زنان دیروز(باستان)

۱.آتوسا

زنی که تاریخ بارها در تاریخ از اون یاد شده آتوسا، دختر کوروشه که همسر داریوش شد و تاثیر زیادی بر تاریخ ایران گذاشت. در اون هنگامه بود که رسم شد زن شاهنشاه بانوی ایران شه و همون هنگامه آتوسا بود که همسر شاهنشاه رو ملکه نامیدند.

آتوسا مهر زیادی به آموختن و آموزاندن داشت کلاس برپا می کرد و اون چه رو که آموخته بود با پیرامونیانش می آموزاند. به اندازه ای مردم رو دوست می داشت و با مردم یکرنگ و مهربون بود که ایرانیان در اون هنگام به ایشون مادر ایران لقب داده بودن .

۲.فــرخ رو

نام اون به عنوان اولین بانوی وزیر در تاریـــــخ ایران ثبت شده.از اون اطلاعات چندانی در دسترس نیس با این وجود میدونیم ایشون از طبقه عام کشوری به مقام وزیری امپراتوری ایران رسید.

۳.آرتادخـــت

وزیر خزانه داری و امور مالی دولت ایران در زمان شاهنشاهی اردوان چهارم اشکانی.به گفته کتاب اشکانیان اثر دیاکونوف روســــی خاور شناس بزرگ .اون مالیاتا رو سروسامون بخشید و در اداره امور مالی کوچکتـــــرین خطایی مرتکب نشدو اقتصاد امپراتوری پارتیان رو رونق بخشید.

اگر برآمده س از کارای بزرگ اون در جمع آوری دارایی کشورو دیگری جلوگیری از هزینه های الکی مخصوصا درباریان و دیگری گرفتن باج و خراج از درآمد توانگران بوده.

زنان امروز (معاصر)

۴. آلینوش طریان

آلینوش طریام مادر فیزیک ایران ونخستین زن استاد فیزیک ایران و بنیانگذار رصدخانه و تلسکوپ خورشیدی تاریخ نجوم ایرانه . بانویی که ۳۰ سال از زندگی پربارش رو به تربیت دانشجویانی پرداخت که حالا خود استادانی بزرگ در این میدون هستن.

آلینوش طریان در ۱۸ آبان سال ۱۲۹۹ هجری خورشیدی در خونواده ارمنی تو تهران پا به میدون گیتی نهاد.

۵.خدیجه آزاد پور

خدیجه آزادپور ووشوکار ایرانیه که مدال طلای قهرمانی جهان و بازی های آسیایی رو کسب کرده است. ایشون در قهرمانی جهان ۲۰۰۹ تورنتو اولین زن ایرونی قهرمون جهان ووشو و در بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ ژو اولین زن ایرونی شد که پس از انقلاب اسلامی در بازیای آسیایی به مدال طلا می رسید.

۶.مرضیه وحید دستجردی

مرضیه وحید دستجردی (زادهٔ ۱۳۳۸، تهران) وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، نمایندهٔ دوران ۴ و ۵ مجلس شورای اسلامی، مدیر قبلی روابط دانشگاهی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمون دانشگاه تهران دربیمارستان آرش با سمت استادیار مشغول به فعالیته. اون از مطرح کنندگان «طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان ها» می باشه.

پس از فرخ رو پارسا و مهناز افخمی، وحید دستجری سومین زن در تاریخ ایرانه که وزیر شده است و از اون جهت که تونست از نمایندگان مجلس رای اعتماد بگیره و تا الان به عنوان وزیرشناخته شه برجسته س.

 

جمع آوری: آلامتو

 

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر