از گلوکز (قند) واسه تغذیه سلولا استفاده می کنه و وقتی که تغذیه انجام نشه تا هشت ساعت کبد با ذخیره موجود، این نیاز رو بر طرف می کنه، اما پس از این زمان از منابع انرژی دیگه مثل پروتئین و چربی واسه رفع نیازای سلولا استفاده می شه.

در مادر باردار، پروتئین نقش مهمی در رشد و نمو جنین داره؛ پس در شرایط گرسنگی طولانی و مصرف پروتئین واسه تامین نیاز انرژی بدن، جنین با کمبود پروتئین مواجه می شه.

تحقیقات نشون میده در مادرانی که دچار سوءتغذیه بودن، نوزادان با وزن پایین تری متولد شدن. در نوزادانی هم که با وزن پایینی متولد شدن، احتمال مریضی به نام سندرم متابولیک زیاده.

این کودکان در بزرگسالی دچار فشار خون بالا، ناتوانی در تحمل گلوکز و دیابت، افزایش چربی خون (تری گلیسیرید)، تنبلی تخمدان و چاقی می شن. احتمال مشکلات تنفسی در این افراد هست. این موضوع مخصوصا در کسائی اتفاق می افته که در ماه های آخری که در رحم مادر بودن با کمبودهای تغذیه ای مواجه شده باشن.

اما در سه ماهه اول بارداری که مهم ترین زمان رشد و نمو سلولای عصبی و مغزیه، اگه جنین با کمبود تغذیه ای مواجه شه، احتمال بیماریای سیستم عصبی و مغزی و مریضی روانی شیزوفرنی زیاد می شه.

از طرفی مادر در دوران بارداری مخصوصا سه ماهه سوم که جنین بیشترین زیاد شدن وزن رو داره، شدیدا نیاز به کلسیم و آهن و دیگر مواد معدنی و ویتامینا داره. همین طور باید به اندازه کافی کالری دریافت کنه تا سلامتش واسه زمان زایمون و پس از اون در دوران شیردهی حفظ شه.»

اگه زنان باردار در طول بارداری تهوع و استفراغ داشته باشن، روزه داری واسه اونا مناسب نیس

دکتر سید سهیلا عارفی، متخصص زنان و زایمون گفت:

«خانمای باردار باید واسه روزه گرفتن اول باید با دکتر خود مشورت کرده و در صورت مجاز بودن، روزه بگیرن.

اگه زنان باردار در طول بارداری تهوع و استفراغ داشته باشن، روزه داری واسه اونا مناسب نیس.

هم اینکه زنان بارداری که دچار دیابت حاملگی می شن، نمی تونن روزه بگیرن.

کم آبی بدن در سه ماه آخر بارداری باعث شروع شدن دردهای زودرس زایمون می شه.

اگه در طول روزه داری خانمای باردار دچار سرگیجه و ضعف شدن، حتماً واسه ادامه روزه خود با دکتر خود مشورت کنن.»

بارداری

دکتر اشرف آل یاسین، متخصص زنان و زایمون با اشاره به تحقیقات انجام شده در مورد روزه داری زنان باردار گفت:

«در سه ماهه اول و سوم بارداری، روزه داری پیشنهاد نمی شه، در حالی که در سه ماهه دوم بارداری و تحت نظر دکتر متخصص، روزه گرفتن منعی نداره.

به دلیل طول مدت بارداری و از اونجایی که یه سوم بارداریا در ماه رمضان اتفاق میفته، روزه داری در این دوران از اهمیت بالایی برخورداره و طبق احادیث اگه روزه گرفتن واسه زن باردار خطر داشته باشه و یا در ماه های پایانی موجب کاهش شیر شه، روزه داری پیشنهاد نمی شه.

در هشت هفته اول بارداری به دلیل تشکیل سلولای مغزی جنین، بهتره روزه گرفته نشه و هم اینکه کمبود قند در این زمان شدیدا روی رشد عمومی جنین موثره و این به خصوص در فصولی که مدت روزه داری طولانیه، از حساسیت بیشتری برخورداره.

روزه داری معمولا در سه ماه دوم مشکلی ایجاد نمی کنه، به خصوص اگه قبل از بارداری به متخصص تغذیه مراجعه شه و در کنار استراحت در وعده افطار و سحر، تغذیه مناسب با وزن و شرایط زن باردار فراموش نشه. در سه ماه سوم و نزدیک شدن به زمان زایمون، بیشترین تغذیه جنین از گلوکز بدن مادره.

در این مورد هم تحقیق زیادی انجام نشده ولی دلایل نشون میده روزه داری دلیل افزایش برداشت از ذخایر چربی و به دنبال اون افزایش ترکیبات کتونی در خون مادر می شه، این ترکیبات از راه جفت وارد گردش خون جنین می شه و به سیستم عصبی اون آسیب میرسونه.

مادران در شش ماه اول پس از زایمون هم که تنها منبع تغذیه ای نوزاد شیر مادره مبادرت به روزه داری نکنن

اگه اندازه کالری لازم زنان باردار براساس وزن، قد و سن حاملگی اونا از راه کارشناس تغذیه بررسی شه و این مقدار با وعده های سحری و افطار تامین شه و در صورت نداشتن مریضی خاص، روزه گرفتن منعی نداره.

هم اینکه در شش ماه اول شیردهی و به دلیل وابستگی نوزاد به شیر مادر بهتره روزه گرفته نشه. در این مورد هم اختلاف نظر هست، ولی در بیشتر موارد امکان ایجاد مشکل هست.

در بررسیای زیاد، زنان حامله با وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم و در صورت داشتن بیماریایی مانند دیابت، کم خونی و فشار خون بالا بهتره روزه نگیرند.»

دکتر افسانه تهرانیان، متخصص زنان و زایمون و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره میگه:

«به مادران باردار پیشنهاد می شه در سه ماهه سوم بارداری روزه نگیرند.

بانوان باردار باید با در نظر گرفتن شرایط خود و هم مدت زمان روزه داری مبادرت به گرفتن روزای خود کنن.

به این افراد پیشنهاد می شه در صورت احساس ضعف و گرسنگی از گرفتن روزه دوری کنن. در طول روزه داری در زمانای سحر و افطار از مواد پروتئینی، سبزیجات و میوه جات تازه و غلات استفاده کنن.

باید اینم بگیم که مادران هم اینکه در شش ماه اول پس از زایمون هم که تنها منبع تغذیه ای نوزاد شیر مادره مبادرت به روزه داری نکنن.

در هر حال به مادران باردار و شیرده پیشنهاد می شه، بسته به شرایط خود مبادرت به روزه داری کنن.»

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری تبیان