گپ زدن چیزی رایجه و هرکسی دوست داره با افراد جور واجور گپ بزنه، اگه روزی با یه زن بدون بچه قصد گپ زدن داشتین مراقب پرسیدن این سوالات خطرناک باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛  هیچ وقت از زنی که بچه داره نمی پرسیم، به چه دلیل شما بچه دار شده اید؟ یا به چه دلیل این قدر زیاد بچه دارین؟ اما پرسیدن سوال از زنان بدون بچه رو عادلانه تلقی می کنیم.

من آدم مودبی هستم. به درستی می گویم. من قادرم یه گفتگو رو به بهترین راه درحالی که درمورد موضوعات حساسی مانند سیاست و دین بحث می کنیم، ادامه دهم.

اما تنها یه موضوع هست که منو گیج و حیرت زده می کنه و حرف کم می آورم: وقتی کسی درمورد نداشن بچه در زندگی ازم می پرسد.

نگاهی تند و ترحم آمیز هست، اونه، متاسفم. (شما باید فقط اونجا باشین.) بعضی وقتا وقت ها پرسیدن سوال های زیادتر از اندازه صمیمی شروع می شه. (“تو یه ملاقات پنج دقیقه ایی شما درمورد رَحِم من می پرسید؟؟!”) و بعد، فرضیات توهین آمیز: حتما مشکل باروری دارین. یا بیش ازحد روی کارتون تمرکز می کنین؟ توجه تون رو به اینجا جلب می کنم …

سوزی رایت، ۵۵ ساله س و می گوید می توانم نگاه های غمگین و متاسف مردم رو وقتی که می فهمن ما بچه نداریم، توضیح بدم. اون می گوید: تقریبا همه فکر می کنن من بچه می خواهم و نمی توانم داشته باشم اما هیچ یه غلطه.

کاتلینگ کیتینگ، زن ۴۸ ساله ای که مادر نشده، اضافه می کنه این سوالیه که بقیه وقتی می فهمن بچه ندارم ازم می پرسند که واقعا منو رو اذیت می کنه: من چند بچه دارم، شما به چه دلیل بچه ندارین؟ بچه نمی خواهید؟ کاتلینگ می گوید: به چه دلیل پرسیدن این گونه سوال ها هیچ وقت همه نداره؟ لورا فردریکِ ۲۷ ساله عقیده داره بعضی از نظرات واقعا بی ادبانه هستن. دو مورد از اونا: فکرتون رو تغییر بدید و یا شما خود خواه هستین، رو بیشتر می شنوم و متنفر می شوم.

کتی مک کوی، یه دکتر خونواده و ازدواج که خودش فرزندی نداره، می گوید می تونه این موضوع رو در دو سطح شخصی و حرفه ای توضیح بده. اون می گوید، ما هیچ وقت از زنی که بچه داره نمی پرسیم، به چه دلیل شما بچه دار شده اید؟ یا به چه دلیل این قدر زیاد بچه دارین؟ اما پرسیدن سوال از زنان بدون بچه رو عادلانه تلقی می کنیم.

دکتر تامور گور، استادیار روانپزشکی و متخصص سلامت رفتاری و روانی زنان در مرکز پزشکی Wexner دانشگاه ایالتی اوهایو می گوید که، این موضوع باید عوض شه.

مهم ترین موردی که هنگام صحبت با یه زن یا مرد بدون بچه باید به خاطر بسپارین اینه که شما از زندگی اونا چیزی نمی دونین، مگه اینکه به شما اعتماد داشته و همه ی مسائل خصوصی خود رو از قبل با شما در میان گذاشته باشن. به گفته ی اون، این سوالات باعث آزار اونا می شه..

” به چه دلیل بچه نمی بیارید؟”

گور می گوید: این سوال به شما ربطی نداره. مطمئنا، استثناهایی هست. فقط وقتی که با شخصی صمیمی هستین و در نقطه ای از رابطه ی دوستانه ی خود قرار دارین که می تونید تموم مسائل شخصی خود رو با همدیگه بازگو کنین، واسه پرسیدن این مورد می تونید راحت باشین.

مک کوی می افزاید، اما تا اون زمان، مهمه یادتون باشه که جواب به این سوال ممکنه عکس العمل های بالقوه بسیار ناراحت کننده و بسیار شخصی رو داشته باشه. نکته پایانی: هیچوقت نپرسید مگه اینکه دوست بدون بچه شما اجازه بده. حتی در این صورت هم با ملایمت سوال کنین.

“متاسفم”.

لوری رز، یه زن ۵۰ ساله که مادر نیس می گوید این نظر موجب یه عکس العمل جدی، چیزی مانند این شد: متاسفم ولی این تصمیمیه که من خودم گرفتم. به وجود اومده بوسیله یه مشکل پزشکی و نه چیزی که درموردش متاسف باشم، نیس.

گور می گوید، دفعه ی بعد که می خواهید با زنی بدون بچه که داستانش رو نمی دونین، همدردی کنین، این طور تصور کنین که شاید جواب اون یکی از همین جواب ها باشه و تماشا کردن اون زیبایی سر تکون دادن ساده رو به یاد شما می آورد.

“ از راه های جور واجور درمانی (روش های باروری مد روز یا روشی جدید) خسته شده اید؟”

این ممکنه به درد بخور و به جا به نظرآید، اما شک نداشته باشین از پیش فرض کرده ایدکه کسی که درموردش صحبت می کنین واقعا واسه داشتن بچه تلاش می کنه-و ناباروره. الیزابت یوکو، زیست شناس متخصص در اخلاق باروری می گوید، حتی اگه بدونین اون شخص ممکنه واسه فرزنددار شدن در تلاش باشه، راه های بهتری واسه پشتیبانی کردن هست.

اون می گوید گفتن حرف هایی مانند، آروم باش، من مطمئنم درست وقتی که دست از تلاش ورداری، بارداری میشی یا باید به دکتر برید. و اینکار و آنکار. هیچکدام فایده ایی نداره. به من اعتماد کنین. اگه زنی بخواد باردار شه، به احتمال زیاد تحقیقات خود رو انجام داده و محتملا سخت تلاش می کنه.

“اگه بچه نداشته باشین، کی در دوران پیری از شما مراقبت می کنه؟”

می خواهید بدونین که خیلی از آدما که بچه ندارن وقتی این سوال رو می شنوند، چیجوری به این سوال جواب میدن؟ گور می گوید پاسخی مثل این می شنوید، شما مطمئنین که بچه هاتون از شما مراقبت می کنن؟

“در زمان های بیکاری خود چیکار می کنین؟”

صحبت کردن درمورد چیزای آزاردهنده : دکتر تونی کلمن، روان دکتر و مربی رابطه می گوید، نداشتن بچه به طور کل استرس ها و فشار کاری زنان بدون بچه رو کم می کنه. هم اینکه، فکر می کنین یه زن بدون بچه زمان فراغت بسیاری داره، یا واقعا از اینکه فرزندی نداره تا در اوقات بیکاری با اون سرگرم باشه، ناراحته و یا چون با کسی رابطه نداره، هدفی در زندگی نداره و یا شاید هم تصور می کنین که بی عاطفه و از خود راضیه.

“نظرتون در آینده عوض می شه.”

وقتی که مردم این رو به ملیسا ویتال۲۲ ساله می می گن، گویی یه حمله شخصی به توانایی اون واسه اراده کردن اتفاق افتاده. من ۲۲ ساله ام، پرستار بچه بوده ام، با بچه های عمو و عمه کوچکتر از خودم وقت گذرونده ام و کنار بچه های پرسروصدا در رستوران نشسته ام. یه بار، کودکی رو من استفراغ پرتاب کرد. به هیچکی مربوط نیس که به من بگه من در آینده ام از تصمیمم پشیمون می شوم یا نه؟

صحبت های مشابه که باید دوری شه: تو یه مادر فوق العاده می شی! یه روز واسه شمام اتفاق می افتد! نگران نباش، هنوز فرصت داری!

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

آی بانو